CRP je jedno z nejčastějších krevních vyšetření, se kterým se setkáváme v ordinaci praktického lékaře. Provádí se většinou u pacientů vykazujících příznaky, jako je teplota, únava či bolest v krku. Pomáhá totiž odhalit přítomnost zánětu a orientačně rozlišit bakteriální a virovou infekci. Vysoká hladina CRP v krvi svědčí často pro infekci bakteriální. Ne vždy tomu tak ale musí být. Poukazovat může i na přítomnost viru, nemoci kloubů, maligní nádory nebo prodělaný infarkt myokardu. Na co vše CRP reaguje a kdy se podle něj můžeme orientovat?
Reakce na zánět
CRP neboli C-reaktivní protein je bílkovina, kterou tělo produkuje při reakci na jakýkoliv zánět. Ten v organismu vzniká jako přirozená odezva na poškození tkání, tedy při nemoci či například po poranění. „U zdravého jedince dosahuje hladina CRP maximálně 3 mg/l, pokud hodnoty překročí tuto hranici, svědčí to o přítomnosti zánětlivého procesu v těle. Středně těžký zánět se obvykle projevuje hodnotami mezi 40−200 mg/l, extrémně vysoké hodnoty nad 200 mg/l vyžadují okamžitý lékařský zásah,“ upozorňuje MUDr. Jarmila Bečvářová z laboratoře SYNLAB. Zánět přitom může mít akutní nebo chronický charakter.
Akutní versus chronický zánět
Akutní zánět je rychlá a krátkodobá reakce těla na poškození, infekci nebo dráždivou látku. Jeho cílem je zlikvidovat původce problému a zahájit proces hojení. Může se projevovat zarudnutím, otokem, bolestí nebo horečkou. Hladina CRP v krvi se v takovém případě zvyšuje zhruba za 6−9 hodin od začátku infekce a vrcholu dosahuje za 24−48 hodin.
Naproti tomu chronický zánět se vyvíjí pomalu a trvá měsíce nebo dokonce roky. Může být důsledkem přetrvávající infekce, autoimunitního onemocnění nebo dlouhodobé expozice škodlivým faktorům. „Při akutním zánětu se hladina CRP může rychle zvýšit v závislosti na rozsahu zánětu, chronický postupuje daleko pomaleji a může vést k trvalému poškození tkání či kloubů. Hladina CRP bývá u chronických zánětů zvýšená dlouhodobě, což může být jedním z vodítek pro stanovení diagnózy,“ přibližuje MUDr. Bečvářová.
Antibiotika, nebo ne?
CRP test tedy lékaři využívají primárně proto, aby zjistili, zda je v těle přítomný zánět, a pokud ano, pátrají dále po jeho příčině. Jeho vůbec nejčastější účel je rozlišení virové od bakteriální infekce, jejichž klinické příznaky bývají podobné, ačkoliv léčba se výrazně liší. Zatímco na bakteriální onemocnění lékař nasadí antibiotika, nemoci způsobené virem je třeba léčit antivirotiky. Nelze se však vždy odrážet jen od samotných výsledků testu. „V minulosti se předpokládalo, že vysoké CRP vždy svědčí pro bakteriální infekci. Posun lékařské vědy však ukázal, že může poukazovat i na mnohé jiné zdravotní potíže,“ osvětluje Jarmila Bečvářová.
Spolehlivé spíše u dětí
Obecně platí, že u virových infekcí je hladina CRP většinou zvýšená mírně, zatímco u bakteriálních výrazně. To platí zejména pro některé typické bakteriální infekce, jako je například angína způsobená Streptococcus pyogenes, kde se hladiny CRP obvykle pohybují mezi 40−160 mg/l. Virová onemocnění, jako je infekční mononukleóza nebo enterovirové infekce, se většinou projevují nižšími hladinami CRP do 60 mg/l. Stejných hladin však mohou dosahovat i specifické bakteriální infekce, jako jsou například chlamydie.
„Hladina CRP reaguje na jakékoliv infekční agens v těle. Nelze tedy uvažovat černobíle. Pro stanovení diagnózy je vždy nutné posoudit celkový zdravotní stav pacienta a provést navazující vyšetření, jako jsou základní biochemické testy, výtěr z krku, vyšetření moči a další,“ říká MUDr. David Škarda, manažer ambulancí SYNLAB, a dodává: „Rozlišení bakteriální a virové infekce dle hodnot CRP je možné orientačně využít spíše u dětí, které ještě nebývají zatížené chronickými nemocemi dospělých.“ Dětský imunitní systém navíc reaguje na infekce, převážně bakteriální, rychleji (6–12 hodin od nákazy), což lékařům umožňuje sledovat průběh onemocnění a efektivitu léčby dříve než u dospělých. U malých dětí je však třeba brát v potaz, že výsledky CRP může zkreslit nedávno podstoupená vakcinace.
Stačí kapka krve
Ať už si lékař potřebuje ověřit přítomnost zánětu, nebo chce využít vyšetření CRP jako orientační marker pro rozlišení původce onemocnění, výsledky má většinou k dispozici do několika minut. Velkou výhodou testu je totiž množství krve a čas, který je pro jeho provedení potřeba. „Většina praktických lékařů má v ordinaci k dispozici jednoduchý analyzátor, který hladinu CRP změří z kapky krve do několika minut. Krev je pro zjištění hladiny tohoto proteinu rovněž možné poslat k otestování do laboratoře, kde je většinou vyhodnocena tentýž den,“ přibližuje MUDr. Bečvářová.
Chcete-li si hladinu CRP ověřit sami mimo ordinaci lékaře, učinit tak můžete prostřednictvím dostupných domácích testů, nebo jako samoplátce v odběrových pracovištích SYNLAB. Vyšetření zakoupíte i předem online na www.eshop-synlab.cz. Výsledky ale následně vždy konzultujte se svým lékařem. Ten má o Vašem zdravotním stavu celkový přehled a dokáže nejlépe doporučit další postup a nejvhodnější léčbu.
Obrázek: pixabay