
Když se řekne Norimberský proces, většině lidí se vybaví jména jako Hermann Göring, Albert Speer nebo hlavní žalobce Robert H. Jackson. Jen málokdo si ale vzpomene na Bohuslava Ečera (1893–1954), českého právníka, který měl zásadní podíl na tom, že byli nacističtí zločinci souzeni a odsouzeni.
Bohuslav Ečer se narodil v roce 1893 ve Vyškově. Po absolvování právnické fakulty na Karlově univerzitě se stal odborníkem na mezinárodní právo. Už ve 30. letech se věnoval problematice válečných zločinů a stal se uznávanou autoritou v oblasti mezinárodní justice.
Během druhé světové války se zapojil do exilového odboje v Londýně, kde působil jako právní poradce československé vlády. Jeho práce byla klíčová pro formulaci právního rámce, na jehož základě byli po válce souzeni nacističtí váleční zločinci.
Po válce se Ečer stal vedoucím československé delegace u Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku. Jeho úkolem bylo hájit československé zájmy a postavit se za oběti nacistických zločinů na našem území. Díky jeho práci se na seznam válečných zločinů dostaly i události, které se odehrály v Protektorátu Čechy a Morava, jako například: Vyhlazení Lidic a Ležáků.
Masakry na českém území během okupace. Pronásledování a popravy českých vlastenců.
Ečer byl nekompromisní v požadavcích na přísné tresty pro hlavní představitele nacistického režimu. Podílel se na důkazních materiálech proti nacistickým pohlavárům, které pomohly k jejich odsouzení.
Po návratu do Československa pokračoval ve své právní a akademické činnosti, ale s nástupem komunistického režimu se dostal do nepřízně. Komunisté se stavěli skepticky k jeho vazbám na Západ a jeho angažmá v mezinárodní justici. Zemřel v roce 1954, poněkud zapomenut, přestože jeho práce měla celosvětový význam.
Dnes si Bohuslava Ečera připomínají především historici a právní odborníci. Jeho odkaz ale zůstává: byl to muž, který postavil nacisty před spravedlnost a pomohl zajistit, že zločiny druhé světové války nezůstanou nepotrestány.
Možná je na čase, aby se jeho jméno vrátilo zpět do povědomí.