Přejít na obsah
29. 4. 2026
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify

Life4you.cz

lifestyle, kultura, cestování …

  • LIFESTYLE
    • DOMÁCÍ MAZLÍČCI
    • KOSMETIKA
    • PRO MUŽE
    • PRO ŽENY
    • PRO DĚTI
    • TECHNOLOGIE
  • CESTOVÁNÍ
    • PO EVROPĚ
    • PO ČECHÁCH
    • S Life4you NA CESTÁCH
    • ZOO, BOTANICKÁ ZAHRADA
  • ZDRAVÍ
  • BYDLENÍ
  • GASTRONOMIE
    • SVĚT PIVA
    • SVĚT VÍNA
    • VAŘENÍ
  • KULTURA
    • FILM
    • DIVADLO
    • HUDBA
    • KNIHY
    • GALERIE, MUZEA, VÝSTAVY
    • TV – ROZHLAS
  • AUTO – MOTO
  • SPORT
  • ZPRÁVY
    • Z DOMOVA
    • ZE SVĚTA
  • TESTY
  • SOUTĚŽE
podcasty
  • Domů
  • KULTURA
  • Štěpán Javůrek, spoluautor nové povídkové knihy Krušnohorské osudy, hostem veletrhu Světu knihy
  • KNIHY
  • KULTURA

Štěpán Javůrek, spoluautor nové povídkové knihy Krušnohorské osudy, hostem veletrhu Světu knihy

Life4you.cz - MP 14. 5. 2024 4 min čtení
Krušnohorské osudy

Vychází Vám nová kniha Krušnohorské osudy, kterou jste napsal spolu s Michalem Urbanem. Můžete v krátkosti zmínit, o čem nová kniha je a komu je určena?

 

Kniha nabízí dvacet příběhů osobností, míst a událostí, které se zapsaly do historie Krušných hor. Toto pohoří nabízí mnoho strhujících osudů, které byly dlouhou dobu zapomenuty. Snažili jsme se jednotlivé příběhy přiblížit čtivou formou široké vrstvě čtenářů. Knihu určitě ocení milovníci Krušných hor, historie, turistiky, ale také místní obyvatelé. Bonusem je množství unikátních historických fotografií, ale i snímků ze současnosti a také videomateriály ke každé kapitole.

 

 

V knize je mnoho příběhů. Který je podle vás nejvíce zajímavý, zvláštní?

 

Přijde mi, že každý je něčím zvláštní. V knize se čtenář dozví například o obci, kterou během několika dní zbourali kvůli cyklistickému závodu, o cirkusáckém principálovi, který měl 20 synů, přiblížíme slavné hornické osudy regionu, ale také zničující požáry, představíme zajímavé osobnosti… Myslím, že si v knize každý najde příběh, který jej chytne za srdce.

 

 

Krušné Hory jsou nejen krásné, ale zároveň nesmírně bohaté na události, příběhy a osudy míst a lidí, často velice pohnutých, až tragických. Proč tomu tak je?

 

Krušné hory mají za sebou mnoho období vzestupů a pádů. Dá se říct, že vše podstatné, co se od 15. století odehrálo ve střední Evropě, prošlo přes Krušné hory. Nejprve slavná hornická minulost, spojená s nálezy nejrůznějších rud a přírodních zdrojů, pak odchod protestantů a rekatolizace po třicetileté válce, rozmach rukodělných řemesel, které Krušné hory proslavily po celém světě, poté vlna nacionalismu, válka a po ní tak masivní výměna obyvatelstva, jaká neměla v dějinách střední Evropy obdoby. A nato éra komunistických lágrů a totální devastace krušnohorské přírody a nakonec otevření hranic a obnova regionu. Zkrátka pořád se tady něco dělo!

 

 

Dalo by se říct, že Krušné hory nabízí spisovatelům díky své nelehké historii celou řadu námětů pro romány?

 

Nebudu mluvit za ostatní, ale u mě to takto funguje. Pro mě je inspirující nejen zdejší historie, ale i jedinečná příroda, zvláštní nálada těchhle hor, především na podzim. Je to tu chvílemi krásné, až kýčovité, jindy zase smutné a melancholické, ale pokaždé jiné. Já jsem v Krušných horách doma, mám to tu rád, proto o zdejším regionu píši.

 

 

Vaše kniha může sloužit i jako turistická pozvánka do vašeho milovaného kraje. Na jaká tři místa byste návštěvníky pozval vy?

 

Vybrat jen tři místa je téměř nemožné! V Krušných horách naleznete opravdu nekonečné množství věcí, které stojí za to vidět. Doly, štoly, technické památky, zaniklé obce, lyžařské areály, lázně, velké vodní nádrže, cyklotrasy, trasy na běžecké lyžování, spoustu téměř nedotčených míst, kde mnoho hodin nikoho nepotkáte… Myslím, že kdo přijede jednou, ten už se k nám bude pořád vracet.

 

 

Na co se mohou vaši čtenáři těšit do budoucna?

 

Když chceš Boha rozesmát, vyprávěj mu o svých plánech… Já se za tři týdny chystám na měsíční cestu do Himalájí, takže můj nejbližší plán je přežít tohle ve zdraví a vrátit se domů! A když se to povede, čeká mě dokončení knihy SUDETSKÝ DŮM III, práce na druhém díle KRUŠNOHORSKÝCH OSUDŮ a určitě i něco dalšího, zajímavého. V prosinci jsem řekl, že tenhle rok bude nejlepším rokem mého života, a pořád si to myslím. Takže se těším na všechno, co přijde.

Tags: knihy kultura

Post navigation

Předchozí Zakázka na dokončení Šlechtovy restaurace je připravená, rekonstrukce bude moci pokračovat
Další Praha pije víno 2024

Trendy

Novinky ve světě úklidu: Dyson představil pomocníky na mokré vysávání v akci Dyson, novinka, úklid 1

Novinky ve světě úklidu: Dyson představil pomocníky na mokré vysávání v akci

29. 4. 2026
Den matek se blíží, věnujte dárek, díky kterému budete častěji spolu Den matek, Velká knedlíková kuchařka 2

Den matek se blíží, věnujte dárek, díky kterému budete častěji spolu

28. 4. 2026
Envy Therapy představuje Polynucleotide gel Mask. Intenzivní regenerace v gelové textuře. Polynucleotide Gel Mask, kosmetika, životní styl 3

Envy Therapy představuje Polynucleotide gel Mask. Intenzivní regenerace v gelové textuře.

28. 4. 2026
Na pulty knihkupectví přicházejí Kriminálnice Kriminálnice, kniha, kultura, Gabriela Slováková 4

Na pulty knihkupectví přicházejí Kriminálnice

28. 4. 2026
Bylinkářka radí: Borelióza ovlivní mozek i imunitu. Následky mohou trvat roky Borelióza, zdraví, 5

Bylinkářka radí: Borelióza ovlivní mozek i imunitu. Následky mohou trvat roky

28. 4. 2026
DERMACOL LOVE DAY nabídne už v pátek nejen bohatě nabitý kulturní program! DERMACOL LOVE DAY, Praha, 1. máj 6

DERMACOL LOVE DAY nabídne už v pátek nejen bohatě nabitý kulturní program!

28. 4. 2026

Související články

Na pulty knihkupectví přicházejí Kriminálnice Kriminálnice, kniha, kultura, Gabriela Slováková
2 min čtení
  • KNIHY
  • KULTURA

Na pulty knihkupectví přicházejí Kriminálnice

28. 4. 2026
Handicapovaný malíř přišel o auto: Dražbu jeho obrazů podpořily známé osobnosti
4 min čtení
  • GALERIE, MUZEA, VÝSTAVY
  • KULTURA

Handicapovaný malíř přišel o auto: Dražbu jeho obrazů podpořily známé osobnosti

28. 4. 2026
Novinka Petry Klabouchové: Muž z Brna na Onom Světě
3 min čtení
  • KNIHY
  • KULTURA

Novinka Petry Klabouchové: Muž z Brna na Onom Světě

27. 4. 2026
7 pádů Honzy Dědka: Martin Dejdar a Jan Jiráň, Dagmar Pecková, Martina Eretová, Lucie Neumannová a Jiří Lehečka 7 pádů Honzy dědka
9 min čtení
  • TV – ROZHLAS
  • KULTURA

7 pádů Honzy Dědka: Martin Dejdar a Jan Jiráň, Dagmar Pecková, Martina Eretová, Lucie Neumannová a Jiří Lehečka

27. 4. 2026
Planetárium Praha otevírá novou expozici „Meteority – kronika Sluneční soustavy“.
2 min čtení
  • GALERIE, MUZEA, VÝSTAVY
  • KULTURA

Planetárium Praha otevírá novou expozici „Meteority – kronika Sluneční soustavy“.

27. 4. 2026
POCEM na divadlo 2026 – třetí ročník festivalu, který rozhýbe Plzeň! Festival POCEM, POCEM , divadlo, kultura, Festival POCEM
5 min čtení
  • DIVADLO
  • KULTURA

POCEM na divadlo 2026 – třetí ročník festivalu, který rozhýbe Plzeň!

27. 4. 2026

Další web life4you.cz

Křižovatka chutíKřižovatka chutí

PODCASTY

REKLAMA

Hambalek-DESIGN

ARCHIV ČLÁNKŮ

Duben 2026
Po Út St Čt Pá So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« Bře    

Odběr newsletteru

Chcete mít každý den v emailu denní souhrn všech vydaných článků na webu? Není problém, zaregistrujte se k našemu newsletteru.

registrace 

Možná jste přehlédli

Novinky ve světě úklidu: Dyson představil pomocníky na mokré vysávání v akci Dyson, novinka, úklid
4 min čtení
  • TECHNOLOGIE

Novinky ve světě úklidu: Dyson představil pomocníky na mokré vysávání v akci

29. 4. 2026
Den matek se blíží, věnujte dárek, díky kterému budete častěji spolu Den matek, Velká knedlíková kuchařka
1 min čtení
  • PRO ŽENY
  • LIFESTYLE

Den matek se blíží, věnujte dárek, díky kterému budete častěji spolu

28. 4. 2026
Envy Therapy představuje Polynucleotide gel Mask. Intenzivní regenerace v gelové textuře. Polynucleotide Gel Mask, kosmetika, životní styl
1 min čtení
  • KOSMETIKA
  • LIFESTYLE

Envy Therapy představuje Polynucleotide gel Mask. Intenzivní regenerace v gelové textuře.

28. 4. 2026
Na pulty knihkupectví přicházejí Kriminálnice Kriminálnice, kniha, kultura, Gabriela Slováková
2 min čtení
  • KNIHY
  • KULTURA

Na pulty knihkupectví přicházejí Kriminálnice

28. 4. 2026
  • Spolupracujeme
  • Nabídka inzerce
  • GDPR
  • Kontakty
  • info@life4you.cz
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify
Copyright © 2021 - 2026 Všechna práva vyhrazena.