Zámek Rosice začátkem května zpřístupňuje novou stálou expozici věnovanou Medě a Janovi Mládkovým, připravenou ve spolupráci s Museem Kampa. Rosice jsou místem posledního odpočinku mecenášky Medy Mládkové a jejího manžela, ekonoma Jana Viktora Mládka. Moderně řešená expozice ve dvou sálech renesančního zámku seznamuje se životem a dílem těchto dvou výrazných osobností československého poválečného exilu.
Expozice, jejíž součástí je historický nábytek z domu manželů Mládkových ve Washingtonu D. C., šaty a šperky paní Medy, předměty osobní povahy i vybraná umělecká díla, se pro veřejnost otevírákvětna. Na tentýž den připadá druhé výročí úmrtí paní Medy, která zemřela začátkem 3. května 2022 v nedožitých 103 letech.
„Jsem vděčný městu Rosice a správě zámku za nabídku připomenout paní Medu stálou expozicí,“ říká Jan Smetana, ředitel pražského Musea Kampa, které Meda Mládková před dvaceti lety založila.
„Expozice se věnuje nejen sběratelství umění a přátelství paní Medy s Františkem Kupkou, ale i práci Jana Mládka pro Mezinárodní měnový fond, okruhu jejich přátel v Americe nebo činnosti paní Medy po návratu do Prahy,“ popisuje Smetana.
„Nezastírám, že pro nás bylo překvapením, když jsme se v roce 2022 dozvěděli o přání paní Medy Mládkové být pohřbena v Rosicích. Pro město je to velká pocta. Jsem velmi ráda, že odkaz manželů Mládkových můžeme prostřednictvím dlouhodobé výstavy na zámku v Rosicích připomínat. Věřím, že se návštěvníkům bude expozice líbit a že ocení moderní způsob prezentace.“ uvádí starostka města Rosice paní magistra Andrea Trojanová.
„Věřím, že nová expozice nazvaná Meda & Jan Mládek: Život, exil, umění si své návštěvníky najde. Atraktivním způsobem seznamuje s životem těchto dvou mimořádných osobností,“ říká kastelán Ludvík Vaverka. „Jan Viktor Mládek byl skutečný světoběžník, ale o Rosicích paní Medě patrně vyprávěl jako o místě, kam jezdil za svými prarodiči. Jeho dědeček z otcovy strany Jan Wilhelm Mládek byl důlní inženýr, který do Rosic přišel za prací z Orlové,“ vysvětluje Vaverka vazbu Mládkových k Rosicím.
Expozici Meda & Jan Mládek: Život, exil, umění odborně a výtvarně připravil tým Musea Kampa. Projekt vedle města Rosice výrazně podpořil také Jihomoravský kraj a několik firemních sponzorů. Expozice bude otevřena ve standardních otevíracích časech zámku Rosice.
Jan Viktor Mládek (1911–1989) byl česko-americký ekonom a diplomat. Z pověření československé exilové vlády se v roce 1944 podílel na ustavení Mezinárodního měnového fondu a později byl jedním z jeho ředitelů. S Medou, rozenou Sokolovou, se seznámil v roce 1954 v Paříži. V šedesátých letech přesídlili do Washingtonu, D. C., kde nalezli nový domov a získali americké občanství. Mezi pravidelné hosty v jejich domě patřily zejména osobnosti americké diplomacie a politiky s kořeny ve střední Evropě, od Henryho Kissingera, bezpečnostního poradce a ministra zahraničí ve vládách prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, přes finančníka George Sorose až po akademičku a později první ženu v čele amerického ministerstva zahraničí Madeleine Albrightovou.
Meda Mládková (1919–2022) byla celoživotní propagátorkou české kultury. Její exilové nakladatelství Éditions Sokolova v roce 1953 mimo jiné vydalo první monografii malířky Toyen a v Paříži se spřátelila s průkopníkem abstrakce Františkem Kupkou. Ve Spojených státech amerických později spolu s manželem vybudovali největší soukromou sbírku jeho děl. Svými nákupy zároveň podporovali řadu osobností domácího umění šedesátých až osmdesátých let. Půl století prožila v exilu, po návratu do České republiky iniciovala vznik Musea Kampa. Její motto znělo: „Když chceš, tak můžeš.“ Právě odhodlání a neústupnost, se kterými se pouštěla do všeho, co dělala, byly pro českou společnost převálcovanou čtyřiceti lety komunistické totality velice cennou a inspirativní lekcí. .