Prostředky ve výši 26 milionů korun na projektovou studii schválil příslušný výbor Magistrátu hlavního města Prahy a počítá s nimi i schválený rozpočet metropole. Dalších 188 milionů korun na obnovu budovy přidělilo Ministerstvo kultury skrze Národní plán obnovy. Získané finance Praha 3 využije na vznik Domu tance v objektu bývalých lázní v Husitské ulici.
Chátrající budova, která je ve vlastnictví hlavního města a spravuje ji Praha 3, se tak po mnoha letech dočká rekonstrukce. Na místě vznikne kulturní centrum zaměřené na pohyb a umění. S plánem využít budovu právě pro tyto účely ve veřejné soutěži zvítězila Yvona Kreuzmannová, zakladatelka organizace Tanec Praha a ředitelka sousedícího divadla PONEC.
„Mám radost, že vize dolního Žižkova coby centra různých tanečních žánrů se stane realitou. Dům tance poskytne zázemí širokému spektru umělců, zároveň otevře budovu veřejnosti. Plánuje se napojení na cyklostezku z Husitské ulice, kavárna nebo wellness a samozřejmě nabídka kurzů, otevřených zkoušek, debaty, workshopy a mnoho dalšího“, říká Yvona Kreuzmannová.
Objekt hledal své nové využití několik let. Praha 3 zvažovala i obnovu lázní, to ale narazilo mimo jiné na malý počet parkovacích míst v okolí. Nakonec zvítězil projekt kulturně-pohybového centra, které v České republice nemá zatím obdoby. Návrh projektu pro ředitelku Tance Praha zpracovalo architektonické studio Reaktor, které chce lázeňské sály přebudovat na taneční, zachovat atrium s pavlačemi nebo přidat bezbariérový vstup nebo výtah.
„Husitská ulice už dlouho potřebovala nový impuls, kterým rozhodně vznik takové mezinárodní kulturní instituce bude. Navíc tím vdechneme život dalšímu prázdnému objektu. Celé by se to nepodařilo bez bývalého radního hlavního města Jana Chabra a mého předchůdce Jiřího Ptáčka,“ doplňuje starosta Prahy 3 Michal Vronský.
Celkové náklady na rekonstrukci se budou pohybovat okolo 250 milionů korun.
„Mám radost, že po celé řadě jednání, několika smlouvách o partnerství a memorandech s hlavním městem se společný zájem na využití budovy coby Domu tance naplní. Předpokládám, že rekonstrukce budovy by mohla začít nejpozději příští rok“, dodává Jan Materna, radní pro majetek, který dokumentaci připravoval společně s radním pro kulturu Pavlem Křečkem.
Lázně Žižkov byly v provozu od roku 1903, kdy patřily k nejluxusnějším zařízením svého druhu. Pět let po otevření je navštívil i císař František Josef I. Bazén, honosné vanové a parní lázně pak nahradil taneční parket – místo po revoluci sloužilo jako vykřičený podnik nebo travesti klub. Od roku 2004 je budova bez využití.