Vědecký tým pod vedením Doc. Ing. Petra Kaštánka, PhD. v rámci výzkumných grantových projektů zkoumal a vyvíjel lipozomální preparáty a zjišťoval jejich účinnost, která se prokázala, pro vybraná léčiva či nutraceutika, jako mnohonásobně vyšší než u jiných forem podání účinných látek. Na základě výsledků výzkumu byl například vyvinut vysoce účinný doplněk stravy NeoLipo C+.
„Výsledkem našeho výzkumu je řada účinných lipozomálních látek. Vedle práškového lipozomálního komplexu vitamínu C a rostlinných flavonoidů NeoLipo C+ vyrábí BIOCEN Laboratories i širokou řadu dalších lipozomálních látek pro zakázkovou výrobu doplňků stravy a kosmetiky pod značkami NeoLipoTM a NeoMicelleTM,“ uvedl Doc. Ing. Petr Kaštánek, PhD.
NEOLIPO C+ FORTE
Obsahuje vysoký obsah vitaminu C, D, zinku, bioflavonoidů, extraktů bezinky a šípkové růže v kapslích. Vitamin C obsažený v práškové pro-lipozomální formě přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a spolu s vitaminem D napomáhá normální funkci imunitního systému.
Doporučená cena 780 Kč, k dostání na www.neobotanics.cz
Lipozomy – budoucnost v podávání vybraných léčiv, nutraceutik či kosmetiky
Vědci po celém světě se stále snaží přicházet s novými objevy a technologiemi, jak nejlépe dopravit účinnou látku do lidského organismu. Ať už se jedná o léčiva, kosmetické přípravky či doplňky stravy, vždy je problém s tzv. nosičem.
Lipozomy jsou transportní váčky sestávající z jedné nebo více koncentrických fosfolipidových dvojvrstev, které obklopují jádro tvořené vodou nebo vodným roztokem hydrofilních látek (v našem případě vitaminu C). Vzhledem k tomu, že lipozomy jsou netoxické a biologicky odbouratelné, představují účinný systém pro podávání řady léčiv i nutraceutik. V klinických studiích se uvádí, že lipozomy zlepšily terapeutickou účinnost léčiv díky stabilizaci sloučenin, překonání překážek buněčného a tkáňového příjmu a zvýšení biodistribuce léčiv do cílových míst při současné minimalizaci systémové toxicity.
Nepostradatelný vitamin C
Vitamin C (kyselina L-askorbová) patří mezi nejdůležitější vitaminy. Významně ovlivňuje aktivitu řady hlavních regulačních systémů v těle, a to nervového, endokrinního
a imunitního. Člověk neumí vitamin C vytvářet a musí jej tedy získávat z potravy, případně
z doplňků stravy. Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, snížení míry únavy a vyčerpání, ochraně buněk před oxidativním stresem, normální psychické činnosti, normální činnosti nervové soustavy, normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů, normálnímu energetickému metabolismu a regeneraci redukované formy vitaminu E.
Aby byl vitamin C opravdu účinný
„Účinný příjem vitaminu C perorální cestou je podmíněn snížením rychlosti jeho rozkladu ve střevě, zpomalením jeho uvolňování z preparátu a usnadněním jeho absorpce do tělních tekutin. Vitamin C se obvykle podává v krystalické formě jako tablety či kapsle, nebo jako roztok, a tyto formy čistého vitaminu C jsou náchylné k rozkladu v trávicím traktu. Řada studií ukázala, že tento rozklad vitaminu C lze účinně snížit jeho spojením s lipidovými částicemi, jako jsou právě lipozomy. Zapouzdření vitaminu C do lipozomů také umožňuje aplikaci vyšších dávek vitaminu C po delší dobu. Samotné fosfolipidy, použité pro tvorbu lipozomů, jsou sami o sobě důležitou složkou vyvážené stravy, což je další benefit těchto preparátů“ uvádí Petr Kaštánek.
Na co si tedy při nákupu jako spotřebitel dát pozor a jak poznat kvalitní lipozomální vitamin C?
Současný nutraceutický trh s lipozomálními produkty (zejména lipozomálním vitamínem C) případně pro-lipozomálními produkty (z nich vzniknou lipozomy po kontaktu s kapalinou v trávicím traktu) je nejen velmi rychle a dynamicky rostoucí, ale zejména díky technologické a odborné náročnosti, velmi obtížně pochopitelný pro běžného spotřebitele. To s sebou nese i velké množství produktů doprovázených přehnanými či dokonce lživými tvrzeními, v nichž je často obtížná orientace i pro odborné pracovníky.
„Tvoří-li přípravek v trávicím traktu opravdu lipozomy, může poznat pouze odborník s využitím pokročilých přístrojů, jako je elektronový skenovací mikroskop. Doporučuji dávat si pozor na podezřele levné výrobky. Lipozomální technologie, jak bylo výše naznačeno, je nákladná a to se promítá ve vyšší ceně preparátů. Nakupuje od prověřených, tradičních značek, zaštítěných reálnými odborníky z akademické sféry. Hledejte ve složení přípravků lecitin nebo fosfolipidy, které jsou v lecitinu přítomné. Ty vytváří strukturu lipozomu, bez nich se nejedná o lipozomální či pro-lipozomální preparát,“ doplňuje Petr Kaštánek.
Připravte svou imunitu na podzimní virózy
Abychom naši imunitu připravili na období viróz a chřipek, je potřeba ji začít posilovat již dříve a to tak jeden až dva měsíce předem. V před-chřipkovém období je důležité posilovat imunitu především vitamínem C a D. U vitamínu D je nutné hladinu dlouhodoběji budovat (například pobývat na sluníčku, případně jej užívat jako doplněk stravy). Nashromáždit potřebnou hladinu v těle totiž trvá i několik týdnů. Ohroženější skupinou z hlediska příjmu vitamínu D jsou zejména ženy po menopauze a senioři. V kritickém období je pak dobré zvýšit také příjem vitamínu C a to ideálně na lipozomální bázi.
„Pro správné využití vitaminů v lidském organismu je nejen důležitý vhodný nosič, jako jsou již zmíněné lipozomy, ale i vhodná kombinace vitaminů s dalšími synergicky působícími látkami. V případě vitaminu C je zejména vhodná kombinace s tzv. flavonoidy, látkami které obsahuje celá řada bylin i ovoce, například šípky, bezinky, či citrusové plody. Tyto kombinace vitaminu C a dalších účinných látek obsahují kupř. naše lipozomální produkty NEOLIPO C+ či NEOLIPO NOOX,“ doplňuje Kaštánek.