Hypervitaminóza, tedy nadbytek vitamínů v těle, představuje mnohem vyšší riziko u vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K), než u těch rozpustných ve vodě (C a B-komplex). Odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz, Mgr. Zdenka Morvai vysvětluje: “Zatímco přebytek vitamínů rozpustných ve vodě tělo vyloučí močí, vitamíny rozpustné v tucích se ukládají v játrech a tukových tkáních. Proto je jejich nadměrné užívání spojeno s řadou zdravotních komplikací”. Z vitamínů rozpustných v tucích je právě D vitamín mezi zákazníky Lékárna.cz meziročně nejvyhledávanějším vitamínem.
Pozor na souběh vitamínů a minerálů
Farmaceutka z online poradny Lékárna.cz (první a největší lékárna na českém internetu) z praxe popisuje nejčastější chyby v užívání vitamínů a minerálů: „V poradnách se často setkáváme s klienty, kteří užívají několik různých doplňků stravy, aniž by zohlednili jejich obsah a možné souběhy. Například vitamín D může být obsažen v multivitaminu, samostatně, i v dalších přípravcích, což může vést k překročení doporučené denní dávky. Podobně je tomu i u minerálů, jako je hořčík nebo zinek, které mohou být v různých přípravcích obsaženy v rozdílných koncentracích. Například zinek při dlouhodobém nadměrném příjmu nad 30 mg denně může narušit vstřebávání mědi a zvyšovat riziko zdravotních komplikací, zatímco vysoké dávky hořčíku mohou snižovat vstřebávání vápníku. Proto je důležité důkladně číst složení doplňků stravy a sledovat celkový příjem jednotlivých látek.“ Farmaceuti doporučují, aby děti užívaly vyhledávaný vitamin D optimálně v dávce 10 mikrogramů (400 IU/den), zatímco pro dospělé je doporučená denní dávka 1000–2000 IU.
Prevence je základ
Doplňky stravy dobře slouží při nedostatku vitamínů a minerálů nebo pro specifické potřeby. Obzvláště důležitá je jejich suplementace v obdobích respiračních onemocnění, tedy podzim, zima a na jaře, kdy je tělo unavené a potřebuje posílit právě doplněním vitamínů a minerálů. “Doplňování vitamínů je užitečné, pokud se provádí rozumně. Při suplementaci je důležité naslouchat potřebám svého těla. Důležitá je taky pestrá strava bohatá na čerstvé ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a další přirozené zdroje živin. Pokud máte podezření na předávkování vitamíny, obraťte se na Toxikologické informační středisko, které poskytuje odborné rady při otravách léky, doplňky stravy, chemikáliemi či jinými látkami,” apeluje Morvai.
Rizika spojená s hypervitaminózou a nadbytkem minerálů v těle:
- Vitamin D: Hyperkalcémie, poškození ledvin, cév a srdce.
- Vitamin A: Bolesti hlavy, nevolnost, poškození jater, v těhotenství riziko vrozených vad.
- Vitamin E: Riziko krvácení, zejména při užívání léků na ředění krve.
- Vitamín C: Podráždění žaludku, nadměrná činnost ledvin (předávkování je vzácné).
- Zinek: Při užití dávky nad 170 mg/den, nebo dlouhodobému konstantnímu příjmu hrozí průjem, zvracení, chudokrevnost (předávkování zinkem je vzácné).
- Selen: Padání vlasů, třes, česnekový zápach z úst.
- Hořčík: Osmotický průjem, vstřebávání podporují vitamíny D a B6.
Vápník: Nad 2000 mg denně snižuje vstřebávání hořčíku.