Ostravská zoologická zahrada chová okolo 130 druhů ptáků z různých koutů světa. Kromě toho žije dalších asi 60 druhů volně v přírodním areálu zoo. Každý rok zde provádějí pracovníci zoo kontrolu hnízdních budek, aby zjistili, jakými druhy jsou využívány a kolik mláďat se podařilo vyvést.
Stejně jako v každém roce prováděla se i letos po ukončení hnízdní sezóny kontrola budek v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava spojená s čištěním a údržbou. „Čistíme i budky, ve kterých ptáci nehnízdili, protože právě tyto budky ptáci používají k přenocování. Je po nich nutno odstranit hromádky trusu,“ vysvětluje ornitolog Otakar Závalský, který má v zoo na starosti biodiverzitní opatření. Většina budek v zoo ale bývá pravidelně obsazována k vyvádění mláďat. „Letos bylo takových budek 178. Z tohoto počtu připadalo nejvíce budek, kde hnízdily sýkory koňadry a modřinky, celkem 121. Ve 37 budkách hnízdili lejsci bělokrcí, v osmi budkách vrabci polní, ve čtyřech červenky obecné, ve třech šoupálci dlouhoprstí. Po jedné budce obsadili rehci zahradní, střízlíci obecní, konipasi horští, lejsci šedí a poprvé letos také rorýsi obecní. Naopak v jiných letech pravidelně hnízdící puštíci obecní letos nezahnízdili vůbec. Jednu jejich prázdnou budku využili sršni a zcela ucpali 12×12 cm velký vletový otvor. V prostorné budce postavili mnohaposchoďové hnízdo. Dvě budky využili pro přespání dva druhy netopýrů,“ popisuje Otakar Závalský. Je zajímavé, že po vichřici, která vyvrátila v areálu desítky stromů, nespadla ani nebyla poničena žádná z vyvěšených budek.
V areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je rozmístěno přes 300 budek nejrůznějších typů. Každý rok je zhruba 200–250 z nich obsazeno. Budky nahrazují ptákům i dalším živočichům stromové dutiny, v nichž nalézají tito tvorové úkryt, někteří zde i přezimují a řada druhů ptáků v nich hnízdí. Ale pouze malá část z nich si umí dutinu sama vytesat. To zvládnou pouze datlovití. Většina ptáků je odkázána na dutiny již existující – buďto vyhnilé, nebo vytesané jejich původními obyvateli. Bohužel ale staré stromy, v nichž se nacházejí přirozené hnízdní dutiny, z krajiny mizí, a tak ubývá i možností hnízdění pro dutinové ptáky. Nedostatek doupných stromů může být částečně kompenzován vyvěšováním umělých hnízdních dutin – budek.