Podzimní měsíce přinášejí chladnější počasí a kratší dny, ale to neznamená, že se musíme vzdát pohodového posezení na terase či zahradě. Moderní pergoly, zejména bioklimatické, vám umožní využívat venkovní prostor i v těchto měsících, zvláště pokud je doplníte screenovými rolety či zasklívacím systémem.
Pozorovat zahradu zahalenou do barev babího léta je jeden z nejkrásnějších pohledů v roce. Venku už je sice chladněji, ale stále se můžete zachumlat v křesle na terase. Díky pergole zůstanete chráněni před nepřízní počasí a můžete si i podzimní dny ještě užít venku. Pergolu si na terase u svého domu na Vyžlovce pochvaluje i fotograf Tomáš Třeštík. „Asi to bude znít jako naprosté klišé, ale nejraději tam sedím, piju kafe a jen koukám do stromů. Jsou to stejné stromy, na které jsem koukal z parcely rodičů, stejné stromy, po kterých jsme jako děti lezli. Koukat do krbu, nebo do vln oceánu je asi uklidňující, ale pro mě osobně je tohle nejvíc,“ říká známý umělec.
Bioklimatická pergola: flexibilní řešení pro každé počasí
„Naše terasa je dost velká. Je na ní velkorysý venkovní gauč, dvě křesla a zároveň jídelní stůl pro šest lidí. Původně jsme ji měli cloněnou jen slunečníkem, ale neustále jsem ho přesouval, abych mohl být ve stínu. Zároveň to znamenalo při každém dešti vše rychle složit a zanést dovnitř. Proto jsem snil o pergole, která by nejenom stínila, ale i propouštěla dost světla a zároveň fungovala jako přístřešek v dešti,“ vysvětluje Tomáš Třeštík, proč se nakonec rozhodl pro pořízení bioklimatické pergoly. Chrání totiž proti nepříznivému počasí a díky ventilaci vytváří příjemné klima a teplotu. „Předností pergoly ARTOSI je možnost rozdělení střechy na více nezávislých sekcí, které lze ovládat samostatně. Můžete tak komfortně regulovat proudění světla, tepla i vzduchu v libovolné části pergoly podle pozice slunečních paprsků během celého dne,“ popisuje Jakub Vaněk ze společnosti ISOTRA. Při plném uzavření střešních lamel chrání proti dešti, přičemž se voda odvádí vždy minimálně jednou stojkou.
Prodlužte si sezónu díky chytrému osvětlení a boční ochraně před větrem
Podzim přináší brzké stmívání, ale to vás nemusí odradit od venkovního posezení. Do pergoly lze integrovat LED osvětlení a bodové osvětlení lamel v odstínu denní bílá, které prodlouží váš pobyt venku i po západu slunce. Screenové rolety nebo zasklení pak zajistí ochranu před nepříjemným větrem a chladem, takže si můžete užívat terasu až do pozdních podzimních měsíců. Screenové rolety jsou speciální textilní clony, které mohou být umístěny po stranách pergoly a slouží jako ochrana před sluncem, větrem, deštěm a dalšími nepříznivými vlivy počasí. Jejich materiál je navržen tak, aby odolával UV záření či vlhkosti a zajistil vám pohodlí i za proměnlivého počasí. Tyto rolety rovněž poskytují potřebné soukromí. Přestože jsou průhledné z vnitřní strany, takže máte stále výhled na zahradu či okolní krajinu, z venku vytvářejí optickou bariéru, která chrání vaše soukromí. Designově jsou velmi nenápadné, působí elegantně a nezasahují do vzhledu pergoly. Lze je vytahovat či stahovat dle aktuální potřeby, a to buď manuálně, anebo motoricky.
Zasklené boky zajistí tepelný komfort
Skvělým způsobem, jak výrazně prodloužit využitelnost venkovního prostoru během chladnějších měsíců, je také zasklení pergoly. Tento prvek přináší řadu výhod, od ochrany před nepřízní počasí až po zajištění tepelného komfortu. Zasklení také snižuje množství prachu, pylu nebo jiných nečistot, které by se mohly dostat na terasu a nábytek, což zjednodušuje údržbu prostoru. Zasklené boky v kombinaci s bioklimatickými lamelami na střeše mohou udržet teplo déle, a dokonce umožňují použít v pergole venkovní topidla, čímž výrazně prodlouží sezónu pobytu na terase. „Kromě screenové rolety ALFA a ALFA PLUS je nyní také možné do boků pergoly implementovat posuvný zasklívací systém ARTOSI GLASS rámový nebo bezrámový. Posuvný bezrámový nebo rámový systém ARTOSI GLASS je tak nenápadný, že ho ani nebudete vnímat. Je téměř neviditelný, nepřekáží výhledu do zahrady nebo krajiny, ale dokonale chrání před hlukem, prachem a nepřízni počasí,“ říká Jakub Vaněk a dodává, že systém může být vybaven nerezovým uzamykatelným madlem s cylindrickou vložkou. Bezpečně tak od sebe oddělí část terasy a zahrady a stává se účinnou překážkou proti vloupání. Jako výplň se používá bezpečnostní kalené čiré sklo. Zastínění screenovými roletami a zasklením lze také kombinovat: u některých stěn zvolit roletu a u dalších sklo.
Jak se před zimou postarat o pergolu?
Až se přiblíží zimní měsíce, je vhodné na ně pergolu správně připravit. V tomto ohledu jsou mnohem náročnější dřevěné pergoly, které vyžadují pravidelnou údržbu ochranným nátěrem, případně zakrytí plachtou, aby na dřevěné patky nepůsobil napadaný sníh. Oproti tomu údržba hliníkových pergol je velmi jednoduchá. „Pro uchování pergoly v dobrém stavu ji dvakrát ročně, tedy na jaře a před zimou, vizuálně zkontrolujeme. Očistíme od nečistot, prachu nebo smogu měkčeným vlhkým hadříkem. Silnější znečištění může být odstraněno běžnými čisticími prostředky na lakované povrchy automobilů. Zkontrolujte utažení všech šroubů a spojovacích prvků. Ošetřete gumové těsnění přípravkem k tomu určeným, například silikonovým sprejem. Průběžně odstraňujte hrubé nečistoty jako větve z lamel střechy pergoly a kontrolujte a čistěte odtokové kanálky, zejména od listí, aby nedocházelo k jejich ucpání,“ radí Jakub Vaněk ze společnosti ISOTRA.
Bioklimatická pergola není zimní zahrada
Než napadne sníh, je také důležité u bioklimatické pergoly nastavit lamely na 90°, abyste předešli jejich poškození – mohou totiž k sobě přimrznout, anebo vrstva bílé pokrývky způsobí přílišnou zátěž. „I když bioklimatická pergola Artosi, obzvlášť se zabudovanými screenovými roletami po stranách, výrazně prodlouží sezónu pobytu na terase, nemůžeme ji považovat za zimní zahradu. Lamely doporučujeme na zimu před sněhovou nadílkou nechat otevřené tak, aby příliš velká vrstva sněhu materiál zbytečně nezatěžovala,“ vysvětluje Jakub Vaněk. Protože mezerami mezi lamelami mohou napadat nečistoty či sníh, skliďte před zimou zahradní nábytek, případně jej přikryjte nepromokavou plachtou, a zazimujte rostliny v květináčích.