
V České republice trpí alergickou rýmou přibližně 2,5 milionu lidí, astmatem 1 milion, atopickým ekzémem 800 000 a potravinovými alergiemi 400 000 osob.* Oproti roku 2023 začala pylová sezóna v roce 2024 asi o měsíc později. Díky tomu došlo k současnému výskytu více druhů významných jarních pylů a první polovina roku 2024 tak byla pro alergiky náročnější než v roce 2023*. Alergie může zasáhnout mnohem hlouběji, než si mnozí uvědomují – ovlivňuje nejen dýchání, ale i pokožku, trávení a psychiku. „Kontakt s potravinovým alergenem nemusí vyvolat reakci hned, tělo může odpovědět až později – například ekzémem, svěděním nebo bolestí břicha,“ upozorňuje farmaceutka Mgr. Pavla Horáková, specialistka na chronická onemocnění v Lékárna.cz. Kýchání, ucpaný nos a slzící oči – to vše jsou známky, které mohou být jen začátkem. Alergie se může stát dlouhodobou potíží, která výrazně ovlivňuje kvalitu života. Někdy nestačí volně dostupné léky, pomoci mohou bylinky, správné dýchání nebo „obyčejná“ Vincentka. Odbornice vysvětluje, proč by se alergici měli zajímat o svůj mikrobiom a jak správně reagovat na alergické projevy.
Je vůbec možné alergii předcházet – existuje prevence?
Ano, je možné do určité míry předcházet vzniku alergií, zejména v dětském věku, ačkoliv úplné zabránění není vždy možné, protože na alergii se podílí i genetická predispozice. Důležité jsou podpora zdravé střevní mikroflory, u malých dětí se doporučuje kojit co nejdéle, postupné zavádění příkrmů mezi 4. a 6. měsícem života, nepřehánět sterilitu, vyhýbat se zbytečnému podávání antibiotik v raném věku, udržovat zdravé prostředí – bez kouře, smogu a dalších dráždivých látek, důležitý je i přiměřený kontakt s mikroorganismy.
Které faktory mohou alergii zhoršit?
I když se cítíte „v pohodě“, alergie může zesílit v období, kdy je tělo oslabené – například po nemoci, při vyčerpání nebo při kontaktu s více alergeny najednou. Nezapomínejme ani na psychiku – stres totiž oslabuje imunitní systém a často spouští alergické reakce, aniž bychom si to uvědomili.
Jaká antihistaminika jsou nejlepší na běžné příznaky a kdy už nestačí?
Antihistaminika první generace, jako je Fenistil, Prothazin či Dithiaden, jsou starší léky s rychlým nástupem účinku, které však způsobují ospalost díky sedativnímu efektu. Jejich účinek je krátkodobý, což může vyžadovat opakované dávkování během dne. Naopak novější antihistaminika (například Zyrtec, Claritin, Xyzal) jsou účinnější, nezatěžují nervový systém a stačí je užívat jednou denně. Navíc tlumí i zánětlivé příznaky. Pro pacienty jsou proto pohodlnější a vhodnější. Antihistaminika první generace ale mohou být užitečná například pro pacienty, kteří v noci trpí svěděním pokožky a mají proto problémy se spánkem. Lokální formy jako kapky, gely nebo spreje jsou šetrnější a méně zatěžují organismus. Pokud však někdo trpí silnějšími reakcemi nebo více typy alergií, měl by léčbu nastavit alergolog.
Dávkování volně dostupných léků na alergii – co se stane při překročení dávky?
Při překročení doporučené dávky zvyšujeme riziko nežádoucích účinků a zatěžujeme játra i ledviny, což se později může projevit dalšími zdravotními obtížemi. U léků na alergie však studie vznik závislosti nepotvrdily. Na rozdíl od léků na ucpaný nos, které obsahují látky na zmírnění otoku nosní sliznice – při jejich dlouhodobém užívání často dochází k tzv. sanorinismu, tedy závislosti sliznice na těchto přípravcích.
Pomůže pouze léčba farmakologická, nebo existují i přírodní pomocníci a prevence?
Bylinky jako heřmánek, měsíček nebo perila mají skvělé účinky. Skvělým a často podceňovaným pomocníkem je domácí inhalátor – ideálně s Vincentkou nebo s kapkou tea tree oleje. Inhalace pomáhá dětem, seniorům i dospělým. Významnou roli hraje také zdravý střevní mikrobiom – tedy užívání probiotik, vitamínů C a D, rakytníku a kvalitní stravy. Imunita začíná ve střevech! Určitě se vyplatí po příchodu z venku důkladně si umýt obličej a převléknout se, abychom se zbavili většiny alergenů. Také je vhodné častější mytí vlasů, zejména pokud jsou delší. Jako prevenci můžeme využít i oční kapky či nosní spreje s obsahem ectoinu. Ectoin napomáhá na sliznicích vytvářet ochrannou bariéru proti alergenům, zmírnit pálení, svědění a zarudnutí. Jsou vhodné i pro děti, těhotné ženy a osoby citlivé na běžná antihistaminika. Nemají žádné významné nežádoucí účinky. Lze je používat i dlouhodobě. V případě alergií doporučuji pořídit i protipylové sítě do oken a kvalitní čističku vzduchu. Tato opatření by měla být pro alergiky v hlavní sezóně rutinou, protože významně přispívají ke zmírnění nepříjemných alergických stavů.