
Pocit těžkosti po každém jídle, nafouklé břicho nebo křeče, kterých se nejde zbavit – časté projevy problému, který označujeme za přirozenou činnost trávicího systému. Opak je však pravdou! Nadměrná plynatost může upozorňovat na nerovnováhu ve střevním mikrobiomu, nevhodné stravovací návyky, ale i na závažnější potíže, které není radno ignorovat. Nahlédněte do problematiky nadýmání a zjistěte, co znamenají pojmy meteorismus a flatulence, jaké potraviny omezit při snaze zmírnit nepříjemné pocity a v jakých případech je nutné vyhledat odbornou pomoc.
Plyny jsou zcela běžnou součástí trávení. Tvoří se především v tlustém střevě, kde se jich přes den průměrně nahromadí kolem 1-2 litrů, z nichž se většina vstřebává do krevního oběhu a následně dýcháním mizí z těla ven. Zbylé plyny v traktu setrvávají nebo v rámci větrů skrz konečník odchází pryč – u zdravého člověka s běžnými stravovacími návyky jde přibližně o 600-700 ml vypuštěných plynů za den. Přirozená plynatost vzniká například ze spolknutého vzduchu či plynů, které produkuje střevní mikrobiom a které vznikají při trávení snědeného jídla. Velmi lehce se však z běžných projevů biologických procesů v těle může stát problém s negativním dopadem na každodenní fungování člověka.
Překročením obvyklého množství plynů ve střevech dochází k nadměrné plynatosti a nadýmání, které se projevují celou řadou nepříjemných příznaků. Jde o pocit tlaku v břiše, který může vyústit až do svazujících křečí, zvýšený odchod plynů v podobě větrů, jenž se odborně označuje jako flatulence, či o takzvaný meteorismus, kdy dochází k viditelnému nafouknutí břicha příčinou zvětšeného objemu střev. Ačkoliv jsou tyto projevy v krátkodobém měřítku relativně běžné, pokud jde o dlouhodobý problém s chronickou tendencí, který ne a ne odejít, je nutné začít jej neodkladně řešit – prvním krokem je vždy odhalení příčin.
Od nevhodné stravy až po dočasné důvody jako je menstruace
Nadměrná plynatost velmi často souvisí se způsobem stravování. Mnoho lidí jí ve spěchu a zapomíná potravu v ústech dostatečně rozmělnit, čímž se do traktu dostávají nejen příliš velké kusy jídla, které následně značně prodlužují a komplikují samotné trávení, ale i nadbytek vzduchu zvyšující výskyt plynů ve střevech. Dalším důvodem jsou také potravinové intolerance. Mezi nejproblematičtější potraviny obecně patří mléčné výrobky s obsahem laktózy či některé typy potravin s vysokým obsahem fruktózy (limonády, med, některé druhy ovoce apod.). Komplikovaná bývají i umělá sladidla, jako je sorbitol či xylitol, jež se nachází například ve žvýkačkách a potravinách s označením „bez cukru“. Nadměrné nadýmání u některých lidí však může být jen doprovodným projevem konkrétní zdravotní poruchy, jako jsou funkční dyspepsie nebo syndrom dráždivého tračníku, zkráceně IBS, u nichž dosud není jasně identifikován konkrétní spouštěč, hypersensitivita, chronická idiopatická zácpa, pankreatická nedostatečnost či dysfunkce pánevního dna. Svou roli navíc může sehrát také narušený střevní mikrobiom vlivem nadměrné konzumace alkoholu nebo tučných a sladkých jídel.
Příčina nadýmání ale může mít i psychický charakter – například v podobě chronického stresu, úzkosti a hormonální nerovnováhy, která se týká především žen vlivem kolísající hladiny hormonů způsobené menstruačním cyklem. Nadýmání je běžným příznakem menstruace, kdy dochází ke zpomalení pohybu střev, a tedy i hromadění plynů. Příčin tedy existuje celá řada – jak je však efektivně začít řešit, a nepříjemný problém tak minimalizovat?
Optimalizujte svůj životní styl!
Základem je úprava každodenních návyků. Pokud se člověk pravidelně nehýbe, celý den sedí na židli, stravuje se ultrazpracovanými potravinami a při volné chvíli si zapálí i několik cigaret za sebou, není se čemu divit, že jeho trávicí trakt nefunguje podle jeho představ. Pro zajištění správné funkce střev, a tedy i minimalizaci nadměrné plynatosti a nadýmání, je nutné následovat několik základních pilířů, které podpoří zdraví a vitalitu celého těla. Vedle dostatečného pitného režimu, pravidelného pohybu a kvalitní spánkové hygieny, která podporuje činnost endokrinního systému a pomáhá redukovat hladinu stresu v těle, je alfa omegou také strava! Vhodné je omezit příjem polotovarů, příliš tučných a sladkých pokrmů či nadýmavých potravin, a naopak se zaměřit na jídla bohatá na lehce stravitelné bílkoviny, zdravé tuky, prebiotika a probiotika, díky čemuž se obnoví střevní prostředí, a podpoří se tak důležitá rovnováha mikrobiomu. Přínosným pomocníkem v boji proti nadýmání jsou i bylinné čaje z fenyklu, máty či zázvoru.
Pokud člověk trpí například již zmiňovaným syndromem dráždivého tračníku (IBS), jehož jedním z příznaků je právě i plynatost a nadýmání, je možné tyto nepříjemné projevy zmírnit pomocí volně dostupných zdravotnických prostředků, jako jsou sáčky PROIBS. Tento ve vodě rozpustný prášek s citronovou příchutí pokryje podrážděný střevní povrch ochranným gelovým filmem, čímž posílí střevní bariéru a pomůže snížit množství nežádoucích plynů. PROIBS je zdravotnický prostředek určený ke zmírnění příznaků IBS, jako jsou nadýmání a bolesti břicha. Před použitím si pečlivě přečtěte návod a informace týkající se jeho bezpečného užívání. Pokud se však výsledky ani po této úpravě každodenních návyků nedostaví, může jít o závažnější problém, například v podobě intolerance na určité potraviny nebo poruchy funkce trávicího traktu. V těchto případech je důležité vyhledat odborníka, který posoudí situaci z širší a kvalifikovanější perspektivy a navrhne vhodné léčebné postupy.
Produktový tip:
Řekněte sbohem nadýmání!
Trápí vás časté křeče do břicha či neustálý pocit plnosti? Až 75 % pacientů se syndromem dráždivého tračníku trpí nadýmáním. Nadměrná plynatost není něco, s čím byste se měli smířit jako s běžnou součástí trávení. Naštěstí existují způsoby, jak se nepříjemných pocitů jednoduše zbavit. PROIBS je zdravotnický prostředek, který pomáhá zmírnit nadýmání, plynatost a nežádoucí obtíže spojené s trávením. Vytváří ochranný gelový film na střevní sliznici, čímž zklidňuje podráždění a zpomaluje uvolňování plynů. Získejte zpět kontrolu nad vaším trávením a užijte si každý den bez komplikací! PROIBS je zdravotnický prostředek určený ke zmírnění příznaků IBS. Čtěte pečlivě návod k použití a informace, které se vztahují k bezpečnému užívání.
Zdroj: PROIBS