Po roce zkušebního provozu v Neuron medical centru slavnostně otevírá svou pobočku v Brně spolek ALSA, který se dlouhodobě zaměřuje na podporu a komplexní péči o pacienty s tímto nevyléčitelným onemocněním. Brno se tak stává druhým místem v České republice, kde mohou pacienti s ALS využívat multioborovou terapeutickou péči, podobně jako doposud v Praze.
Pobočka ALSA v Brně vznikla ve spolupráci s Neuron medical centrem, které nabízí širokou škálu odborných služeb. Pacienti zde mohou kromě neurorehabilitace využít i sociální poradenství nebo konzultace s nutričním terapeutem, logopedem či psychologem. Centrum se kromě péče o pacienty s ALS specializuje na pacienty s roztroušenou sklerózou, po cévní mozkové příhodě, traumatech či nádorových onemocnění mozku ale také o pacienty s Parkinsonovou chorobou.
„Naše centrum nabízí každému klientovi individuální terapeutický plán, který zahrnuje různé druhy terapie, jako jsou fyzioterapie, ergoterapie, robotická terapie, psychoterapie či logopedie. Klienti u nás tráví minimálně dvě až pět hodin denně, a dbáme i na tolik potřebný odpočinek,“ vysvětluje Veronika Bulková, výkonná ředitelka Neuron medical centra. Rodiny pacientů mohou během terapií vyřídit další záležitosti nebo se poradit s koordinátorkou spolku ALSA. „Díky této spolupráci se nám podařilo vytvořit prostor, kde pacienti najdou veškerou potřebnou podporu pod jednou střechou. Vzdálenost od Fakultní nemocnice Brno, kam pacienti běžně docházejí, je navíc pouhých 400 metrů,“ říká o spolupráci ředitelka spolku ALSA Eva Bezuchová.
Záštitu nad brněnským centrem ambulantní neurorehabilitace převzala MUDr. Marcela Grünerová Lippertová, PhD., MSc., předsedkyně České neurorehabilitační společnosti.
Zlepšení dostupnosti péče na Moravě
Před otevřením brněnské pobočky se mohla koordinátorka spolku ALSA setkávat s pacienty pouze v jejich domovech. Nyní mohou všechny konzultace probíhat na jednom místě, kde pacienti mohou zároveň využít i terapie, které centrum neurorehabilitace nabízí. „Díky spolupráci s Neuron medical centrem máme možnost provozovat zcela zdarma naši ALSA poradnu, kde pacientům a jejich pečujícím pomáháme řešit otázky týkající se onemocnění, terapií, vhodných pomůcek nebo propojení s odborníky,“ vysvětluje koordinátorka spolku ALSA pro Jihomoravský kraj Zuzana Kapounová.
Spolek ALSA tímto krokem dále upevňuje svou pozici organizace nabízející pacientům s ALS nejen praktickou pomoc, ale také naději na kvalitnější a život a zajištění dostupnosti péče.