Zimní období přináší specifické výzvy pro oči. Týkají se častěji nositelů brýlí a kontaktních čoček, některé z nich ale potrápí i lidi, kteří žádnou vadou zraku netrpí. Jak vyzrát na obtíže spojené se zimním počasím či s nedostatkem denního světla, radí optometristka a vedoucí pražské optiky Lentiamo Petra Průchová.
Zamlžování brýlí
Problém, který znají všichni nositelé brýlí. V zimních měsících se brýle často zamlžují při přechodu z chladu do tepla nebo při nošení roušek a šál. „Důvodem je teplý vzduch, který vydechujeme, a ten pak kondenzuje na studených sklech. Řešením je použití speciálních antifog sprejů nebo vlhčených ubrousků proti mlžení. Pomoci může také správné usazení brýlí nad rouškou či šálou, aby byl teplý vzduch odváděn pryč,” radí Petra Průchová. „Pokud pro vás zamlžování brýlí představuje velký problém nebo se chystáte například na lyže, doporučuji z bezpečnostních důvodů vyměnit brýle za kontaktní čočky,” dodává.
Slzení očí kvůli větru a mrazu
Chladný vzduch a vítr dráždí oči, což způsobuje jejich zvýšené slzení. Tento přirozený obranný mechanismus však může být nepříjemný a slzy často také dráždí citlivou pokožku kolem očí. Ochranu před vlivy počasí vám poskytnou kvalitní brýle s UV filtrem a boční ochranou, které zabrání přímému kontaktu očí s větrem. Po příchodu domů používejte častěji umělé slzy pro dodatečnou hydrataci.
Suché oči ve vytápěných místnostech
Suchý vzduch v interiérech způsobený topením může vést k vysychání očí, pálení a svědění. Oči se také rychleji unaví, což snižuje produktivitu a celkové pohodlí. Proti suchému vzduchu v interiérech skvěle fungují zvlhčovače vzduchu, pomáhá také pravidelné větrání místností a dostatečný přísun tekutin. Při práci na počítači nezapomínejte na pravidlo 20-20-20 (každých 20 minut se zadívejte na 20 sekund do dálky alespoň 20 stop, tedy asi šest metrů), aby si oční sval, který neustále zaostřuje na blízko, na chvíli ulevil. Šetrné oční kapky se postarají o lepší hydrataci rohovky.
Odlesky od sněhu a ledu
Sníh a namrzlé plochy silně odráží sluneční paprsky, což může oči unavovat a způsobit bolest nebo dočasné oslnění. Toto riziko je vysoké zejména na horách. „Pořiďte si kvalitní sluneční brýle se 100% ochranou proti UV záření a s kategorií (tmavostí) filtru 3 nebo ve vyšších polohách i 4, které jsou určené právě do horských oblastí a dostatečně chrání oči před poškozením. Jen pozor, v brýlích s filtrem kategorie 4 není dovoleno řídit. Pro lepší vidění jsou vhodné také sluneční brýle s polarizačním filtrem, který eliminuje odlesky od vodorovných povrchů,” doporučuje optometristka společnosti Lentiamo.
Mrznutí roztoků
Kontaktní čočky uložené v roztoku mohou při teplotách kolem -15 °C nebo nižších zmrznout. Týká se to zejména čoček s vyšším obsahem vody. „Aby vám čočky nezmrzly, uchovávejte je v teple, například v kapse u těla nebo v termoobalu. Pokud vám kontaktní čočky zmrznou, nechte je přirozeně rozmrazit v prostředí s pokojovou teplotou. Nepoužívejte zdroje tepla, jako jsou mikrovlnné trouby nebo horká voda, protože by se čočky mohly poškodit. Pokud nepozorujete žádné známky fyzického poškození nebo jiných změn, je nošení kontaktních čoček po zmrazení obecně bezpečné. Zmrznutí čočky v oku se bát nemusíte ani při velmi nízkých venkovních teplotách,” uklidňuje Petra Průchová.
Únava očí z umělého osvětlení
V zimě trávíme více času pod umělým světlem, což může způsobovat únavu očí a bolesti hlavy. „Únavě a bolesti očí z nedostatku světla můžete předejít výběrem tzv. celospektrálního umělého osvětlení, které napodobuje přirozené sluneční světlo. Pokud pracujete na počítači, přizpůsobte vždy jas okolnímu prostředí – čím méně světla je v místnosti, tím nižší má být jas monitoru. Pomůckou, která snižuje únavu očí při práci na počítači, jsou tzv. počítačové brýle s blokátorem modrého světla,” doporučuje optometristka Lentiamo.
Stejně tak jako různým sezónám přizpůsobujeme oblečení nebo třeba pneumatiky na autech, měli bychom vlivy počasí brát v potaz i při péči o oči. I drobné úpravy v návycích pomůžou užít si zimu bez mžourání a v pohodlí.