Iloně Mančíkové (46) z Prahy lékaři rakovinu plic diagnostikovali v roce 2021. „Začala jsem se zadýchávat, a protože jsem aktivně sportovala, bylo mi to divné a vyhledala jsem pro jistotu lékaře,“ vzpomíná Ilona. Prvně absolvovala sportovní zátěžový test a postcovidové testy. Po sérii vyšetření se dozvěděla diagnózu – rakovina plic. Byl to pro ni šok, nikdy totiž nekouřila a žila zdravě. Genetická rodinná zátěž se u ní nepotvrdila, ale oba její rodiče zemřeli v mladém věku na rakovinu. „Nejprve jsem se ptala, proč zrovna já, ale pak jsem začala věřit, že to zvládnu. Měla jsem totiž štěstí, že lékaři objevili nádor ve stadiu, kdy se dal operativně odstranit,“ popisuje Ilona. Podstoupila proto na podzim 2021 operaci, kdy jí odstranili část plíce, kde se nádor nacházel (lobektomie). Nyní je Ilona třetím rokem v remisi, dochází na pravidelné kontroly k pneumologovi a onkologovi. Dvakrát ročně absolvuje kontrolní CT plic a jednou za rok spirometrii.
„Nyní se cítím fyzicky i psychicky skvěle. Jediný moment, kdy mi tělo připomene, že jsem zákrok podstoupila, je zadýchání při fyzické zátěži, sportu nebo rychlejší chůzi do schodů,“ doplňuje Ilona. „To mě ale nutí stále na sobě pracovat, pravidelně se hýbat, a cvičit dech.“
Jak sama říká, po nemoci je klidnější, pokornější, umí se zastavit a užít si maličkosti každého dne. „V práci jsem výrazně ubrala. Vyhýbám se stresovým situacím, neberu si příliš úkolů jako dřív, nesnažím se vše stihnout. Snažím se držet hesla ‚všeho s mírou‘.“ Sama říká, že ušla kus cesty v seberozvoji, pracovala na sobě a obrátila se i na psychologa. Oporou jí byl hlavně její životní partner, přátelé a rodina. „Partner mne doprovázel na vyšetření, byl u mne, když jsem se probudila z narkózy po operaci. Podporuje mě v novém projektu neziskové organizace. Jsem mu za to nesmírně vděčná. I díky němu jsem vše dobře psychicky zvládla a zvládám dál,“ uvádí Ilona.
Na základě osobní zkušenosti se začala Ilona o rakovinu plic více zajímat. Mimo to, že se věnuje nemovitostem a je partnerkou realitní kanceláře, založila na podzim 2023 pacientskou organizaci Moje plíce, z.s. společně s dalšími 2 pacienty – Lucii Hampejzovou (dříve Gubalovou) a Robinem Hoškem. Všichni 3 jsou celoživotní nekuřáci. „Dnes už vím, že to není zase taková výjimka, bohužel roste počet pacientů s rakovinou plic u nekuřáků, a to i u mladších ročníků. Sami jsme nemocí prošli, a proto jsme se rozhodli naši náročnou životní zkušenost transformovat v něco pozitivního,“ říká Ilona.
Moje plíce, z.s. se věnuje pacientům s rakovinou plic a jejich blízkým, poskytuje informace o nemoci, pomáhá situaci zvládnout. Lidem je k dispozici psychologické a sociální poradenství, ale také výživový poradce či fyzioterapeut. Kromě edukativních akcí nabízí pacientům například společné procházky nebo cvičení jógy. Aktivity spolku ale také míří na širokou veřejnost prostřednictvím osvětových kampaní. „Chceme veřejnost informovat o riziku karcinomu plic, existenci screeningového programu a připomenout důležitost prevence. Výzvu směřujeme na ty, kteří nechodí pravidelně na lékařské prohlídky, bojí se vyšetření a jeho výsledku. Dlouhotrvající kašel je jedním z příznaků, že není něco v pořádku, proto bych ráda všechny vyzvala, ať tyto příznaky nepodceňují a nekašlou na své zdraví. Mně brzké odhalení nádoru a operace zachránily život. Pokud jste kuřáci, nebo bývalí kuřáci nad 55 let, informujte se na možnost tohoto bezbolestného vyšetření, screening rakoviny plic může zachránit život i vám nebo vašim blízkým,“ apeluje Ilona a připomíná, že všichni tři zakladatelé pacientské organizace jsou nekuřáci. „Převážnou část nemocných však stále tvoří kuřáci. Kouření je jednou z hlavních příčin vzniku rakoviny plic. Proto je naším cílem šířit osvětu zejména mezi mladou generací, aby s jakoukoli formou kouření přestali, ideálně aby s kouřením ani nezačali,“ dodává Ilona.
Moje plíce
Pacientská organizace Moje plíce, z.s. vznikla s cílem poskytnout podporu pacientům s rakovinou plic a jejich rodinám v nejtěžších chvílích jejich života. Jejím posláním je stát po jejich boku a bojovat za lepší podmínky a péči pro všechny postižené touto vážnou nemocí. Spolek také spustil novou kampaň „Šlápni do toho“, která chce veřejnost motivovat k pravidelnému pohybu jakožto prostředku prevence nejen vzniku rakoviny, ale také posílení kapacity plic. V listopadu pak Moje plíce, z.s. zopakuje kampaň „Nekašli na to“, která má za cíl zviditelnit Program časného záchytu karcinomu plic (www.prevenceproplice.cz), který byl spuštěn v lednu 2022.