Řízení za zhoršených světelných podmínek je v této polovině roku téměř každodenní realitou. Všímáte si, že se vám za tmy nebo za šera řídí výrazně hůře, zejména proto, že se zdroje světla jako světlomety nebo pouliční lampy zdají zkreslené nebo rozostřené? Důvodem může být astigmatismus, který postihuje velkou část populace. Jak poznat, že trpíte touto vadou zraku, a jak si řízení za tmy zpříjemnit, radí optometristka a vedoucí pražské optiky Lentiamo Petra Průchová.
„Astigmatismus je refrakční vada způsobená nepravidelným tvarem rohovky nebo čočky. V důsledku toho oko nesoustředí světlo rovnoměrně na sítnici, což vede k rozmazanému nebo zkreslenému vidění. Může se vyskytovat vedle krátkozrakosti (myopie) nebo dalekozrakosti (hyperopie), ale pro jednotlivce přináší další zrakové problémy. Mnoho lidí s astigmatismem má například potíže při řízení v noci nebo za zhoršených světelných podmínek,” vysvětluje optometristka Petra Průchová.
Jak se projevuje astigmatismus? · Rozmazané nebo zkreslené vidění, · zhoršené vidění za šera a v noci, · zkreslené vnímání zdrojů světla (rozmazání, prstenec okolo zdroje světla nebo paprsky vycházející ze zdroje světla atd.), · únava očí a/nebo vizuální nepohodlí, · časté mžourání, · rozmazané vidění do dálky i na blízko, · bolesti hlavy, · nadměrné slzení. |
S nějakou mírou astigmatismu se rodí většina lidí, protože rohovka není téměř nikdy pravidelně zakřivená. Pro některé jedince nepředstavuje tato vada žádnou komplikaci, vyšší stupně astigmatismu již je ale třeba korigovat. Astigmatismus často doprovází jiné oční vady, pokud nosíte brýle, je pravděpodobnost, že trpíte navíc i touto vadou až 70 %.
Astigmatismus a řízení
„Astigmatismus může komplikovat rozeznávání detailů, přesné určování vzdáleností a rozlišování objektů a okolí při řízení v noci nebo za špatných světelných podmínek. Může být obtížnější zřetelně vnímat světlomety, pouliční osvětlení a dopravní značky, protože světla se mohou zdát roztažená, protáhlá, rozptýlená nebo mohou mít okolo sebe světelný prstenec. To vás může nutit k nedobrovolnému mhouření očí ve snaze zlepšit zaostření,” vysvětluje optometristka společnosti Lentiamo.
Možnosti korekce zraku
Z bezpečnostních důvodů je tedy nutné nechat si tuto vadu diagnostikovat očním specialistou (oftalmologem či optometristou v oční optice) a dodržovat předepsanou korekci. „Možností korekce je několik. Pro lidi, kteří preferují kontaktní čočky, jsou první volbou torické kontaktní čočky. Samozřejmě existují také dioptrické brýle s čočkami přizpůsobenými tak, aby minimalizovaly oslnění a zlepšily zřetelnost vidění. Korigovat zrak pacientů s astigmatismem lze také pomocí chirurgického zákroku, jednou z nejběžnějších očních operací je LASIK,” dodává Petra Průchová.
Tip: Pokud váháte, zda je potřeba vydat se k očnímu specialistovi, můžete si nejprve vyzkoušet domácí oční test na astigmatismus.
Pokud vám oční specialista předepíše korekci astigmatismu, je potřeba ji dodržovat. Už tím se stanete bezpečnějším řidičem. Řízení za šera a za tmy si ale můžete zpříjemnit i dalšími opatřeními.
5 tipů, pro lepší řízení s astigmatismem
- Antireflexní vrstva. Pokud si kupujete nové brýle, požádejte svého optometristu, aby je vylepšil o antireflexní vrstvu. Je navržena tak, aby snižovala oslnění, a tak méně rozptylovala pozornost, zlepšovala ostrost vidění a snižovala únavu očí. Skla brýlí udržujte čistá pomocí speciálního hadříku z mikrovlákna.
- Čištění čelních skel, světlometů, zrcátek a oken. Pravidelné čištění těchto povrchů může výrazně zlepšit viditelnost při jízdě v noci. Šmouhy a nečistoty mohou odrážet světlo, což zhoršuje problémy s viděním.
- Slabší osvětlení palubní desky. Snížením jasu osvětlení palubní desky můžete snadno minimalizovat rušivé odrazy na čelním skle.
- Noční nastavení zrcátek. Některá zpětná zrcátka mají noční nastavení pro snížení oslnění, což může být výhodné pro osoby s astigmatismem v noci.
- Oční kapky. Kondici vašich očí pravděpodobně nepomáhá ani topení či klimatizace v autě. Oči mohou být suché, podrážděné či slzet a rozmazané vidění je kvůli tomu ještě patrnější. Oční kapky pomohou udržet v očích potřebnou vlhkost.
Astigmatismus je velice běžná oční vada, se kterou se dá bez problému žít i řídit. Pokud máte podezření, že touto vadou trpíte, nechte se pro vaše pohodlí a bezpečí vás i ostatních účastníků silničního provozu raději vyšetřit a dodržujte případnou předepsanou korekci.