Pro mnohé z nás se stal home office součástí každodenní reality. Podmínky nemusí být vždy ideální. Pracovní kout se na čas stal školní lavicí pro nešťastné ratolesti na online výuce, nezbývá než prosedět den na obyčejné židli u kuchyňského stolu. Ortopedova noční můra! Ale pozor, komplikace mohou nastat i s křečovými žilami neboli varixy.
Ti, kteří pracují z domova si mnohdy stěžují, že u počítače stráví víc času, než když chodili do kanceláře. Důvody se různí – člověk je doma méně produktivní, okolo je toho mnohem víc, co vás může rozptýlit, připojení k internetu je doma pomalejší. Ne každý se pak donutí jít na „zdravotní procházku“, aby trochu protáhl tělo. To jsou faktory, které nahrávají tvorbě křečových žil víc než kdy jindy. Odborník na křečové žíly, MUDr. Ota Schütz,, primář Žilní kliniky.
na Vinohradech nám prozradil, co pro sebe v domácí kanceláři můžeme udělat, abychom se do té opravdové kanceláře nevrátili s „křečáky“.
Ranní rozcvička
Komu by se ráno chtělo cvičit? Nestrachujte se! Nejde o žádnou přípravu na olympiádu, ale jen o to, aby se vám rozhýbala krev v žilách. Pětadvacet dřepů, pět minut na rotopedu, nebo procházka se psem, to všechno vás ráno nakopne správným směrem. Pokud jste již ve fázi, kdy máte rozvinuté křečové žíly, je třeba dát si pozor. „Pacientům s již rozvinutými varixy se doporučuje fyzické aktivity vykonávat s kompresními zdravotními punčochami druhé kompresní třídy. To platí i pro ranní rozcvičku, žíly je třeba stáhnout, aby naše snaha stav žil naopak nezhoršila. Po odstranění problematických křečových žil se nošení kompresních punčoch doporučuje jen na dlouhé sezení a stání“, uvádí MUDr. Schütz.
Pomoct může také otužování. Necítíte-li se na studenou sprchu celého těla, zkuste se studenou vodou osprchovat alespoň od pasu dolů. Teplotu můžete snižovat postupně.
Pryč se zlozvyky
Jedním z dalších rizik home office je nadváha. Lednička je blíž, než je zdrávo a časté svačinky jsou jednou z forem prokrastinace. Zdravá racionální strava má na stav kardiovaskulárního systému značný vliv, přestože žádný konkrétní seznam potravin, které by varixy zlepšovaly, nebo naopak zhoršovaly, neexistuje. Tučná, smažená jídla, sladkosti a alkohol však vynechte, o kouření ani nemluvě. „Obezita výrazně zvyšuje riziko komplikací s křečovými žilami. Nyní je ten pravý čas začít jíst zdravě. Doporučuji stravu s vysokým podílem vitamínů a vlákniny jako je ovoce a zelenina, vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám a dodržujte pitný režim,“ apeluje MUDr. Schütz. „Změna jídelníčku se může zdát banální, je mnohdy ale kamenem úrazu u množství pacientů, kteří odmítají své zvyky upravit na úkor vlastního zdraví.“
Prevence v sedě
Ideálně byste se od počítače měli zvednout a trochu se projít každých 30–60 minut. „Přirozeně má člověk tendenci protahovat si nohy, aniž by si to uvědomoval. Nejefektivněji nohám pomůžete zapojením tzv. žilně-svalové pumpy, tedy napínáním lýtka, kroužením nohou v kotníku a v koleni,“ radí primář Žilní kliniky. Od věci není ani pořídit si kompresní punčochy. Jaké si vybrat by vám měl ale poradit odborník. „Pokud víte, že ke křečovým žilám máte sklony, není lepší řešení než si zajít na kontrolu. Lékař ultrazvukem zkontroluje stav vašich žil a doporučí další postup. Včasná léčba snižuje riziko komplikací způsobených varixy, jako je trombóza, bércové vředy, nebo v extrémně zanedbaných případech i plicní embolie. Léčba je v současné době minimálně invazivní, pacienti krátce po zákroku odcházejí po svých domů,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz.
Křečové žíly přicházejí pokradmu. Nezanedbejte je a objednejte se na kontrolu na zilniklinika.cz/
https://www.instagram.com/zilniklinikacz/, https://www.facebook.com/zilniklinikacz
FOTO: Archiv Žilní klinika