Chladno může zfalšovat výsledek antigenního testu na covid-19. Rychlé testy na koronavirus proto nesmí být v zimě prováděny venku při teplotě nižší než 15 stupňů Celsia, zdůrazňuje společnost nal von minden z německého Moers zabývající se zdravotnickou technikou. Správné použití antigenního testu NADAL(R) COVID-19 je velmi důležité pro získání spolehlivého výsledku. Proto by vždy měl být věnován čas přečtení návodu k použití a dodržovány pokyny.
Vzhledem k tomu, že riziko infekce je venku nižší než v uzavřených místnostech, provádějí se rychlé testy na koronavirus zjevně stále častěji venku, jak informuje společnost nal von minden GmbH z německého Moers. „Myšlenka provést rychlý test venku není samozřejmě špatná. Důrazně však před prováděním testu při chladných zimních teplotách varujeme, protože výsledek může být zfalšován. Všechny komponenty testu, jako je testovací kazeta, vzorek a pufr, musí mít teplotu 15 až 30 stupňů Celsia,“ říká Roland Meissner, jednatel společnosti nal von minden GmbH.
V chladnu běží všechny procesy pomaleji. Meissner: „Vzlínání vzorku je pomalejší. Trvá tedy déle, než nazofaryngeální a orofaryngeální vzorek zareaguje s protilátkami rychlého testu. To může vést k chybnému výsledku.“
Z tohoto důvodu by měl být antigenní test NADAL(R) COVID-19 v současné době prováděn uvnitř nebo při teplotách mezi 15 a 30 stupni Celsia, zdůrazňuje Meissner. To bylo vždy uvedeno v návodu k použití.
Při správném použití nabízí antigenní test NADAL(R) COVID-19 nejvyšší kvalitu, což nedávno potvrdila studie renomované berlínské univerzitní nemocnice Charité. Německé spolkové ministerstvo zdravotnictví rovněž doporučuje rychlý test od nal von minden GmbH a začlenilo jej do národní strategie testování.
Výsledek antigenního testu NADAL(R) COVID-19 je k dispozici po 15 minutách. Přesně po 15 minutách se musí také odečítat, protože během této doby dochází k požadovaným imunologickým reakcím.
K provedení testu je zdravotnickým personálem odebrán nazofaryngeální a orofaryngeální výtěr. „Při odběru výtěru z ústní části hltanu byste se měli ujistit, že se tampón nedotkne jazyka ani zubů. Jinak by se tam mohl vzorek zachytit,“ říká Meissner. „Proto je obvykle bezpečnější odebrat výtěr z nosohltanu.“
Takto se test provádí (viz obrázek)
Důležité: Dbejte prosím na pokojovou teplotu alespoň 15 stupňů Celsia (max. 30 stupňů)!
1. Opatrně protřepejte lahvičku s pufrem.
2. Držte lahvičku s pufrem svisle a přidejte 10 kapek do extrakční zkumavky.
3. Poté vložte tampón s odebraným vzorkem do zkumavky. Otáčejte tampónem a vymáčkněte jej 10-15krát tak, že stlačíte stěny zkumavky, aby se extrahovaly antigeny.
4. Nechte roztok s tampónem uvnitř stát po dobu 2 minut.
5. Vyjměte tampón a tlačte ho proti stěně zkumavky tak, abyste z něj vytlačili co nejvíce tekutiny.
6. Nasaďte na zkumavku špičku.
7. Držte zkumavku svisle a přidejte 2 kapky vzorku do otvoru pro vzorek na testovací kazetě.
8. Výsledek odečtěte přesně po 15 minutách.