Kvalitní pitná voda je v drtivé většině českých domácností každodenní samozřejmostí a tomu dlouhá desetiletí odpovídal i ne zrovna úsporný způsob jejího využívání. Denní spotřeba pitné vody v ČR činí cca 89 litrů na osobu, převážnou část z nich, přibližně 70 %, přitom využíváme v koupelně. Motivací k postupnému přehodnocování tohoto i dalších zažitých návyků by mohl být aktuální růst cen, ale důvodů, pro které bychom měli dramaticky změnit náš postoj k vodě, je mnohem víc. Každý z nich zároveň naznačuje, že bude zapotřebí změnit naše postupy nejen doma, ale i za dveřmi našich domácností.
Vody je stejně, ale přece ubývá
Voda představuje jeden z nezbytných zdrojů života, rozhodně však ne nevyčerpatelných. Roční množství srážek na území České republiky se za posledních 150 let nezměnilo, přesto však naše země vysychá. „Vody v podobě srážek padá na zem stále stejně, změnilo se však jejich rozvržení během roku,“ vysvětluje Jan Smrčka ze vzdělávacího centra TEREZA, které mimo jiné vytváří vzdělávací programy na podporu zodpovědného přístupu k životnímu prostředí. „V minulosti jsme si v zimě užívali ohromné množství sněhu a během zbytku roku pravidelně pršelo. Voda se tak do půdy vstřebávala postupně. V současnosti jsme stále častěji svědky toho, že velká část srážek spadne během krátké doby, například během tří letních týdnů. Půda tak nestíhá vodu vstřebat a ta díky tomu odteče přes řeky za hranice naší země. Nemluvě o ničivých následcích povodní, které tento jev způsobuje a které jsou nejviditelnějším důsledkem změny klimatu v České republice,“ dodává. I proto by podle jeho slov mělo být naším cílem nalézt řešení a možnosti, jak vodu zadržet doma a jak s ní šetřit. „Denně spotřebuje každý z nás průměrně 89 litrů pitné vody, z toho až 70 % mineme v koupelně. Pro naše základní přežití, paradoxně, používáme jen zhruba 5-10 litrů vody,“ říká J. Smrčka a přidává i praktické tipy, jak to změnit: „Stačí zkrátit dobu sprchování na 3 minuty, nainstalovat perlátory či úsporné hlavice, na domácích spotřebičích využívat tzv. ekorežim. Úspory vody možná nečekaně dosáhneme i tím, že nebudeme nakupovat vody balené.“
Plýtváme vodou, plýtváme penězi
Nákupy balené vody v jednorázových PET lahvích patří k mnoha českým spotřebitelským zlozvykům. Toto chování přitom nemá v zemi, kde je 95 % obyvatelstva zásobeno kvalitní pitnou vodu z veřejného vodovodu, žádné opodstatnění. Nemluvě o tom, že podle výzkumů má balená voda 3500krát větší vliv na přírodní zdroje než voda kohoutková. Ještě názornějším příkladem toho, jak nesmyslně plýtváme vodou je skutečnost, že na výrobu každého 1 litru vody balené v PET láhvi se spotřebuje 1,39 litru vody. Jedním z častých argumentů pro nákup balených nápojů bývá tvrzení, že sycené nebo ochucené vody vyhovují chuťovým pohárkům spotřebitele více než kohoutková voda. I v takovém případě vycházejí balené nápoje jako výrazně neekonomičtější řešení. „Průměrná cena perlivé vody se pohybuje kolem 9 Kč za litr vody, přičemž litr vody naperlené doma ve výrobníku vody SodaStream vychází jen na 2,99 Kč, což je téměř o 70 % levnější,“ říká Michal Panis, manažer značky SodaStream v České republice. V kategorii domácích výrobníků perlivé vody je právě tato značka na našem trhu nejpopulárnější. Přístroj z jejího portfolia vlastní a používá každá šestá česká domácnost.
„Nesmrtelné“ PET obaly ohrožují i zdraví
Problém s nakupováním balené vody však ani zdaleka nekončí ekologickými a ekonomickými propočty. Dalším, neméně závažným důsledkem tohoto trendu je zvyšující se riziko zdravotních problémů. Ty přímo či nepřímo souvisí s produkcí jednorázových plastů a jejich dalším dopadem na životní prostředí ve formě odpadu. Potvrzují to i závěry výzkumu, který ještě v letech 2017-18 realizovali vědci v České republice. Výzkum potvrdil přítomnost plastových mikročástic, tedy částic menších než 5 mm, ve všech analyzovaných vzorcích surové i upravené pitné vody. Studie také prokázala, že významnou část – 70 až 83 % – mikroplastů lze současnými technologickými postupy odstranit v úpravnách vody, přesto si tento problém vyžaduje naléhavou pozornost a hledání řešení. Jedním z nich může být omezení produkce plastového odpadu. Na český trh se totiž ročně uvede cca 60 tisíc tun nápojových PET obalů, z čehož se na recyklaci dostane jen přibližně 80 %. „Používáním jednoho výrobníku perlivé vody SodaStream dokáže domácnost během 3 let snížit produkci odpadu z jednorázových PET lahví a plechovek až o 2500 kusů,“ vypočítává M. Panis a přidává i aktuální data za rok 2022: „Podle našich výpočtů přispěly domácnosti s výrobníkem SodaStream jen během loňského roku k úspoře 71,5 milionu 1,5L plastových lahví. Věříme, že i díky vzdělávacím programům a aktivitám organizací, jako je vzdělávací centrum TEREZA, bude přibývat lidí, kteří pochopí, že to nejlepší pro svůj pitný režim nám doma teče přímo z vodovodního kohoutku.“