S novým rokem přicházejí předsevzetí zaměřená na zlepšení zdraví a pohody. Jedním z nejčastějších cílů je zlepšení kvality spánku, což potvrzuje čtyřnásobný nárůst prodeje některých doplňků stravy s melatoninem v Lékárna.cz za posledních 45 dní. “Melatonin není vždy účinnější než jiné látky, pod dohledem lékaře je doporučován hlavně seniorům,” říká Mgr. Pavla Horáková, farmaceutka online poradny Lékárna.cz. Češi ale hledají i přírodní řešení – prodeje čajů s meduňkou lékařskou, která uklidňuje a podporuje spánek, se meziročně ztrojnásobily.
Melatonin versus hořčík
„Špatný spánek je jedním z ukazatelů duševní nepohody. V online poradně Lékárna.cz jsou otázky spojené s podporou kvality spánku jedny z nejčastějších,“ potvrzuje Mgr. Pavla Horáková, farmaceutka online poradny Lékárna.cz. Doplňky stravy s melatoninem mohou pomoci obnovit pravidelný spánkový cyklus, ale jeho dlouhodobé užívání by mělo být vždy konzultováno s lékařem. „Melatonin není vždy účinnější než jiné látky. Nejlépe působí u lidí s jeho přirozeným nedostatkem. Doporučuji užívat melatonin jen nezbytně dlouho a po konzultaci s lékařem. Dlouhodobé denní užívání doplňků stravy s obsahem melatoninu může vést k tomu, že se potlačí přirozená tvorba vlastního melatoninu a nespavost se naopak prohloubí,“ varuje Horáková. Melatonin, hormon regulující spánek, si totiž tělo vytváří přirozeně. Jeho produkce však s věkem klesá, což může být jedním z důvodů nespavosti u starších osob. Starší osoby měli ale užívání melatoninu konzultovat vždy s odborníkem. K navození relaxace a zlepšení kvality nočního spánku doporučují odborníci z Lékárna.cz bezpečnější variantu, a tou je hořčík – magnesium bisglycinát, který navozuje relaxaci mozku a pomáhá zlepšit kvalitu nočního odpočinku. Hořčík je vhodný pro každého včetně seniorů.
Na popularitu melatoninu již v minulosti reagoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který v březnu 2023 přípravky s obsahem melatoninu v denní dávce 0,5 mg a více zařadil k léčivům, protože mají potenciálně nežádoucí účinky – viz zde. */
Stimulují mozek, pomáhají spánku
Pro zlepšení spánku jsou vhodné i přírodní metody. Odborníci z Lékárna.cz doporučují čaje s meduňkou, levandulí, heřmánkem, lípou, nebo rooibos. Další možností jsou adaptogeny, jako rhodiola, ženšen a eleuterokok, které pomáhají tělu zvládat stres a podporují kvalitní spánek. “Je však důležité dbát na správné načasování jejich užívání. Tyto látky stimulují mozek a pomáhají odolávat stresu, ale jejich užívání se doporučuje hlavně v dopoledních hodinách, aby nenarušili spánek,” uzavírá P. Horáková.
Zdravý spánek v kostce
- Konzultace s odborníkem: Užívejte melatonin jen po konzultaci s lékárníkem nebo lékařem a pouze po nezbytně dlouhou dobu.
- Přírodní metody: Zkuste čaje s meduňkou lékařskou, levandulí nebo heřmánkem pro uklidnění.
- Použití adaptogenů – Rostlinné doplňky stravy jako rhodiola, ženšen a eleuterokok mohou podpořit spánek, pozor na správné načasování jejich užívání.