V České republice trpí demencí více než 165 tisíc lidí a do roku 2050 se toto číslo může vyšplhat až na 280 tisíc. Po celém světě přibývá nový pacient s demencí každé tři sekundy. S tímto závažným onemocněním se během života setká téměř každý z nás, ať už osobně, nebo u svých blízkých. Dodržovat základní preventivní kroky, naučit se demenci rozpoznat a vyhledat včasnou pomoc je proto velmi důležité.
„Demence je získaná porucha alespoň dvou funkcí mozku, jako jsou pozornost, paměť, rozpoznávací nebo rozhodovací schopnost. Tato porucha se může stát natolik závažnou, že narušuje běžný život člověka a omezuje jeho soběstačnost,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se demenci věnuje v rámci své kampaně Dobré nitro. „Demence může ovlivnit i další funkce mozku, včetně spánku a chování, a postupem se bohužel zhoršuje,“ dodává.
Riziko demence se dramaticky zvyšuje s věkem. Mezi lidmi, kterým je 65 let, se vyskytuje asi v 5 %, ale u devadesátiletých dosahuje až 40 %. V Evropě trpí demencí přibližně 10 milionů lidí a očekává se, že do roku 2050 kvůli stárnutí populace tento počet vzroste dvojnásobně. Demence je přitom jedním z hlavních důvodů ztráty soběstačnosti a invalidity u starších lidí.
Alzheimerova nemoc: nejčastější příčina demence
Existují dva typy demence. První je tzv. neurodegenerativní demence, během níž ubývá v mozku nervových buněk, mozek se zmenšuje a ukládají se v něm nesprávné proteiny. Sekundární demence pak vznikají důsledkem poškození mozku jiným onemocněním, jako je infekce nebo nádor. Do první skupiny patří také Alzheimerova choroba, která je nejčastější příčinou demence vůbec. Jedná se o onemocnění, které vede ke ztrátě paměti, změnám v myšlení a chování.
Alzheimerova choroba postihuje obvykle starší populaci, čím starší člověk je, tím větší riziko onemocnění mu hrozí. Mezi rizikové faktory patří vedle věku ženské pohlaví, genetika, kouření, alkohol, Downův syndrom nebo některá chronická onemocnění, jako je vysoký tlak nebo metabolický syndrom.
Nepodceňte příznaky
Symptomy různých typů demence se mohou lišit, pokud však u sebe nebo svých blízkých zpozorujete příznaky popsané níže, neváhejte se obrátit na lékaře, aby zjistil, jestli se jedná o demenci nebo o běžné stárnutí. První kontakt by měl být s praktickým lékařem, který pomocí pozorování, rozhovoru a laboratorních testů vyloučí odvratitelné příčiny demence a provede screeningové testy. Pokud je to nutné, lékař pacienta předá do péče neurologa, psychiatra nebo geriatra pro další vyšetření. Na demenci zatím neexistuje univerzální lék, který by ji dokázal zcela vyléčit. Nicméně existují léky, které mohou průběh onemocnění zpomalit a zmírnit jeho příznaky.
Jaké mohou být tedy příznaky demence? “Člověk se ztrácí, a to i na známých místech, například při cestě do obchodu, neorientuje se v čase, má problém vzpomenout si, jaký je den, měsíc nebo dokonce rok. Opakovaně klade stejné otázky, přestože už na ně dostal dříve odpověď. Ztrácí věci, nechává je na neobvyklých místech a nemůže si vzpomenout kde. Není schopen odpovědět na otázku týkající se nedávných událostí, má problémy s vyprávěním příběhů, ztrácí nit a nezvládá příběh dokončit. S postupem času se snižuje i jeho schopnost učit se novým věcem a přizpůsobovat se změnám. Často vyhledává pomoc jiných, jelikož nezvládá samostatně fungovat,” říká Mgr. Petra Krulová, Ph.D., ředitelka domova Alzheimer Home v Českém Těšíně, který patří do skupiny Penta Hospitals, partnera Loono při kampani zaměřené na demenci.
Zdravý životní styl i trénink mozku
Přestože některé rizikové faktory, jako jsou věk nebo genetika, ovlivnit nemůžeme, můžeme snížit riziko rozvoje demence dodržováním zdravého životního stylu a důslednou léčbou případných chronických onemocnění.
Riziko demence může snížit zdravá strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, ryby a zdravé tuky, jako je olivový olej. Potraviny bohaté na antioxidanty, jako jsou borůvky nebo černý rybíz a listová zelenina, dokážou chránit mozek před oxidačním stresem a zánětem, které přispívají k vzniku demence. Pravidelný pohyb, jako je chůze, plavání nebo cvičení, udržuje v kondici srdce a cévy a podporuje schopnost mozku vytvářet nové nervové spoje a adaptovat se na změny.
Pro zdraví mozku je klíčový také dostatek kvalitního spánku, ideálně 7 až 9 hodin. Prospívá také trénování mozku například čtením, luštěním křížovek a učením se novým věcem. Mozku a duševnímu zdraví obecně prospívá také komunikace a trávení času s ostatními. Naopak škodí alkohol, kouření a drogy.
Zapomenout na léky i pitný režim
Štefanova babička začala stále více zapomínat. Ještě to však nebylo nic, co by zásadně ohrožovalo její bezpečí. Jelikož bydlela sama, všimli si rodinní příslušníci jejího zapomínání v momentech, kdy nebrala pravidelně své léky nebo si zapomínala nabíjet mobilní telefon. „Jelikož přestala pravidelně užívat léky a nedodržovala pitný režim, došlo u babičky postupem času k občasné ztrátě rovnováhy. Při jednom takovém incidentu upadla a nebyla schopna se sama opět postavit,“ vysvětluje Štefan, který jel v tu chvíli shodou náhod zrovna kolem na kole a stavil se babičku pozdravit.
Po tomto incidentu nechal do babiččina domu nainstalovat internet a kamery s online přístupem. „S pomocí kamerového systému jsme odhalili další dva pády a mohl jsem včasně zasáhnout. Při posledním pádu byla nutná hospitalizace pro celkový metabolický rozvrat. Lékaři následně rozhodli, že babička není pro svoji začínající demenci schopna žít sama ve své domácnosti,“ svěřil se Štefan.
Onemocnění, které může zasáhnout každého z nás
„Demence je vážné onemocnění, které může zasáhnout skutečně každého z nás. Přestože ji zatím neumíme zcela vyléčit, správná prevence a včasná pomoc mohou výrazně ovlivnit její průběh. Proto pokud u sebe nebo svých blízkých příznaky zaznamenáte, bezodkladně jednejte,“ vyzývá Kateřina Šédová. „Včasné vyhledání lékařské péče může významně zpomalit postup onemocnění. Myslete na své zdraví, udržujte v kondici svou mysl i tělo a nezapomínejte, že každý preventivní krok může být krokem k vaší zdravější budoucnosti,“ dodává.
Partnerem kampaně zaměřené na demenci je zdravotnická skupina Penta Hospitals. „Projekt Loono sledujeme samozřejmě již delší dobu a máme obrovský respekt k tomu, co v oblasti prevence i vzdělávání dokázali,“ říká marketingový ředitel Penta Hospitals Daniel Lemer. „Vzhledem k tomu, že jsme s domovy ALZHEIMER HOME sami jedním z největších poskytovatelů služeb pro pacienty s různými formami demence, bylo pro nás přirozené podpořit kampaň, která si klade za cíl zlepšit informovanost a včasnou prevenci. Ta je klíčová pro zachování maximální kvality života nemocných po co nejdelší dobu. Naše zkušenost je, že lidé často příznaky podceňují. Proto vnímáme tuto kampaň jako významný prvek pomoci nemocným i jejich rodinám,“ dodává.