Přejít na obsah
14. 3. 2026
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify

Life4you.cz

lifestyle, kultura, cestování …

  • LIFESTYLE
    • DOMÁCÍ MAZLÍČCI
    • KOSMETIKA
    • PRO MUŽE
    • PRO ŽENY
    • PRO DĚTI
    • TECHNOLOGIE
  • CESTOVÁNÍ
    • PO EVROPĚ
    • PO ČECHÁCH
    • S Life4you NA CESTÁCH
    • ZOO, BOTANICKÁ ZAHRADA
  • ZDRAVÍ
  • BYDLENÍ
  • GASTRONOMIE
    • SVĚT PIVA
    • SVĚT VÍNA
    • VAŘENÍ
  • KULTURA
    • FILM
    • DIVADLO
    • HUDBA
    • KNIHY
    • GALERIE, MUZEA, VÝSTAVY
    • TV – ROZHLAS
  • AUTO – MOTO
  • SPORT
  • ZPRÁVY
    • Z DOMOVA
    • ZE SVĚTA
  • TESTY
  • SOUTĚŽE
podcasty
  • Domů
  • CESTOVÁNÍ
  • První dovolená v obytňáku? Tohle jsou tři evropské destinace, kde začít
  • CESTOVÁNÍ

První dovolená v obytňáku? Tohle jsou tři evropské destinace, kde začít

Markéta Pavelková 18. 2. 2026 4 min čtení
obytňák, cestování

Cestování obytným vozem v posledních letech výrazně roste. Nabízí flexibilitu, svobodu měnit plány ze dne na den, kombinovat přírodu s městy i možnost mít své zázemí kdykoliv po ruce. První cesta ale často rozhodne o tom, zda se z caravaningu stane dlouhodobá vášeň, nebo jednorázová zkušenost. Klíčová je volba destinace.

„Začátečníci často podcení infrastrukturu. Nejde jen o krásnou krajinu, ale o to, jestli máte kde pohodlně zaparkovat, doplnit vodu a bezpečně přespat,“ říká Honza Rychtařík z projektu NARUBY.life, který se svou rodinou projel obytným vozem už 12 evropských zemí. Na základě svých zkušeností vybral tři destinace, které jsou vhodné právě pro nováčky.

Dolomity: koncentrovaná krása a jistota zázemí

Sever Itálie nabízí ideální kombinaci dostupnosti a vysokého standardu služeb. Na relativně malém území se střídají horské průsmyky, jezera i malá města. Výhodou je i dobrá dojezdová vzdálenost z Česka – většina tras vede po kvalitních dálnicích a cesta zabere zhruba šest až osm hodin podle výchozího místa.

„Dolomity doporučuji těm, kdo chtějí intenzivní zážitek bez dlouhých přejezdů. Během týdne zvládnete několik ikonických míst a většina tras je pro obytné vozy bez problémů sjízdná,“ vysvětluje Rychtařík.

Prakticky to znamená plánovat kratší etapy – například trasu Bolzano, Lago di Carezza, Passo Sella, Val Gardena a Cortinu d’Ampezzo. Podle něj by v itineráři neměl chybět ani panoramatický průsmyk Passo Giau, odkud jsou jedny z nejpůsobivějších výhledů v celých Dolomitech. Klidnější zastávku nabízí Toblacher See (Lago di Dobbiaco), ideální na přenocování u vody, a fotogenické Lago di Misurina s výhledem na masiv Tre Cime. Oblast zároveň nabízí hustou síť oficiálních stellplatzů s možností doplnění vody i výlevky, takže i začátečníci mají jistotu komfortního zázemí bez složité logistiky.

Co se termínů týče, je lepší vyrazit mimo hlavní turistickou sezonu. Výhodnější bývá měsíce, jako je červen nebo září, kdy je provoz klidnější a teploty příjemnější.

Andalusie: jednoduchý start bez tisíců kilometrů

Pro ty, kdo nechtějí absolvovat dlouhou cestu napříč Evropou, je jih Španělska praktickou alternativou. Přiletíte do Malagy, převezmete vůz a během hodiny jste u moře nebo v horách.

„Andalusie je ideální pro první zkušenost. Silnice jsou široké, počasí stabilní a oficiálních míst pro obytné vozy je dostatek. Navíc kombinujete pláže, hory i historická města,“ popisuje Rychtařík a dodává:

„Trasa může začít v Malaze, pokračovat přes dramatickou Rondou k Atlantiku do Cádizu a Tarify, odkud je to jen kousek na Gibraltar. Odtud se nabízí přesun do Sevilly s monumentální katedrálou a palácem Alcázar a případně také do Granady. Závěr může patřit odpočinku na plážích Costa del Sol nebo v okolí Nerji. Pokud se chystáte navštívit historická centra, je praktičtější zaparkovat na okraji měst a využít místní dopravu.“

Právě v Malaze provozuje Honza Rychtařík se svou ženou Terezou půjčovnu obytných vozů NARUBY.life. Vozy předávají pár minut od letiště a podle délky pobytu i osobním preferencím doporučí konkrétní itinerář. „Naší rolí není jen předat klíčky. Lidem vysvětlíme, jak fungují nádrže, kde bezpečně přespat a na co si dát pozor. Když si nejsou jistí, zavolají a řešíme to hned. Pro nováčky je důležité vědět, že na to nejsou sami,“ doplňuje Tereza Rychtaříková.

Norsko: svoboda, která má jasná pravidla

Norsko je symbolem roadtripu. Kvalitní silnice, minimální provoz a dramatická příroda vytvářejí ideální podmínky pro cestování obytným vozem. „Lidé mají pocit, že Norsko je divoké a náročné. Ve skutečnosti je velmi systematické. Pravidla jsou jasná a infrastruktura funguje perfektně,“ vysvětluje Rychtařík.

Výhodou je možnost přenocování mimo kempy při dodržení zákonných podmínek – mimo zastavěná území a v dostatečné vzdálenosti od soukromých domů. Pokud si pronajmete obytný vůz v Norsku na týden v hlavní sezóně, orientační cena pronájmu se může pohybovat zhruba mezi 1 500 a 2 500 NOK denně (cca 3 400–5 400 Kč/den) v závislosti na velikosti vozu a výbavě. Zároveň je potřeba počítat s vyššími náklady, zejména na mýtné, trajekty a pohonné hmoty.

Osvědčená trasa pro první návštěvu vede z Bergenu přes Hardangerfjord a Geirangerfjord do Ålesundu. Cestování je plynulé, ale vzdálenosti jsou větší, proto je vhodné plánovat dostatečné časové rezervy.

Co rozhodne o úspěšné první cestě?

Zkušenosti z praxe ukazují, že první dovolená v obytňáku by neměla být o extrémních výzvách, ale o plynulém rytmu. Kratší přejezdy, oficiální stání a realistický plán jsou důležitější než ambiciózní seznam míst. „Nejčastější chybou je snaha stihnout všechno. Obytný vůz vám dává svobodu jet vlastním tempem, zastavit tam, kde vás to opravdu baví, a zůstat klidně o den déle, aniž byste museli cokoli rušit nebo přesouvat,“ uzavírá Rychtařík.

Tags: cestování

Post navigation

Předchozí Kultovní horor Vřískot 7 slaví výročí
Další Školy a obce táhnou Česko k recyklaci. Jenže nová pravidla EU bude obtížné splnit

Trendy

Zoo Zlín chystá změny v parkování: na parkovišti P5 vzniká fotovoltaická elektrárna, připravují se i nové parkovací plochy Zoo Zlín 1

Zoo Zlín chystá změny v parkování: na parkovišti P5 vzniká fotovoltaická elektrárna, připravují se i nové parkovací plochy

14. 3. 2026
KRNAP: Tetřívci začínají tokat. Zavíráme dočasně některé cesty v horách Krnap, tetřívek 2

KRNAP: Tetřívci začínají tokat. Zavíráme dočasně některé cesty v horách

14. 3. 2026
Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 mld. Kč, o 15 % více než v lednu Banky 3

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 mld. Kč, o 15 % více než v lednu

14. 3. 2026
Lojza a Pepa: Žíznivé dobrodružství kamarádů včelky Máji vstupuje do kin letos v dubnu Lojza a Pepa, děti, kultura, film 4

Lojza a Pepa: Žíznivé dobrodružství kamarádů včelky Máji vstupuje do kin letos v dubnu

13. 3. 2026
Jak si v zahraničí poradit v lékárně Lékárna.cz, léky, cestování 5

Jak si v zahraničí poradit v lékárně

13. 3. 2026
Akumulátorová vyvětvovací pila STIHL HTA 30.0: ošetření stromů bez kompromisů i bez rizika. Akumulátorová vyvětvovací pila 6

Akumulátorová vyvětvovací pila STIHL HTA 30.0: ošetření stromů bez kompromisů i bez rizika.

13. 3. 2026

Související články

Zoo Zlín chystá změny v parkování: na parkovišti P5 vzniká fotovoltaická elektrárna, připravují se i nové parkovací plochy Zoo Zlín
4 min čtení
  • ZOO, BOTANICKÁ ZAHRADA
  • CESTOVÁNÍ

Zoo Zlín chystá změny v parkování: na parkovišti P5 vzniká fotovoltaická elektrárna, připravují se i nové parkovací plochy

14. 3. 2026
Velikonoce a duben na zámku Dobříš: Oranžérie, nová výstava i kulturní akce Dobříš
2 min čtení
  • PO ČECHÁCH
  • CESTOVÁNÍ

Velikonoce a duben na zámku Dobříš: Oranžérie, nová výstava i kulturní akce

13. 3. 2026
Velikonoce v Jizerkách: tradiční akce, malebná poutní místa i frýdlantský jubilant Velikonoce v Jizerkách, Jizerské hory, cestování, Liberec, Frýdlant
4 min čtení
  • PO ČECHÁCH
  • CESTOVÁNÍ

Velikonoce v Jizerkách: tradiční akce, malebná poutní místa i frýdlantský jubilant

13. 3. 2026
Zoo Praha vítá jaro Zoo Praha vítá jaro
1 min čtení
  • ZOO, BOTANICKÁ ZAHRADA
  • CESTOVÁNÍ

Zoo Praha vítá jaro

12. 3. 2026
Rakouská příroda: nejkrásnější místa, která stojí za to vidět Rakouská příroda, cestování, Rakousko
3 min čtení
  • PO EVROPĚ
  • CESTOVÁNÍ

Rakouská příroda: nejkrásnější místa, která stojí za to vidět

12. 3. 2026
Jak cestuje Gen Z a jak jídlo tvoří zážitek z cestování? To se dozvědí návštěvníci veletrhu HOLIDAY WORLD & REGION WORLD HOLIDAY WORLD & REGION WORLD
6 min čtení
  • CESTOVÁNÍ

Jak cestuje Gen Z a jak jídlo tvoří zážitek z cestování? To se dozvědí návštěvníci veletrhu HOLIDAY WORLD & REGION WORLD

9. 3. 2026

Další web life4you.cz

Křižovatka chutíKřižovatka chutí

PODCASTY

REKLAMA

Hambalek-DESIGN

ARCHIV ČLÁNKŮ

Březen 2026
Po Út St Čt Pá So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
« Úno    

Odběr newsletteru

Chcete mít každý den v emailu denní souhrn všech vydaných článků na webu? Není problém, zaregistrujte se k našemu newsletteru.

registrace 

Možná jste přehlédli

Zoo Zlín chystá změny v parkování: na parkovišti P5 vzniká fotovoltaická elektrárna, připravují se i nové parkovací plochy Zoo Zlín
4 min čtení
  • ZOO, BOTANICKÁ ZAHRADA
  • CESTOVÁNÍ

Zoo Zlín chystá změny v parkování: na parkovišti P5 vzniká fotovoltaická elektrárna, připravují se i nové parkovací plochy

14. 3. 2026
KRNAP: Tetřívci začínají tokat. Zavíráme dočasně některé cesty v horách Krnap, tetřívek
4 min čtení
  • Z DOMOVA
  • ZPRÁVY

KRNAP: Tetřívci začínají tokat. Zavíráme dočasně některé cesty v horách

14. 3. 2026
Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 mld. Kč, o 15 % více než v lednu Banky
3 min čtení
  • Z DOMOVA
  • ZPRÁVY

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 mld. Kč, o 15 % více než v lednu

14. 3. 2026
Lojza a Pepa: Žíznivé dobrodružství kamarádů včelky Máji vstupuje do kin letos v dubnu Lojza a Pepa, děti, kultura, film
2 min čtení
  • FILM
  • KULTURA

Lojza a Pepa: Žíznivé dobrodružství kamarádů včelky Máji vstupuje do kin letos v dubnu

13. 3. 2026
  • Spolupracujeme
  • Nabídka inzerce
  • GDPR
  • Kontakty
  • info@life4you.cz
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify
Copyright © 2021 - 2025 Všechna práva vyhrazena.