Svátky skončily a fitcentra se tradičně plní tzv. „ledňáčky“. Mezi nimi jsou i ti, kteří plánují v letošním roce podstoupit umělé oplodnění a chtějí se co nejrychleji zbavit přebytečných kil. Lékařské studie ale ukazují, že drastické hubnutí k lepší plodnosti nevede, naopak může tělu ublížit. Poukazují také na fakt, že na zvýšení schopnosti reprodukce by měli zapracovat i muži. Přemíra konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem (sladké nápoje, chipsy, bílé pečivo atp.) totiž negativně ovlivňuje jejich plodnost, a to v podobě nižší pohyblivosti spermií.
„Ze zdravotního hlediska samozřejmě není dobré být obézní. Na druhou stranu rychlé až hysterické shazování kil před začátkem procesu umělého oplodnění také není zdravé. Tělo se dostává do ketoacidózy, snaha rychle zhubnout člověka stresuje a celkově ovlivňuje jeho psychiku. Poslední větší studie publikované v USA na Harvardu navíc ukázaly, že krátkodobé zhubnutí pro zvýšení plodnosti žen s nadváhou a obezitou, které podstupují IVF, nefunguje,“ říká specialista na umělé oplodnění MUDr. Marcel Štelcl, Ph.D., vedoucí lékař reprodukční kliniky ReproGenesis. „Jsme proto raději, když žena přijde tak, jak je, než abychom čekali rok a více na to, jestli se jí podaří přebytečná kila shodit. Průměrný věk párů, když nás poprvé navštíví, se pohybuje kolem 37 let. V úspěšném procesu vedoucím k oplodnění hraje roli doslova každý měsíc. U žen s výraznější nadváhou sice můžeme očekávat komplikovanější anestezii a obtížnější odběr vajíček, nicméně čekat na pozvolnou a zdraví neškodnou redukci hmotnosti může skutečně zabrat mnoho měsíců. Frustrace pacientek se tak ještě více prohlubuje.“
Lékaři obecně doporučují držet se zásad vyváženého a rozumného stravování celoživotně – extrémní výkyvy jak na jednu, tak druhou stranu tělu zkrátka neprospívají. „S neplodností léčíme ženy i jejich partnery. Příčiny neplodnosti nacházíme rovnoměrně u obou. Jak vyplynulo z populační prospektivní kohortové studie, jejíž výsledky publikovali autoři loni v říjnu, plodnost mužů ovlivňuje i konzumace potravin s vysokou, nebo naopak nízkou glykemickou hodnotou. Ve skupině 651 mužů na tom byly lépe ti, kteří jedli zdravěji. Kvalita spermií mužů, jež preferovali ‚rychlé cukry‘, byla nižší,“ uvádí MUDr. Štelcl.
Podle odborníků na umělou reprodukci je důležité především přijít včas, po 35. roce života totiž plodnost ženy rychle klesá. V Česku se pomocí asistované reprodukce (IVF) rodí přibližně 4–5 % dětí.