Je mylnou představou, že by zvířata na Štědrý den hodovala podobně, jako se hoduje v lidských příbytcích. Proto ani v lednu nezjistí, že je jim jejich zvířecí kabát malý. Nad krmnou dávkou totiž bedlivě bdí krmivářka zoo, a to do té míry, že každému zvířeti stanovuje pravidelnou a přesnou krmnou dávku na kg jeho váhy a na den. Jakákoliv odchylka by v tomto ohledu mohla napáchat víc škody než užitku. Zvířata by mohla trpět zažívacími potížemi, a proto se po celý rok zahrada obrací i na širokou veřejnost, aby zvířata v ní chovaná nekrmila. Řídíme se heslem, že naši svěřenci, co se týká krmení, mají Štědrý den denně. Co však zvířatům k Vánocům nadělíme rádi, jsou nejrůznější dárky, v nichž mají ukryté rozmanité dobroty. „Pro naše zvířata je přijímání potravy v rámci tzv. enrichmentu zábava. Tentokrát jsme se u opic rozhodli pro vánoční dárky, do kterých bylo ukryto nejrůznější krmení. A tak se sice hodovalo jako vždy, akorát ne tradičně z misek a krmných míst. Zvířata si hostinu náležitě užila,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková.
ENRICHMENT
Co vlastně znamená enrichment? Obohacení života zvířat, která nežijí ve volné přírodě. Jde o to, aby se zvířata povzbudila k činnostem, které jsou pro ně přirozené, aby žila v prostředí, které jejich domovinu připomíná. Do enrichmentu patří vše, co souvisí s prostředím zoologické zahrady, v němž se zvíře pohybuje, s jeho krmením, ale i jeho zábavou. Ve volné přírodě jim lov a následné dobývání kořisti zaberou mnoho času. Ten je třeba v zoo náležitě využít tak, aby se nenudila. Zvířata prospívají a úspěšně se rozmnožují, mají-li vhodné chovatelské podmínky, mezi které nepatří pouze zajištění nejzákladnější péče, ale třeba zmíněný enrichment.
VÁNOČNÍ DÁRKY, POTKAN V DÝNI, OVOCE V LEDOVÉ KOULI
Potrava představuje nejčastější způsob využití enrichmentu. Stačí, když zvíře nedostane svou potravu připravenou do misky a k jejímu získání musí vyvinout činnost a hledat ji. Oblíbeným postupem jsou třeba zmíněné vánoční dárky, či vydlabané dýně, zamražení potravy do ledu, naplnění bambusového tubusu červy, případně jakékoliv pletence z hasičských hadic, v nichž může být ukryto maso. Nezapomínáme ani na oblíbenou kladku, pomocí níž se zavěsí na strom maso pro jaguáry.