Před několika, dny 14. listopadu, proběhl Světový den diabetu. Cukrovka patří k jedné z nejčastějších příčin vzniku chronického onemocnění ledvin. Podle odhadů v Česku trpí diabetem a současně onemocněním ledvin až 400 tisíc pacientů. Až o 30 % se jen za posledních deset let zvýšil počet nefrologických pacientů právě v důsledku nárůstu výskytu diabetu v populaci. „Stále se nedaří včas zachytit velkou část těchto diabetických pacientů. Musíme tlačit na osvětu i prevenci, často ani lékaři-odborníci nevěnují raným stádiím selhávání ledvin dostatečnou pozornost,“ říká MUDr. Pavel Konopásek, primář Dialyzačního centra Fresenius Medical Care.
Až polovina pacientů s onemocněním ledvin připadá právě na diabetiky, kterých v Česku registrujeme přes 1 milion. Nedostatečně léčená cukrovka vede k takzvané diabetické nefropatii – chronickému onemocnění ledvin vlivem dlouhodobě zvýšené glykemie. Pacienti se často o své cukrovce dozvědí, až když je zjištěna snížená funkce ledvin nebo dokonce již selhávání funkce ledvin. Podle primáře Konopáska se takřka u každého diabetika I. typu projeví alespoň částečné poškození ledvin už do 5 let od zjištění cukrovky, vážnější potíže se pak mohou dostavit za 10 až 20 let. Riziko rozvoje poruchy ledvin u diabetických pacientů, kteří jsou kvalitně léčeni je velmi nízké. „Lidé by měli věnovat zvýšenou pozornost svému zdravotnímu stavu a pokud se léčí s diabetem, měli by sami vyžadovat preventivní vyšetření správné funkce ledvin,“ upozornil primář Konopásek z Fresenius Medical Care. Vedle cukrovky jsou rizikovými faktory pro vznik chronického onemocnění ledvin jeho předchozí výskyt v rodině, vysoký krevní tlak, obezita nebo kouření.
Selhávání ledvin, při kterém se v těle hromadí voda a odpadní látky se může projevovat opuchnutím rukou, obličeje nebo končetin, únavou a ztrátou chuti k jídlu, někdy také nevolnostmi a zvracením, dušností a samozřejmě i sníženým množstvím moči. Jakmile už dojde na selhání funkce ledvin, nemocní musí pravidelně absolvovat dialýzu – peritoneální nebo hemodialýzu. Samozřejmě mohou být také zařazeni do programu transplantace ledvin, ať už od živých nebo zemřelých dárců. Stále častěji se pacienti při náhradě funkce ledvin přesouvají z klinické péče do domácí péče. „Domácí terapie, ať už v podobě peritoneální dialýzy nebo domácí hemodialýzy znamenají zvýšení kvality života pacienta po zdravotní i sociální stránce. Odpadá nutnost dojíždění na dialyzační střediska několikrát týdně. Individuálně nastavená dialyzační léčba v domácím prostředí poskytuje lepší kardiovaskulární stabilitu, nižší výskyt komplikací, volnější dietní režim a často i úbytek medikace,“ vysvětlil nedávno na odborném setkání prof. Ivan Rychlík, předseda České nefrologické společnosti.