Civilizační choroby souvisí se životním stylem. Výsledky mnoha výzkumů prokazují, že se častěji vyskytují ve vyspělých zemích, ale také to, že mají několik hlavních jmenovatelů: nedostatek pohybu, vysoká míra stresu, konzumace alkoholu, přejídání se nezdravými pokrmy, ale také požívání návykových látek. Tento způsob života vede k tomu, že se v těle hromadí radikály, které urychlují rozvoj řady poruch a nemocí včetně rakoviny. O jaké nemoci se nejčastěji jedná, jsme se zeptali mladého vědce, holistického poradce Františka Knoblocha.
„Nejčastější příčinnou úmrtnosti jsou kardiovaskulární onemocnění, druhá je rakovina a třetí Alzheimerova demence. Čtvrtá je pak cukrovka, která je podpůrnou příčinnou a velkým rizikovým faktorem všech ostatních,“ konstatuje na základě vědeckých poznatků František Knobloch. „Civilizační onemocnění bezesporu tvoří největší část světové úmrtnosti. Odhady jsou, že je to přes 80 % všech úmrtí na světě. Těmto onemocněním je možné poměrně efektivně předcházet nebo minimálně jejich nástup oddálit o desítky let. Máme poměrně dobré nástroje, jak určit míru rizika a na jeho základě zvolit více či méně striktní přístup k jejich prevenci. Nikoho samozřejmě nepřekvapí, že obrovskou roli zde hraje životní styl a prostředí, ale máme už i velmi dobré léky a jiné intervence, které nám mohou pomoci snížit riziko, a to obzvláště u geneticky znevýhodněných jedinců,“ vysvětluje holistický poradce.
Před nedávnem se František Knobloch zapojil do ozdravných projektů v Levandulovém údolí a specializoval se na tři životní stavy. „Zabýval jsem se zejména rozborem několika témat: menopauza, obezita a duševní onemocnění a jak je možné k těmto přistoupit skrze životní styl, zejména stravu, ale i byliny a mnoho dalších nástrojů,“ prozradil mladý vědec, který je známý také tím, že mluví ke klientům i publiku naprosto srozumitelným jazykem. Přesvědčit se o tom můžete například na platformě Longevity by Fanda, také na klinice EliteMedical, kde působí jako výživový a longevity poradce a již brzy i v Levandulovém údolí.