Na pilotním projektu ochrany přírody v Somalilandu, k němuž poskytla grant Česká rozvojová agentura, se spolupodílí organizace zabývající se rozkrýváním černého trhu s gepardími mláďaty – Torrid Analytics, Veterináři bez hranic ČR, somalilandské Ministerstvo životního prostředí a také Zoo Olomouc prostřednictvím zoologa MVDr. Jana Kirnera na měsíc trvající misi. Jeho první zpráva po příletu mě odzbrojila víc, než odzbrojili místní celníci samotného Honzu: „Ahoj! Žiju! Lidsky? Překvapilo mě, že nevzbuzuju nějakou extra pozornost, protože su bílé. Sociálně? Strašně moc vjemů, který nestíháš ani pobírat. Pracovně? To, co děláme my, je jenom kapka v mořu, ale jednoznačně to má smysl pro místní přírodu i lidi. Je to de facto in situ projekt se vším všudy!“
V rámci této části projektu bude v Centru biodiverzity Debbis uprostřed somalilandské polopouště vybavena veterinární ambulance, zhodnocen welfare zde chovaných zkonfiskovaných zvířat, proveden trénink místních chovatelů a veterináře. Generel dalšího rozvoje centra bude navržen tak, aby se proměnil nejen v místo pro exkurze studentů, ale i pro návrat zabavených antilop do volné přírody. Druhá část grantu směřuje k uvedení do provozu Národní somalilandské biobanky na univerzitě v hlavním městě Hargeise. V ní by měly být skladovány vzorky tkání živočichů pro genetický výzkum a studium na mezinárodní úrovni. Populace místní fauny zůstávají stále z velké části neprobádané. Cílem je přitáhnout do této vědeckými kruhy opomíjené části světa v rohu Afriky pozornost biologů a prokázat, že tento doposud neuznaný stát není k ochraně přírody lhostejný. Kromě boje proti pytláctví má místní vláda vizi věnovat se více otázkám životního prostředí.
SOMALILAND, ZEMĚ NEZNÁMÁ
O Somalilandu většina světa ani neví, že existuje. Formálně ani neexistuje. Není součástí OSN. Navzdory investicím ze „západního světa“ a rozvoji společnosti nebyl jako samostatný stát uznán. Toto území bývalé britské kolonie Somaliland vyhlásilo samostatnost od Somálska, bývalé italské kolonie, 18. května 1991. Od té doby se snaží budovat vlastní stát, jehož fungování a bezpečnost by mu mohl závidět prakticky kdokoliv v oblasti. Těžko bychom v okolí hledali stabilnější zemi. Mají vlastní vládu, vlajku, měnu. Hlavním městem je zhruba milionová Hargeisa. Z hlediska ochrany přírody se jedná o prakticky nedotčené území. Území je však ideálním prostorem pro nezákonné obchodování s volně žijícími zvířaty. Jedním z hlavních artiklů jsou gepardí mláďata…
ČERNÝ TRH S GEPARDY A NATIONAL GEOGRAPHIC
Díky poloze Somalilandu, za kterým se rozkládá Arabský poloostrov, se přímo nabízí snadná cesta transportu gepardích mláďat z volné přírody k bohatým lidem v oblasti Perského zálivu. Somalilandská vláda si stanovila boj proti černému trhu s gepardy za jednu ze svých priorit. Cílem je zastavení exportu gepardů ze samotného Somalilandu. Cca 70 % gepardích mláďat uhyne v důsledku dlouhého transportu. Pokud by obchod dál pokračoval, mohl by se stát pro volně žijící populace gepardů v Somalilandu a Etiopii likvidační. Po usilovné dlouholeté práci se podařilo dostat hlavní persónu organizující obchod s geparďaty na čtyři roky do vězení. To je trest, který za protizákonnou činnost v oblasti wildlife crime není obvyklý ani v západních zemích. Celá tato tématika zaujala i National Geographic, který věnoval 25 stran zářijového čísla právě tomuto tématu.