Zimní počasí je nepředvídatelné. I když jsou v posledních letech zimy povětšinou teplejší, a i provozovatelé sjezdovek na horách často marně vyhlížejí vydatnější sněhovou nadílku, čas od času nás může husté sněžení překvapit i v nížinách. Mnohdy zaskočí silničáře a motoristy, poláme stromy nebo zpřetrhá elektrická vedení. Mokrý a těžký sníh ale může způsobit poměrně velké škody i v zahradách. 25 cm silná vrstva mokrého sněhu, do které navíc před oblevou naprší, může na jednom metru čtverečním vážit i 80 kg.
„Zkušenější zahrádkáři na zimu podepírají větve stromů a pravidelně z nich setřásají sníh. Nezřídka se však podceňuje zajištění skleníků před těžkým sněhem. Čerstvě napadaný sníh nemusí nutně znamenat nebezpečí, avšak vrstva mokrého a těžkého sněhu dokáže poničit i ty nejodolnější konstrukce. Polámaný skleník pak již nelze opravit a zahrádkáři tak zbydou jen oči pro pláč,” říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu a dodává: „Hustota sněhu se může pohybovat přibližně od 70 do 300 kg na jeden m3. Jemný a čerstvý prašan proto skleník nutně poničit nemusí, ale 25 cm silná vrstva mokrého sněhu, do které navíc před oblevou naprší, může na jednom metru čtverečním vážit i 80 kg. Pro menší zahradní skleník o ploše 6 m2 to pak znamená zatížení bezmála půl tuny sněhu. Pro jen o trošku větší skleník to pak může zátěž, jako kdyby jeho na střeše parkoval malý osobní automobil.
U polykarbonátových skleníků taková hmotnost dokáže vylámat panely z rámů. V takovém případě je šance zakoupit nové panely a skleník opravit. Ovšem ani skleníky se skleněnou výplní nemusí hmotnost sněhu vydržet. Několik stovek kilogramů sněhu dokáže polámat i velice odolné ocelové konstrukce. Určitě se proto nemusí vyplatit čekat, zda skleník zimním testem projde bez úhony.
„Základní prevencí je proto včasné, pravidelné a důsledné odhrnování sněhu ze střechy skleníku. Sníh odhrnujte opatrně pomocí vhodných nástrojů, abyste skleník nepoškodili. Je-li to možné, používejte například koště, vhodné také mohou být shrnovače sněhu ze střechy, které mají gumovou hranu. U menších skleníků je možné použít třeba plastovou lopatku s gumovou hranou,” doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu a dodává: „Největší zátěž zpravidla nese lišta v hřebeni střechy. Může ji prohnout i poměrně malé zatížení, skleník se tím začne celý ohýbat, ztrácí stabilitu a při vzrůstajícím zatížení se může zbortit. Tomu se dá předcházet poměrně jednoduše tak, že hřeben střechy na zimu podepřete vhodným trámkem.”