Obezita není pouze přemnožení tukové tkáně. Jde hlavně o poruchu v myšlení a poruchu v emocích, která vede k nevhodnému chování. Tedy k výběru více kalorických potravin a ke špatnému stravování.
„Pokud by na obezitu fungovalo často propagované řešení méně jíst a více se hýbat, nebylo by u nás tolik obézních lidí. Významnou roli má naše psychika, která ovlivňuje to, co jíme,“ říká zakladatelka Institutu výživových poradců Pavla Pešková Gazdíková, která v rámci Mezinárodního dne duševního zdraví (10. října) upozorňuje na významnou spojitost psychiky a potravin.
V Americe vznikl název Nutriční psychiatrie, kdy pacientům s psychickými problémy přizpůsobují jídelníček podle konkrétního onemocnění. Strava ovlivňuje i naši náladu.
„Je potřeba podívat se na své duševní zdraví a pracovat s psychikou. V praxi se setkávám s tím, že lidé málo jí a přesto nehubnou. Tedy nefunguje u nich kalorický deficit. Proteinový chléb těmto lidem nepomůže. Tělo najede na úsporný režim a hrozí poruchy příjmu potravy nebo jiné komplikace. Jedné ženě po kalorickém deficitu vypadaly vlasy,“ upozorňuje Pavla Pešková Gazdíková, která bojuje proti dietnímu myšlení.
Základem pro úspěšný boj s obezitou je podle výživové poradkyně přestat se spoléhat na kalorický deficit a na rychlá řešení, jako jsou diety. Důležité je uzdravit vztah sám k sobě a zjistit skutečnou příčinu toho, proč nakupujeme nevhodné potraviny nebo proč se přejídáme. Výživová poradkyně také doporučuje udělat si audit stravovacích návyků.
Podle údajů Českého statistického úřadu každý pátý muž v Česku trpí obezitou, u žen je to o něco méně. Přibývá také obézních dětí a adolescentů.
Světová federace pro obezitu (World Obesity Federation) před časem uvedla, že v roce 2035 může mít obezitu 51 procent obyvatel světa a náklady na léčení této nemoci vyčíslila na 4,32 bilionů dolarů.