Vitamín D, známý také jako sluneční vitamín, je látka, o které v poslední době slyšíme čím dál častěji. A není se čemu divit. Z výzkumů vyplývá, že téměř polovina populace má nedostatek tohoto vitamínu, což s sebou nese řadu zdravotních rizik. Mezi ně patří například negativní vliv na stav kostí, činnost svalů, imunitní systém a celkové zdraví organismu.
Je tak v zájmu každého z nás, aby si hlídal dostatečný příjem vitamínu D. Pokud si nejste jistí, zda máte vitamínu dostatek, můžete zkusit test na vitamín D, který vám poodhalí jeho hladiny ve vašem těle.
Nejlepším přirozeným zdrojem této mikroživiny je sluneční záření. Toho ale není v průběhu roku vždy dostatek a nemůžeme se na něj úplně spolehnout. Když navíc trávíme většinu dne uvnitř budov a venku se mažeme krémy s vysokým SPF, je menší pravděpodobnost, že UVB paprsky udělají svou práci a pomohou nám s vytvořením vitamínu D v těle.
Proto je pak o to důležitější dbát na dostatečný příjem vitamínu D ze stravy a případně suplementů.
Co je vitamín D?
Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Ty pro svou správnou vstřebatelnost sice potřebují současný příjem tuků, ale na druhou stranu mají výhodu v tom, že se dokážou v těle uložit do tukové tkáně. Ta pak funguje jako zásobárna těchto látek.
Nevýhodou této vlastnosti je riziko předávkování, které u vitamínu rozpustných ve vodě tolik nehrozí.
Jak ho doplnit?
- Ze slunce : Sluneční (UVB) záření je nejpřirozenějším zdrojem vitamínu D. Když na naši pokožku dopadají sluneční paprsky, začne je absorbovat látka 7-dehydrocholesterol, která se pak promění na vitamín D3. Z něj prostřednictvím metabolických procesů vznikne biologicky aktivní kalcitriol. Na tvorbu vitamínu D v pokožce se ale nemůžeme 100% spolehnout. Ovlivňuje ji totiž řada vnějších faktorů.
- Příjmem potravin : Mezi jeho nejlepší zdroje patří tučné ryby a vaječný žloutek. Z těchto potravin zároveň přijmete i tuk, což je důležité pro správnou vstřebatelnost této živiny.
- Doplňky stravy: Suplementy s vitamínem D jsou ideální volbou pro lidi, kteří nejedí pravidelně tučné ryby a další potravinové zdroje této látky. Také jsou vhodné během podzimních a zimních měsíců i ve zbytku roku, kdy pokožku chráníme opalovacími krémy. Pomohou tak dlouhodobě zajistit dostatečný příjem vitamínu D.