
Po pražské premiéře a zastávkách v Miláně, Liberci a Bruselu přiváží pražský mezinárodní festival designu Designblok s podporou Skupiny PPF výstavu Designblok Cosmos do Mnichova. Spektakulární metalická kapsle na šesti kolech se na týden otvírá veřejnosti na náměstí Königsplatz před městskou bránou Propylaea, kde představuje originální skleněná díla z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show. Výstava s podtitulem Intergalaktická krása českého designu je hrdou reprezentací českého autorského designu, tradičního sklářského řemesla, ale také experimentálních přístupů a inovativních technologií českých manufaktur. Během pěti evropských zastávek zaujala jedinečná pojízdná galerie přes dvě stě tisíc návštěvníků a nyní nabídne inspiraci a příležitost k navázání mezinárodní spolupráce na festivalu Munich Creative Business Week – nejdůležitější německé události na poli designu.
Designblok se již sedmadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítá do jedinečné exteriérové výstavy, kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti předních českých designérů. Kurátorský výběr ředitelky Designbloku Jany Zielinski a kreativního ředitele Jiřího Macka uvádí autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení.
„Designblok Cosmos byl ve spolupráci s Nadací PPF ideově postaven jako posel českého designu a jeho mise se mu mimořádně daří. Špičkoví čeští tvůrci napříč generacemi pro něj vytvořili díla reprezentující nejen jejich přístup k designu, ale také rozdílné techniky práce se sklem. Mistrovství českých sklářů se ve výstavě snoubí s inovacemi výrazných osobností tuzemského designu. Mám radost, že po pražské premiéře v roce 2023 Designblok Cosmos zaparkoval v Miláně, Liberci, Bruselu a nyní také v Mnichově. Za tříleté putování ho viděly stovky tisíc lidí, kteří svůj zážitek z jedinečného propojení designu, řemesla, hudby a světla sdíleli se svými blízkými i mnoha dalšími skrze sociální sítě, což vede k popularizaci českého designu daleko za hranice zájmových skupin. Mnichovská zastávka výstavy má jedno velké specifikum, kterým je umístění v centru muzejní čtvrti, přímo před městskou bránou Propylaea na Königsplatz. Symbol města – vítězná brána podepřená jónskými sloupy odkazující na athénskou Akropoli – tvoří neuvěřitelně silné pozadí výstavy Designblok Cosmos. Věřím, že to bude další úspěšná zastávka na cestě k reprezentaci českého designérského umu a festivalu Designblok, “ uvedla Jana Zielinski, ředitelka festivalu Designblok.
Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování v požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývá 170 zrcadel ze sklárny AGC Glass Europe, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. Na vytvoření audiovizuálních efektů se podílelo Studio Lunchmeat. Originální sound design, který výstavou provází, doplnil hudebník Aid Kid. „Putovní výstava Designblok Cosmos cestuje světem, je nositelem praporu českého skla v zahraničí a právě její nomádská povaha mě při vytváření designu expozice inspirovala nejvíc. Mým cílem bylo vytvořit pořádnou show, pojízdný cirkus, který představí návštěvníkům design v trochu jiném světle, než jsou zvyklí, a přitom nabídne audiovizuálně působivý zážitek. Zároveň bylo třeba splnit všechny požadavky na technické zpracování. Jedná se přece jen o mobilní objekt, který musí umožnit snadnou instalaci a deinstalaci a během transportu fungovat jako klasický návěs nákladního automobilu,“ objasnil architekturu výstavy designér Jan Plecháč.
Spojovacím článkem vystavených děl je použitý materiál, kterým je pro Česko tak tradiční sklo, a tematika nekonečné vesmírné pouti, pro kterou navržená díla vznikla. Výstava je oslavou cesty, kterou český design a společnost za poslední čtvrtstoletí společně ušly. Originální objekty umně pracují s luminiscencí a reprezentují nejen svobodný přístup autorů k tvorbě a materiálu, ale také zcela rozdílné technologie výroby, tradice, know-how českých továren a manufaktur, řemeslo i nejnovější výrobní přístupy a experimenty.
Výstava se poprvé veřejnosti představila v říjnu 2023 u příležitosti 25. výročí Designbloku v Královské zahradě Pražského hradu. V dubnu 2024 osnila v rámci Superdesign Show v Miláně a v červnu 2024 se otevřela veřejnosti v zahradě Oblastní galerie v Liberci. Skleněné unikáty se tak načas vrátily do centra české sklářské tradice a regionu, kde jim mistři skláři vdechli život. Čtvrtou zastávkou byl belgický festival Brussels Design September, kde výstava sklidila značný zájem široké i odborné veřejnosti. V říjnu 2024 se pro velký zájem opět objevila v rámci Designbloku před Muzeem Prahy na Florenci. Šestou zastávkou je Munich Creative Business Week, největší designová událost Německa, která každoročně proměňuje Mnichov v centrum inovací, kreativity a byznysu. Po dobu jednoho týdne propojuje designéry, značky, firmy a veřejnost skrze výstavy, přednášky, workshopy a další networking. Klade důraz na roli designu jako hybné síly společenské i ekonomické změny.
Význam výstavy a české reprezentace v zahraničí podtrhuje také intenzivní zapojení českých diplomatických subjektů v Mnichově. Ředitel Českého centra v Mnichově Jiří Rosenkranz k výstavě poznamenal: „Zapojení do festivalu Munich Creative Business Week vnímáme jako silný moment pro prezentaci toho nejlepšího ze současného českého designu v mezinárodním kontextu. Jsme moc rádi, že máme možnost přispět k tomu, aby se výstava Designblok Cosmos stala součástí veřejného prostoru Mnichova – a to právě v době, kdy my sami prvním rokem působíme v nových prostorách, bez vlastní výstavní galerie. O to víc jsme považovali za důležité hledat nové způsoby, jak být aktivně a viditelně přítomni v kulturním životě města.“
Výstava vznikla u příležitosti 25. výročí festivalu Designblok a její koncept vzešel z diskuzí mezi týmy Designbloku a Nadace PPF o tom, jak podpořit a upozornit na český design ve světě.
„Projekt Designblok Cosmos perfektně zapadá do principů a hodnot, které v Nadaci a Skupině PPF ctíme. Prezentace vychází z několikasetleté a světově uznávané tradice českého sklářství a jejím cílem je ukázat světu osobnosti současného českého designu. Díla navíc vystavuje netradiční formou, která je sama o sobě uměleckým počinem. Mám radost, že se po pěti úspěšných zastávkách Designblok Cosmos představí v Mnichově na jedné z nejprestižnějších přehlídek současného designu v Evropě, navíc jako jeden ze highlightů této události,“ uvádí ke spolupráci Ladislav Pflimpfl, Group Head of Brand PPF.
Výstavu doprovází obsáhlý katalog s rozhovory s jednotlivými autory a originálními snímky od předního českého fotografa Václava Jiráska. V Mnichově ji rovněž doplní brožura s podrobnými informacemi o dílech, komentované prohlídky a setkání s kurátory a designéry.
Designblok Cosmos bude k vidění zdarma před městskou bránou Propylaea na mnichovském Königsplatzu od 10. do 17. května 2025; ve všední dny od 12 do 20 hodin, o víkendu od 10 do 20 hodin. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v úterý 13. května od 17 hodin. Více informací o výstavě a exponátech naleznete na designblok.cz.