Movember je v plném proudu, kníry na tvářích mužů získávají reprezentativní podobu a nezisková organizace Loono pokračuje v šíření osvěty ohledně prevence nejen rakoviny varlat a prostaty, ale mužského zdraví celkově. Pomáhá jí v tom také aplikace Preventivka, která věnuje mnoho informací právě těmto onemocněním a učí své uživatele správné technice samovyšetření.
Jak by se o sebe měli muži správě starat? „Kromě pravidelných návštěv praktického lékaře jednou za dva roky, návštěvy urologa v 50. roce věku a návštěv dalších specialistů by neměli zapomínat na pravidelné samovyšetření varlat a zdravý životní styl. Tedy na pravidelný spánek, zdravou stravu a pohyb. Vyhýbat by se měli alkoholu a kouření. Důležité je vydržet v odhodlání a nevěnovat se svému zdraví jen v listopadu, kdy je na mužské zdraví upřena velká pozornost,“ říká zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Šédová (Vacková).
Rakovina prostaty je nejčastějším nádorem vyskytujícím se u mužů. Ročně si v České republice vyslechne tuto diagnózu téměř 8 tisíc z nich. Mezi rizikové faktory patří výskyt v rodině, vysoký příjem živočišných tuků a červeného masa, vystavení pesticidům a těžkým kovům a věk, kdy riziko stoupá po 50. roce. Naopak rakovina varlat je nejčastějším typem rakoviny u mladých mužů. Nejvíce ohroženi jsou mezi 15. a 40. rokem. Jasná příčina vzniku zatím objevena nebyla. Riziko je vyšší, pokud se rakovina varlete objevila v rodině nebo v případě nesestouplého varlete.
Proto je nutné si varlata ideálně 1x měsíčně samovyšetřovat. Jak na to? Nejprve si je pořádně prohlédněte. Sledujte, jestli nedošlo ke změně tvaru nebo velikosti, jestli se na varlatech neobjevily bulky nebo změny na kůži. Následuje fáze pohmatová, během které je nutné prsty zkontrolovat obě varlata, jedno po druhém. Nejpříjemnější to bude po teplé sprše, kdy jsou varlata lépe prohmatná. Detailní návod samovyšetřením najdete na webových stránkách Loono nebo v aplikaci Preventivka.
Samovyšetřením to ale nekončí. Dalším důležitým krokem k prevenci vážných onemocnění je pravidelné navštěvování preventivních prohlídek. Muži od 19 do 49 let by měli 1x za 2 roky navštěvovat svého praktického lékaře a alespoň 1x ročně svého zubaře. Vedle toho mohou navštívit 1x ročně vyšetření znamének u dermatologa, 1x za 2-3 roky očního lékaře a dle potřeby se nechat testovat na pohlavně přenosné choroby. V 50 letech by měli muži absolvovat preventivní prohlídku u urologa a po padesátce přidat 1x ročně vyšetření TOKS nebo 1x za 10 let koloskopii v rámci screeningu rakoviny tlustého střeva.
Všechny termíny preventivních kontrol i samovyšetření pomůže pohlídat Preventivka, mobilní aplikace od Loono. Ukáže také, co uživatele na těchto prohlídkách čeká, vyhledá specialisty v okolí a nabídne ověřené a srozumitelné informace o prevenci závažných nemocí na jednom místě. Ke stažení je zcela zdarma, a to jak pro iOS, tak pro Android.
Loono je týmem mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kteří věří, že by se neměli pacienti pouze léčit, ale vést k prevenci nejrůznějších onemocnění. V minulosti odstartovalo kampaň za prevenci onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem) i reprodukčního (#doledobry) a duševního zdraví (#dobrenitro). Během 8 let své existence Loono zrealizovalo více než 2 500 workshopů, na kterých vyškolilo přes 130 tisíc lidí. Veškeré další informace najdete na webových stránkách www.loono.cz a na sociálních sítích @Loonocz.