Podle odborníků trpí v Česku nadváhou nebo obezitou přibližně 55 % dospělých. V žebříčku evropských zemí se tak ocitáme na pomyslné špičce. Významnou roli na tomto trendu měla i pandemie Covid-19. V posledním průzkumu se totiž 35 % Čechů shodlo na tom, že za nadbytečnými kily v době lockdownu může právě sedavý způsob života i zavřená sportoviště. Dobrou zprávou ale je, že s tím chce polovina z nás něco dělat. Mnohdy ale netuší, jak začít, případně na koho se obrátit…
Přestože je výskyt obezity v zastoupení můžu i žen stejný, společnost na tuto nemoc nahlíží spíše jako na kosmetický problém, a tak s ní bojuje až desetkrát více žen. Pravdou ale zůstává, že obezita má významný dopad na naše zdraví. Kromě komplexních kardiovaskulárních potíží a poruch metabolismu ovlivňuje také náš spánek nebo psychiku.
Každý druhý Čech chce shodit nějaký ten špíček
Přestože má v plánu zhubnout 46 % Čechů, velké množství z nich se vydává cestou nejrůznějších diet, půstů nebo dokonce formou hladovek, na které opět doplácí lidské tělo. Nové formy zázračných tvrzení, že přebytečná kila odstraníte pouze tehdy, budete-li do sebe ládovat dostatek bílkovin, vyhnete se všem sacharidům, popřípadě strávíte týden na zeleninových vývarech, nemusí být hned absurdní a nepravdivá, nicméně jsou mnohdy více než zavádějící, a i informovaného člověka dokážou pěkně zmást.
Ideální cesta, jak dosáhnout zdravého vzhledu, není postavena na zázračných slibech, ale je klikatá a místy i trnitá. Je to zejména kvůli toho, že každý z nás je originálem, každé tělo je jiné, má odlišné limity a potřebuje naprosto individuální přístup. Proto není zdravé se střemhlav vrhat do dalších diet od kamarádek nebo oddaně kupovat rychlé zázraky na hubnutí, ale soustředit se na zdravý životní styl a pestrou a vyváženou stravu.
Genetika není výmluvou, ale motivací
Pokud si však nevíte rady a dlouhodobě se vám nedaří dosáhnout vytoužených výsledků, problém může být ještě jinde, a to v genech. Genetika a naše DNA má na to, jak naše tělo reaguje na určitý typ cvičení či stravy, nemalý podíl. „Není nutné se automaticky domnívat, že geny mohou za vše. Je však dobré znát svou tělesnou predispozici a umět s ní podle toho i správně nakládat,” říká Dr. Barbora Procházková, která stojí za DNA testem BeSlim od společnosti Chromozoom. Ten se rozborem genetických informací snaží nalézt vhodné řešení pro přirozené a zdravé hubnutí.
Výsledkem analýzy je podrobný rozbor genů a jejich vliv na rychlost metabolismu, zpracování živin či schopnost spalování energie při cvičení. Na základě těchto údajů se formuluje souhrn návrhů a doporučení vedoucí k redukci tělesné hmotnosti i prevenci vzniku obezity. „Naučíme-li se naše tělo vnímat a poslouchat a nebudeme-li ho zatěžovat drastickými a mnohdy nesmyslnými dietami, můžeme přijít na to, jak pomoct nejen naší tělesné schránce, ale rovněž psychice,” dodává Dr. Procházková.