Rýma, kýchání, slzení, vyrážky nebo kašel. Alergie jsou v současné době nejčastějším chronickým onemocněním v Evropě. Odpovědí může být zdravá strava, vitamíny, a jako podpůrná kúra také probiotika. V kolébce probiotik, Bulharsku, dokonce vědci doporučují kombinovat nedávno objevené vodní kmeny s růžovým olejem.
Alergie jsou způsobeny nadměrnou reakcí imunitního systému na vnější podněty, jež by jinak byly ve většině případů neškodné. Z údajů Evropské akademie pro alergii a klinickou imunologii (EAACI) vychází, že chronickým alergickým onemocněním v současné době trpí více než 150 milionů lidí. Projevy alergie je možné zmírnit tím, že se identifikuje alergen a zamezí kontaktu s ním. Samotnou alergickou reakci pak obvykle tlumí antihistaminika, jež jsou dostupná ve formě kapek, tablet nebo sprejů. Klíčové je však především pečovat o imunitu, neboť právě narušený imunitní systém je podstatně náchylnější k propuknutí alergie. Jelikož téměř 80 procent imunity se tvoří v lidském střevě, je vhodné zaměřit svou péči právě na ně. „Kombinací zdravé a vyvážené stravy společně s užíváním probiotik, prebiotik a vitamínů lze přispět k posílení imunitního systému, a to nejen během pandemie covid-19,“ uvádí na webu rehabilitace.cz Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice.
Bulharské vodní kmeny podporují rovnováhu střeva s několikanásobnou silou
Během pandemie koronaviru zaznamenal tým bulhraských vědců pod vedením Nikoly Alexandrova zlepšení a následné rychlejší úplné uzdravení z nemoci covid-19 u pacientů, kterým byla k běžné léčbě podávaná podpůrná kúra speciálních kmenů laktobacilů a streptokoků. Tyto kmeny, Lactobacillus bulgaricus DWT1 a Streptococcus themophilus DWT4, se od běžných probiotik odlišují tím, že se nezískávají z rostlin, ale z vody, a díky tomu jsou několikanásobně odolnější a účinnější. V Česku se distribuují pod značkou Laktera. Bulharská probiotika však našla využití i jako podpůrná kúra k běžné léčbě alergií. „U lidí trpících alergiemi se velmi osvědčila kombinace probiotik a růžového oleje, která jsou doporučována jako doplněk stravy v případě astmatické bronchitidy, senné rýmy, astmatu a alergie,“ vysvětluje profesor Nikola Alexandrov. „Kombinace vodních kmenů laktobacilů a streptokoků s extraktem růžového oleje, který působí v organismu jako baktericid, pomáhá udržovat přirozené funkce těla během jarního a podzimního období kvetení rostlin.“
Podle studií mohou probiotika zmírnit příznaky alergie
Příznivé účinky probiotik na alergie potvrdila i studie Vliv probiotik na alergická onemocnění dýchacích cest a střevní mikroflóru (Effect of Probiotics on Respiratory Tract Alergic Disease and Gut Microbiota), kterou v roce 2022 napsali výzkumníci z čínské The Fourth Military Medical University. Dle jejího závěru užívání probiotik kromě jiných příznivých účinků podpořilo snížení zánětu způsobeného alergenem. Studie také prokázala, že probiotika sice samotnou alergii nevyléčí, ale v závislosti na druhu a kmeni mohou snížit výskyt a dobu trvání příznaků alergie. S podobným závěrem přišla i klinická studie provedená v Medicine Center Eurohealth v letech 2009 až 2014, která se zaměřila na potravinové alergie. Podle této studie Lactobacillus bulgaricus DWT1 obsažený v probioticích Laktera v kombinaci s bulharským růžovým olejem výrazně snižuje projevy alergie a alergické predispozice organismu.
Ilustrační foto