Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz:
Vysoká fluktuace studentů či lidí zaměstnaných v sousedních zemích během velikonočních svátků může přinést šíření nákazy černým kašlem zvýšit. Stále silnější obavy z černého kašle pozorujeme i u zákazníků Lékárna.cz, v online poradně se nás čím dál častěji a opodstatněně ptají, jak mohou chránit sebe a své blízké. Případů podle Státního zdravotního ústavu totiž přibývá, nejvíc mezi středoškoláky ve věku 15 – 19 let*/.
Izolace je v případě seniorů a miminek odpovědí na otázku, jak se efektivně chránit před šířící se hrozbou nákazy černého kašle v Evropě. V praxi to znamená omezování sociálních kontaktů na co nejužší rodinný kruh tak, jak to dobře známe z dob pandemie Covid19. Jakýkoliv náznak kašle či jiné nemoci nepatří do úzkého kontaktu s touto skupinou lidí.
Jak senioři, tak miminka mají totiž výrazně sníženou imunitu a její podpora výživovými doplňky stravy a vitamíny je v případě kojenců /nejvíce prospěšných látek získávají z matčina mateřského mléka/ nemožná a v případě seniorů komplikovanější vzhledem k možné léčbě dlouhodobých problémů.
Posilování imunity je i na jaře stále ve hře. Jako odborníci s 25 letou zkušeností v lékárenském poradenství budeme stále opakovat, že prevence je v případě zdraví nejdůležitější. Vitamin C, D, zinek a selen jsou nezbytnými partnery v podpoře obranyschopnosti organismu. Už při zmiňovaných dětech rodiče nic nezkazí nasazením betaglukanů, Preventanu či Imunostim. Echinacea, rakytník a hlíva je kombo, kterého se nemusí bát dospělí.
Nesmíme zapomenout na očkování. Je sice povinné, ale mnoho rodičů dnes očkování svých dětí odmítá. Osvěta je opodstatněná. V dospělosti je důležité přeočkování, protože vakcinace z dětství již ztrácí účinek.