Od poloviny dubna mají čeští cestovatelé možnost preventivní ochrany před nejčastější importovanou exotickou nákazou, horečkou dengue, kterou si vozí z oblíbených dovolenkových destinací. Hrozí zejména v jihovýchodní Asii a Karibiku. S oteplováním roste riziko rozšíření přenašeče komára tygrovaného z jižní Evropy severněji. Novou možností ochrany je v ČR historicky poprvé vakcína. Qdenga je živá, oslabená vakcína proti všem 4 sérotypům. Aplikuje se ve dvou dávkách v rozmezí 3 měsíců od 4 let věku.
Horečka dengue je nejvýznamnější viróza přenášená komáry na světě. Je přítomná ve více než 120 zemích světa, zejména v Asii a Latinské Americe. V rizikových oblastech žijí 4 miliardy obyvatel planety, tj. přibližně polovina lidstva. Roční výskyt se pohybuje od 100 až do 400 milionů případů, především ve městech a příměstských oblastech.
Za dvě dekády 21. století se hlášená incidence onemocnění celosvětově takřka zdesetinásobila a v roce 2022 bylo zaznamenáno více než 3500 úmrtí, nejvíce v Brazílii a ve Vietnamu. Dosud nejhorším rokem byl rok 2019 se 3,1 miliony hlášených případů (1). V Evropě bylo v roce 2020 evidováno na 2000 infekcí dengue, z toho 80 % importovaných (2,3).
V České republice bylo v roce 2019 zaznamenáno 81 infekcí, v roce 2020 38 infekcí. V roce 2021 byly vzhledem ke kovidovým restrikcím cest do zahraničí evidovány 4 importované nákazy, ale vloni počet případů opět narostl, a to na 22 (4). „V letošním roce očekáváme další zvýšení počtu nakažených horečkou dengue, zejména kvůli znovuotevření zemí Asie a Latinské Ameriky pro zahraniční cestovatele.“ uvádí doc. MUDr. Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity a předseda Lékařské rady center Očkování a cestovní medicíny Avenier. „V mnoha populárních exotických turistických oblastech severní polokoule je v letním období sezóna dešťů. Právě malé rezervoáry stojaté vody po dešti jsou příčinou epidemických vzplanutí této nákazy. Komáři rodu Aedes typicky vstupují do lidských obydlí a útočí hlavně po svítání a před soumrakem. Opakované nákazy virem dengue přitom hrozí závažným průběhem, který může ohrozit život cestovatele.“ dodává docent Maďar.
Příprava na léto
Duben je počátek plánování a příprav na letní dovolené, na co nezapomenout připomíná MUDr. Jan Dvořák z Centra očkování a cestovní medicíny Avenier. „Každý člověk by se měl v souvislosti s plánováním dovolené, a to nejen v exotice, ale i v tuzemsku, zajímat o možnosti prevence. Základní a často opomíjenou výbavou na cesty je očkování proti žloutence typu A i B. Virová hepatitida typu A, nazývaná také nemocí špinavých rukou, má celosvětový výskyt a oblíbené exotické destinace jsou
oblasti s vysokým rizikem. I při dodržování hygieny je riziko nákazy nepřímo po kontaktu s kontaminovanými povrchy, infekce hrozí i z jídla a vody. Češi rádi chodí do přírody, do hor, cestují na motocyklech a to jsou rizikové situace pro nakažení vzteklinou, které může být smrtelné. Jedinou záchranou pro neočkovaného je včasná, adekvátní, plná postexpoziční profylaxe, která však není ve všech zemích dostupná. U očkovaného člověka je třeba jen 2 posilující dávky,“ vysvětluje MUDr. Dvořák.
Novinkou v oblasti očkování je nová vakcína proti pásovému oparu
Po prodělaných planých neštovicích zůstává v těle „spící“ virus, který se po určité době může znovu aktivovat a způsobit velmi bolestivý pásový opar. Onemocnění postihuje nejčastěji osoby nad 50 let věku a osoby specificky oslabené některými nemocemi (nádory, transplantace, HIV infekce pod.). V České republice je ročně hlášeno přibližně 6 500 případů.
Od března letošního roku je k dispozici nová vakcína (Shingrix), která je určena pro osoby starší 50 let a pro osoby od 18 let s rizikem pásového oparu k prevenci a postherpetické neuralgii. Očkuje se dvěma dávkami v odstupu 2 až 6 měsíců.
V České republice poskytuje očkování a komplexní poradenství široká síť Center očkování a cestovní medicíny Avenier. Tým specialistů z řad infektologů a epidemiologů ve 20 centrech poskytuje široké veřejnosti konzultace a očkování, od povinného očkování až po očkování proti infekčním nemocem na cesty do exotických oblastí.