Nový rok je ideální příležitostí k nastavení nových cílů a zdravějších návyků, ať už se jedná o fyzickou aktivitu, stravu nebo duševní pohodu. Pro mnoho žen je to také čas pro zlepšení a optimalizaci menstruačního cyklu. Menstruační zdraví je totiž klíčovým ukazatelem celkového zdraví a může mít vliv na energii, náladu, produktivitu a pohodu. Jak dosáhnout lepší rovnováhy a zdraví?
ZAMĚŘTE SE NA STRAVU BOHATOU NA ŽIVINY
Zdravý menstruační cyklus začíná u správného jídla. ,,Je klíčové, abyste měly pozitivní energetickou bilanci, což znamená, že přijímáte více energie, než vydáváte. Druhým klíčovým pilířem, který považuji za zásadní, je kvalita potravin. Správná strava totiž výrazně ovlivňuje, jak náš menstruační cyklus funguje. A třetím pilířem je správný přístup k makroživinám,“ vysvětluje Katarína Miroš Baniari. To znamená, že by váš jídelníček měl obsahovat stavu bohatou jak na bílkoviny, zdravé tuky, vlákninu, vitamíny, minerály i sacharidy. Zelenina, ovoce, celozrnné produkty a zdravé tuky, jako jsou ořechy a avokádo, by měly být součástí každodenního jídelníčku. Nezapomínejte ani na potraviny bohaté na železo, jako jsou luštěniny a zelené listové zeleniny, které pomáhají doplnit minerály ztracené během menstruace.
Aby vaše strava podporovala ovulaci, měly byste dodržovat tyto body:
- Jíst dostatek kvalitních potravin, které poskytují potřebné mikroživiny, jako je zinek, selen, hořčík, vitamíny a antioxidanty.
- Ujistit se, že konzumujete dostatečné množství tuků a sacharidů.
- Uvědomit si, že jídlo je nástrojem pro podporu vašeho zdraví a nemělo by být vnímáno jako nepřítel.
ZLEPŠETE SVŮJ SPÁNEK
Kvalitní spánek je zásadní pro hormonální zdraví a menstruační cyklus. Nejen že vám pomůže s regenerací, ale podporuje i správnou produkci hormonů, jako je estrogen a progesteron, které regulují cyklus. Snažte se vytvořit si pravidelný spánkový režim a dbejte na kvalitní spánek, abyste zůstali vyrovnaní i během menstruačního cyklu. ,,Zkuste své tělo několik dní pozorovat, nejlépe během víkendu či dovolené. Ulehněte včas (ideálně mezi 21.-22.hodinou) a nezapínejte si budík – tím zjistíte, kolik spánku vaše tělo potřebuje pro optimální regeneraci. V tyto dny nepijte kávu po 14. hodině, aby tělo přirozeně chtělo jít spát,“ doporučuje Katarína Miroš Baniari.
Negativní důsledky nedostatku spánku