Benešovská hasičská liga (BNL) podpořila Český registr dárců krvetvorných buněk. V rámci soutěží v požárním útoku, které se konaly v červenci a srpnu v Chářovicích, Miřeticích a Zdislavicích (ta je součástí Táborské hasičské ligy), uspořádala ve spolupráci s Transfuzním a hematologickým oddělením Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov hromadný nábor nových dárců kostní dřeně nazvaný Daruj život s BNL. Přihlásilo se do něj dohromady 64 lidí, sdělila předsedkyně rady BNL Kateřina Adamová.
Při červencové soutěži v Chářovicích bylo odebráno 45 vzorků, na jejichž základě bylo do registru zapsáno 31 dárců. Zbylých 14 účastníků odběru nebylo do registru zařazeno ze zdravotních důvodů. Vzorky odebrané v srpnu v Miřeticích a Zdislavicích byly odvezeny k posouzení do pražského IKEMu, výsledky zatím nejsou známy.
Impulsem pro letošní zaměření pomoci BNL byla nemoc členky Sboru dobrovolných hasičů ve Všechlapech Marie Škvorové, které byla před rokem diagnostikována akutní myeloidní leukémie. Mámě tří dětí a babičce malé Adélky pomohla až kostní dřeň německého dárce, jeho hledání ale nebylo jednoduché. Na základě vlastní zkušenosti proto Marie propůjčila svou tvář kampani Daruj život s BNL.
„Jako hasiči tu nejsme jenom od toho, abychom soutěžili. Jsme tu také proto, abychom pomohli, když je to potřeba, nebo když můžeme a je to v našich silách a možnostech. Jsme rádi, že se mezi námi našlo tolik lidí ochotných pomoct komukoliv, kdo to bude potřebovat. Děkujeme všem, kdo se zapojili do odběru krve a třeba i jen do šíření zprávy a vysvětlování, co to je a k čemu je to dobré,“ řekla Marie Škvorová.
Někdo se podle ní rozhodl jít na odběr právě proto, že se s ní osobně zná. Jiní využili toho, že odběrové místo „přijelo za nimi“, protože to do nemocnice mají daleko. Dost lidí potvrdilo, že již v registru zapsaní jsou. Některé přivedli partneři nebo rodiče. Další se ozvali, že na odběry na těchto soutěžích nestihnou dorazit, ale že na ně půjdou do nemocnice. Mladým zájemkyním – slečnám ve věku 15 a 16 let – vysvětlili, že dárcem mohou být až od 18 let, přesto slíbily, že vydrží a v 18 letech přijdou na odběr.
Příležitost zapojit se má každý – stačí kontaktovat Transfúzní a hematologické oddělení Nemocnice Benešov, domluvit si termín odběru a vyplnit dotazník (https://www.hospital-bn.cz/oddeleni/transfuzni-a-hematologicke-oddeleni/odbery-do-registru-darcu-krvetvornych-bunek/). Zapsání do registru je prvním krokem k záchraně lidského života. Čím více je zapsaných, tím je pak větší šance najít vhodného dárce. Registr je k dispozici pacientům z celého světa.
Porucha krvetvorby je život ohrožující onemocnění, které přichází náhle. Léčba je ale velice náročná a vyčerpávající. Pro pacienty je většinou jedinou možností pro uzdravení transplantace krvetvorných buněk. Její úspěšnost závisí na míře shody co největšího počtu transplantačních znaků – je proto potřeba mít velkou základnu potenciálních dárců. Ty, kteří jsou ochotni je nezištně darovat, sdružuje Český registr dárců krvetvorných buněk. Kvůli koronavirové pandemii se ale dostal do problémů – nemůže pořádat hromadné nábory ani osvětové akce.
Benešovská hasičská liga se v minulých letech zapojila do několika charitativních projektů, např. „Víčka pro Mirečka“, „Desetikoruna pro Lukáška“ nebo „Finanční pomoc pro Honzíka a jeho rodinu“. Hasiči také každoročně chodí skupinově nebo jednotlivě darovat krev.
Podrobnosti jsou na www.darujzivot.cz a v propagačním videu na www.bnliga.cz.