
Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle si totiž raději hledají rychlou úlevu ve formě léků. Dlouhodobé užívání některých z nich však může podle farmaceutů z Lékárna.cz způsobit nedostatek vitamínů a minerálů, jako je vitamin B12, železo, vápník a také hořčík. Největší zájem zákazníků Lékárna.cz je především o trávicí enzymy, které nabízejí okamžitou úlevu. Oproti začátku roku se jejich prodej letos zvýšil až 2,5násobně. Tento trend se opakuje. V minulém roce byly trávicí enzymy rovněž před Velikonocemi mezi nejprodávanějšími léky.
Oblíbenost díky rychlému nástupu účinku
Mgr. Pavla Horáková – specialistka na chronická onemocnění z Lékárna.cz:
„Trávicí enzymy (Pancreolan, Kreon, Pangrol) pomáhají rychle, a to je přesně to, co lidé v období po těžkých jídlech hledají. Pomáhají při trávení tuků, sacharidů i bílkovin jsou proto díky rychlosti účinku oblíbené.“
Další možností jsou podle odbornice inhibitory protonové pumpy. Délka účinku těchto léků může být až 5 dní. Tyto léky mají delší účinek, protože blokují vylučování žaludeční kyseliny, ale zároveň jejich efekt se dostavuje pomaleji (např. Helicid nebo Nolpaza).
Nejrychlejší, ale pouze na několik hodin, jsou antacida – léky, které neutralizují žaludeční kyselinu. Mezi nejznámější patří Rennie, Maloox nebo Talcid. Nastupují okamžitě po užití, ale jejich účinek trvá jen krátce.
Nežádoucí účinky a rizika
Odbornice varuje, že pokud jde o antacida, jejich předávkování může způsobit problémy, jako je nevolnost, zvracení, bolest břicha, poruchy acidobazické rovnováhy, zácpa nebo dokonce průjem. Při dlouhodobém užívání může docházet ke zvýšení hladiny hořčíku a draslíku v krvi, což následně vede k vážným zdravotním problémům, jako je slabost, ztráta svalového tonusu až po poškození vnitřního prostředí organismu.
„Inhibitory protonové pumpy, jako Helicid nebo Nolpaza, mohou při dlouhodobém užívání způsobit nedostatek vitamínů i minerálů, jako je vitamin B12, železo, vápník a hořčík. Tento deficit může vést k častým střevním infekcím nebo dokonce k osteoporóze z nedostatku vápníku,“ uzavřela Pavla Horáková.
Důležité!
Pokud příznaky neustupují po užití léků a trvají déle než 14 dní, je nutné vyhledat lékaře. Totéž platí i v případě zhoršující se bolesti břicha, horečky nebo silného zvracení.