Krajina roztavených zvonů (Vyšehrad, 349 Kč). Sedm generací jedné rodiny v sedmi příbězích, knížka, která nemá obsah, ale rodokmen – tak by se dalo charakterizovat poslední dílo Jana Štiftera, které zachycuje příběh jedné mužské linie od počátku 19. do konce 21. století, tedy do blízké budoucnosti.
Nejstarší příběh čtenáře zavede do roku 1832 do Trhových Svin na Českobudějovicku, kam tenkrát mířila cholera. Nemoc, kterou nikdo neznal a neuměl léčit. Lidé šíleli a šílel i doktor. „Inspiroval jsem se skutečnými událostmi, na choleru ve Svinech tehdy zemřela část naší rodiny. Něco málo zbylo, a tak tu pořád jsme. Při psaní mě fascinovalo, jak jsou lidé pořád stejní. Cholerou naší generace na počátku 21. století byl covid,“ říká Jan Štifter a pokračuje: „Stejně jako dnes i tenkrát lidé šířili fake-news, nevěřili oficiálním zprávám, pro zachování zdraví by udělali cokoliv. Neměníme se.“ V těchto kulisách se Janu Štifterovi začala rodit milostná romance – podle jeho slov taková jihočeská Láska za časů cholery.
Jan Štifter považuje jižní Čechy za svůj domov, místo, kde to nejlíp zná. „Chtěl bych znát nejen ta místa, ale i duši míst a duši zdejších lidí. Jsou jiní než lidé jinde. V Pavích hodech jsem vykročil do východních Čech, ale stejně jsem se s Krajinou roztavených zvonů zase rád vrátil na jih. Užil jsem si to psaní, kráčel jsem staletími, pro každou generaci vymyslel jeden příběh. A přitom přemýšlel o tom, co si od svých předků bereme, čím nás obtěžkali, aniž bychom o to stáli, a co vlastně znamená rodinná identita,“ dodává Štifter.
Krajina roztavených zvonů je příběhem mužských hrdinů, ale přece to není příběh o mužích. Vedle každého muže stojí někdo další, kdo mu ukazuje směr. Vypravěčské umění Jana Štiftera podtrhují výrazné ilustrace Ditty Kůtové. Nejstarší příběh z knihy zpracoval Český rozhlas. Četba byla rozdělena do šesti dílů a herec Pavel Oubram za ni dostal rozhlasovou Thálii.
O autorovi
Jan Štifter (* 1984) absolvoval kulturní dějiny na Univerzitě Pardubice. Působil v redakcích MF DNES, Lidových novin a jako šéfredaktor v týdeníku Sedmička. V roce 2013 založil lifestylový magazín Barbar! Za román Sběratel sněhu získal řadu ocenění, včetně Ceny čtenářů České knihy, novelu Café Groll adaptovalo Jihočeské divadlo. V nakladatelství Vyšehrad vydal knihu povídek Světlo z Pauliny a venkovskou románovou kroniku Paví hody. V Trhových Svinech organizuje festival Svinenské čtení. S rodinou žije v Českých Budějovicích, s manželkou Evou mají čtyři děti.