- Listopad je tradičně po celém světě měsícem osvěty o rakovině plic – diagnóze, kterou si v ČR ročně vyslechne přibližně 6500 osob a 5400 tomuto onemocnění každoročně podlehne. Rakovina plic má nejvyšší mortalitu z onkologických onemocnění, a to u žen i mužů.
- Až 80 % diagnostikovaných pacientů jsou kuřáci nebo bývalí kuřáci
- Onemocnět mohou ale i nekuřáci. Zvyšuje se podíl žen do 50 let s touto diagnózou. Všechny příčiny nejsou známy.
- Díky pokrokům v léčbě se zlepšuje prognóza pacientů, šance na vyléčení však závisí na časném odhalení onemocnění a diagnostice, která rozhoduje o volbě správné léčby.
- Cestu pacientů od prvotního nálezu k terapii na míru zkracují také moderní diagnostické technologie na bázi umělé inteligence.
- Spolek pacientů Moje plíce, z.s. pořádá druhý ročník kampaně Nekašli na to, která upozorňuje na rizika vzniku rakoviny plic a existenci preventivního screeningového programu pro rizikovou skupinu.
Příznaky by neměl podceňovat ani nekuřák
Přestože je riziko vzniku rakoviny plic spojené především s kouřením, nevyhýbá se ani nekuřákům – může se u nich rozvinout vlivem kancerogenů v prostředí nebo genetických predispozic. Proto je klíčové, aby každý byl všímavý k možným příznakům. Patří mezi ně dlouhotrvající kašel, zadýchávání nebo nevysvětlitelná únava.
„Podcenění těchto příznaků vede často k pozdnímu odhalení onemocnění, kdy jsou již možnosti léčby omezené. Doporučuji zajít ke svému ošetřujícímu lékaři každému, koho kašel nebo dušnost trápí déle než tři týdny, aby bylo možné zjistit příčinu. Je lepší zjistit, že se nejedná o nic vážného, než podcenit riziko tak nebezpečné nemoci, jako je rakovina plic,“ říká prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN.
Osvěta přímo od pacientů
Jedním z nekuřáků, kteří rakovinou plic onemocněli, je Lucie Hampejzová (54), spoluzakladatelka spolku Moje plíce. „Bylo to velmi nenápadné. V dubnu 2022 jsem onemocněla virózou, kterou jsem se asi jako každý snažila nejprve vyléčit svépomocí. Koncem října přišla diagnóza metastatická rakovina plic ve čtvrtém stádiu,“ popisuje celoživotní sportovkyně a vyznavačka zdravého životního stylu. „14. prosince 2022 jsem nastoupila na první chemoterapii. Ta byla kombinována s moderní biologickou léčbou, kterou užívám dodnes. Zanedlouho oslavím rok v remisi, což je opravdu zázrak vzhledem k počáteční prognóze,“ dodává.
Během léčby se seznámila s jinou pacientkou, Ilonou Mančíkovou, a vzájemně se motivovaly. V létě 2023 pak založili pacientskou organizaci spolu s Robinem Hoškem – pacientem, kterému byla rakovina plic diagnostikována v roce 2021 ve 27 letech, a je také celoživotním nekuřákem. Jako jediná pacientská organizace v ČR se spolek Moje plíce věnuje výhradně pacientům s rakovinou plic a také osvětě o prevenci vzniku této nemoci.
Právě během listopadu, měsíce povědomí o rakovině plic, pořádá spolek Moje plíce, z.s. již druhým rokem osvětovou kampaň Nekašli na to. „Cílem naší kampaně je informovat veřejnost o tom, jaká jsou rizika vzniku rakoviny plic, jaké jsou příznaky a jaká je možná prevence – tedy, že již třetím rokem běží v ČR program časného záchytu karcinomu plic určený pro současné i bývalé kuřáky ve věku 55-74 let. Spolu s lékaři a ambasadory z řad známých osobností a odborníků se snažíme motivovat lidi z této cílové skupiny, aby se nebáli tohoto preventivního vyšetření a neváhali se zeptat svého lékaře. Průzkumy ukazují, že až 50 % oslovených osob z rizikové skupiny vyšetření odmítne ze strachu z výsledku. Přitom časné odhalení onemocnění jim může zachránit život,“ doplňuje Ilona Mančíková, spoluzakladatelka a předsedkyně spolku.
Časný záchyt a špičková diagnostika
Veškeré informace o programu časného záchytu jsou k dispozici na stránkách kampaně www.nekaslinato.cz, které spravuje spolek Moje plíce, z.s., a také na oficiálních stránkách programu www.prevenceproplice.cz. Pacienti, kteří se do programu přihlásí, mají mnohem vyšší šanci na včasné odhalení nemoci. Je navržen tak, aby lidé věděli, že mají možnost přistupovat k prevenci aktivně. Stačí se informovat u praktického lékaře, který vystaví doporučení na konzultaci u pneumologa. „Program časného záchytu onemocnění v hlavní rizikové skupině dlouhodobých kuřáků opakovaně prokázal svůj význam v zemích, kde byl zaveden. Vyšetření plic nízkodávkovým CT totiž dokáže identifikovat i velmi malý nález, který může být zhoubný, přesto se zatím neprojevuje příznaky. To je zcela zásadní, protože u rakoviny plic platí, že pokud se objeví symptomy jako silný kašel či dušnost, zpravidla jde o pokročilé onemocnění,“ říká prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., která se na vzniku preventivního programu podílela.
„Pro úspěch následné terapie je pak klíčové, aby byla zahájena co nejdříve, a to ve formě léčebného protokolu přesně odpovídajícího specifickým vlastnostem onemocnění u daného pacienta,“ říká MUDr. Ondřej Bílek z oddělení klinické onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně. Proto je důležité, aby pacient neztrácel čas a léčbu podstoupil v jednom z pneumoonkochirurgických, případně komplexních onkologických center, která mají k dispozici moderní onkologickou léčbu.
Významným posunem v diagnostice je také umělá inteligence. Český start-up Carebot za pomoci umělé inteligence pomáhá lékařům s diagnostikou u rakoviny plic, využívají ho v desítkách českých nemocnic a pěti dalších státech Evropy. „Využití AI pro čtení snímků hrudníku může výrazně zvýšit přesnost diagnostiky a včasné rozpoznání plicních onemocnění, včetně rakoviny plic v raném stádiu,“ doplňuje Matěj Misař, zakladatel Carebot a vedoucí sekce zdravotnictví České asociace umělé inteligence.
Foto: Pixabay