
Dobrodružný a doposud neznámý příběh o Plzeňském povstání a osvobození města jednotkami 3. americké armády generála G. S. Pattona přináší nový dokumentární film scenáristy a režiséra Pavla Jiráska. Pod názvem Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří… ho vysílá ČT2 v úterý 6. 5. 2025 ve 20:55.
Rok 2025 je kulatým výročím konce 2. světové války. Okupace i osvobození Plzně Američany skrývá příběhy, o kterých se za komunismu mlčelo. Po pádu železné opony nastal zvýšený zájem o toto téma a postupné „vybarvování bílých míst“ zapomenuté historie. Tvůrci nového dokumentárního filmu, který natočili v Tvůrčí producentské skupině Patricka Diviše z brněnského studia, si navíc uvědomili, že zatímco o Pražském povstání bylo natočeno už několik snímků, o dění v menších městech na sklonku války nevznikly prakticky žádné.
„Jako osu bezmála hodinového snímku o situaci v Plzni jsem zvolil téměř zapomenutý příběh dr. Karla Šindlera, odbojáře a bývalého rozhlasáka, který se svou skupinou obsadil německou vysílačku, kde se přes německé útoky udržel a odkud během celého Plzeňského povstání vysílal. Nejen, že předával informace, ale okupantům komplikoval situaci tím, že vysílal také dezinformace, zejména pokud jde o počet povstalců a jejich vyzbrojení. Sám po válce řekl, že tímto vysíláním pravděpodobně zachránil život několika tisícům Plzeňanů. Z toho jsem byl, jako člověk spjatý s médii, velice nadšený. Ukazuje to, že boj o osvobození nebyl jen o zbraních a střílení,“ zamýšlí se scenárista a režisér snímku Pavel Jirásek.
Snímek vznikal během dvou let. Filmový štáb navštěvoval Plzeň během Slavností svobody na začátku května, kdy se do města sjíždějí spolky vojenské historie s kvalitní vojenskou technikou. Ve filmu tak diváci uvidí nejen vojenskou kolonu, ale například také americký tank M4 Sherman uprostřed města.
„Je až s podivem, že téma Plzeňského povstávání a osvobození města Plzně americkou armádou nebylo dosud zpracováno. O to větší tvůrčí výzvou pro nás bylo toto téma zajímavě uchopit. Příběh představuje neznámé hrdiny, české odbojáře a americké osvoboditele. Zároveň předkládá dosud nepublikované a jedinečné archivní záběry, kterých se nám podařilo kompletovat až pozoruhodně velký počet. To vše kombinujeme s hranými scénami,“ říká dramaturg snímku Martin Polák. „Hrané scény vždy přinášejí jinou informaci než dobové dokumentární snímky. Jsou více příběhové, protože odvyprávějí často věci skryté, které jsou ale pro vývoj filmu nezbytné,“ upřesňuje režisér Pavel Jirásek a dodává: „Například právě příběh kolem dr. Karla Šindlera, od kterého jsme měli jen několik fotografií a archivní zvukové záznamy, jsme s jejich pomocí byli schopni zpřítomnit se všemi emocemi, které se k té vypjaté době váží. Postavu Karla Šindlera v našem filmu zatravnil herec a plzeňský rodák Petr Šmíd.“
Film nekončí osvobozením, ale naznačuje, jaký byl bezprostřední vývoj po válce, a jak ovlivnila půlroční americká přítomnost následující léta. Vznikla zde totiž specifická západočeská protestní kultura, která byla a je natolik osobitá, že přetrvala dodnes, kdy se celý region definuje skrze tak velkorysé akce, jako jsou právě Slavnosti svobody. „Snažili jsme se být co nejvíce objektivní a přinést zprávu o tom, co se na konci války v Plzni stalo. Že nejen mezi americkými vojáky, ale také mezi obyvateli Plzně byla řada hrdinů, na něž bychom neměli zapomínat,“ dodává režisér Pavel Jirásek.