Za posledních deset let celkem o 640 tisíc m3 pitné vody méně. V přepočtu to odpovídá 42 miliónům patnáctilitrových kbelíků. I tak lze vyčíslit úspory vody olomoucké továrny Nestlé Zora. Pitná voda neodtéká průtočným chlazením do kanálu, ale pohybuje se v uzavřeném okruhu. Aktuálně tak stejná voda v továrně ochlazuje stroje a zároveň ohřívá vodu pro zahřívání čokolády. Dokončení těchto okruhů na všech zařízeních v továrně, která vyrábí oblíbené čokolády a čokoládové tyčinky Orion, Studentská pečeť, Milena, Margot a řadu dalších, přineslo ve srovnání s rokem 2013 více než poloviční úsporu vody.
Za rok 2023 bylo na výrobu čokolád v olomoucké továrně potřeba přes 59 tisíc m3 vody, to je v přepočtu objem přibližně 4 milionů 15litrových kbelíků naplněných po okraj. Tolik věder by se dalo naskládat na plochu o rozloze více než třiceti fotbalových hřišť. Srovnání roční spotřeby pitné vody mezi lety 2013 a 2023 ukazuje, že pro výrobu stejného množství čokoládových produktů potřebuje olomoucká čokoládovna jen 43 % původního množství pitné vody.
Tato pitná voda nicméně nemíří jen do výrobků při přípravě základních hmot, ale má další využití. Voda se v podobě páry či v tekuté formě využívá jako teplonosné médium k vyhřívání kotlů pro vaření surovin, vychlazená voda se naopak používá ke chlazení strojů i finálního produktu a svou roli hraje samozřejmě také při čištění a zajištění hygieny výroby. „Zatímco v recepturách a výrobcích lze úspory hledat jen stěží, v oblasti čištění a sanitace dochází díky novým postupům k minimalizaci využívání vody. Naší hlavní oblastí zájmu je však změna stávajícího systému průtočného chlazení na systém uzavřený,“ popisuje Kamil Lušňák, vedoucí energetiky závodu Zora.
Zaokruhováním Zora využívá stejnou vodu pro chlazení i ohřev
Výroba čokolády je o neustálém střídání procesu nahřívání a následného chlazení. Původní průtočné chlazení, při kterém studená pitná voda jednorázově protekla výrobním strojem, splnila svou ochlazovací funkci a ohřátá se bez dalšího užitku vypouštěla do kanalizace, nahradilo tzv. zaokruhování. Dnes jsou všechny chladící okruhy výrobních zařízení „zaokruhovány“. Chladící voda cirkuluje mezi chlazeným strojem a centrálním zdrojem chladu beze ztrát. Tento systém navíc umožňuje pomocí tepelných čerpadel přesměrovat odpadní teplo tam, kde je žádoucí jeho následné využití, což generuje energetické úspory a minimalizuje potřebu dodatečně přiváděného tepla do prostor výroby čokoládových produktů, které vyžadují vyšší teploty. „Investice do změny technologie chlazení se nám rozhodně vrátila jak v úsporách pitné vody, tak ve snížení energetické náročnosti výroby. Naší výrobě pak tato investice také přispěla ke snížení dopadů na životní prostředí,“ uzavírá Lušňák. Zaokruhování všech zařízení v olomoucké továrně přineslo v porovnání s rokem 2013 57% úsporu vody.