České ženy vydělávají v průměru o téměř 18 % méně než muži, což je v peněžním vyjádření o zhruba 8 400 korun méně. Zvýšit povědomí o tomto stále přetrvávajícím fenoménu má Equal Pay Day, symbolický den rovných platů pro ženy, který letos připadá na 15. listopadu. I přes nižší výdělky ženy zvládají zodpovědně odkládat stranou, u investiční společnosti Portu činí jejich průměrná úložka 73 % průměrné úložky mužů. Ženy jsou také zodpovědnější a opatrnější investorky, což jim v dlouhodobém horizontu hraje do karet.
Pay gap – nižší výdělky znamenají omezené možnosti
V průběhu produktivního života vydělávají Češky podle Eurostatu v průměru o 17,9 % méně než muži, což je třetí největší rozdíl v rámci EU. Nejvyšší pay gap mají v Estonsku (21,3 %) a nejnižší v Lucembursku (1,3 %). Ženy na Slovensku jsou na tom obdobně jako u nás se 17,7% platovým rozdílem. Průměrný plat v Česku je přitom vyšší než na Slovensku. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku se ve 2. čtvrtletí vyšplhala na 45 854 korun, zatímco na Slovensku dosáhla ve stejném období 38 440 Kč.
„Nižší výdělky znamenají pro ženy omezenější možnosti. Ovlivňují nejen jejich aktuální finanční situaci, ale i výši jejich důchodu, která se odvíjí od odvedených prostředků na sociální pojištění,“ říká Lukáš Raška, analytik Portu. V roce 2022 vydělávaly ženy v Česku v průměru o 8 397 korun měsíčně méně než muži, ženy v důchodu pak pobíraly v průměru o 3 271 korun měsíčně méně.
Ženy odkládají zodpovědně stranou, Slovenky více než Češky
I přesto, že ženy vydělávají méně, zvládají si zodpovědně odkládat stranou. Data online investiční platformy Portu, kde má zainvestováno už více než 200 tisíc Čechů, tvoří ženy už 37% podíl. V průměru zde mají zainvestováno
87 200 Kč, muži pak 119 400 Kč. České ženy tak dokážou odložit 73 % toho, co muži. Na Slovensku jsou ženy dokonce ještě zodpovědnější – jejich úložka má v průměru 98 850 Kč, což je více než v případě českých investorek, slovenští muži mají u Portu průměrný vklad 117 675 Kč. Slovenky tak dokážou odložit 84 % toho, co jejich mužské protějšky.
„Situace je v obou zemích z pohledu platové nerovnosti podobná. To, že mají české ženy u nás zainvestovány v průměru tři čtvrtiny toho, co muži, vnímám jako dobrý počin. Ženy se většinou v oblasti financí chovají uvážlivě a zodpovědně, což je v pořádku především pro delší investiční horizont, který také samy preferují,“ doplňuje Raška.
Jaké jsou ženy investorky
Ženy mají v průměru vyšší dosažené vzdělání, jejich orientace v oblasti investic je však nižší než u mužů. Dokazují to i výsledky Indexu investiční gramotnosti, kterým Portu každoročně mapuje, jak jsou na tom Češi, Slováci a Poláci se znalostmi v této oblasti. Muži mají sice v investiční gramotnosti před ženami náskok, ten se však poměrně rychle snižuje. Zatímco v roce 2021 byl rozdíl ve znalostech ve prospěch mužů 50 %, nyní činí 35 %. Stejně tak počet žen investorek v čase přibývá a roste rychleji než v případě mužů. A platí to pro oba regiony, v Česku je pak tento nárůst o něco příznivější. Zatímco před dvěma lety tvořily ženy 32,7 % všech českých investorů v Portu, dnes je to 37 %. Pro porovnání, na Slovensku stoupl za dva roky podíl žen z 29 % na 30,2 %.
Podle studií jsou ženy investorky oproti mužům opatrnější a rozvážnější, což je v případě dlouhodobého investičního horizontu výhodnější a přispívá to k dlouhodobě dobrým výsledkům. „Ženy mění svá portfolia méně často než muži, což šetří transakční náklady a vede k vyšším výnosům v dlouhodobějším horizontu,“ řekl Raška. Podle studie americké společnosti Fidelity z roku 2021 překonávají ženská portfolia ta mužská v průměru o 0,4 % ročně. Investiční gramotnost žen, stejně jako jejich zájem o investování, roste. Něžnější pohlaví si zároveň u Portu častěji vybírá zodpovědnější ESG portfolia. Společensky a environmentálně zodpovědně investuje v Česku 11 % mužů a dvojnásobek žen, na Slovensku je to 26 % žen vs. 19 % mužů.
Význam finančního zajištění pro ženy
Význam finančního zajištění a dlouhodobého investování pro ženy je z výše uvedených informací a dat zřejmý. Ženy by neměly svou finanční budoucnost podceňovat, ale aktivně se na ni připravovat. Důležité je odkládat si stranou na důchod, k čemuž se snaží motivovat i stát. Využít lze například i letos spuštěný dlouhodobý investiční produkt (DIP) s podporou státu ve formě daňových úlev až do výše 48 tisíc korun ročně, což může ušetřit až 7 200 Kč za rok.
Foto: pixabay