Přejít na obsah
19. 5. 2026
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify

Life4you.cz

lifestyle, kultura, cestování …

  • LIFESTYLE
    • DOMÁCÍ MAZLÍČCI
    • KOSMETIKA
    • PRO MUŽE
    • PRO ŽENY
    • PRO DĚTI
    • TECHNOLOGIE
  • CESTOVÁNÍ
    • PO EVROPĚ
    • PO ČECHÁCH
    • S Life4you NA CESTÁCH
    • ZOO, BOTANICKÁ ZAHRADA
  • ZDRAVÍ
  • BYDLENÍ
  • GASTRONOMIE
    • SVĚT PIVA
    • SVĚT VÍNA
    • VAŘENÍ
  • KULTURA
    • FILM
    • DIVADLO
    • HUDBA
    • KNIHY
    • GALERIE, MUZEA, VÝSTAVY
    • TV – ROZHLAS
  • AUTO – MOTO
  • SPORT
  • ZPRÁVY
    • Z DOMOVA
    • ZE SVĚTA
  • TESTY
  • SOUTĚŽE
podcasty
  • Domů
  • KULTURA
  • HUDBA
  • Šéf skinhead Roy Ellis pokřtí svůj drsný životopis od Honzy Vedrala v Praze
  • HUDBA

Šéf skinhead Roy Ellis pokřtí svůj drsný životopis od Honzy Vedrala v Praze

Life4you.cz - MP 25. 9. 2023 4 min čtení
Roy Ellis
Legendární jamajský zpěvák vystoupí 9.11. v pražské Malostranské Besedě. Na speciálním koncertu se bude křtít kniha The Boss Skinhead, kterou o něm v angličtině napsal a vydal novinář Honza Vedral. A možná to bude křest dvojitý. Na vydání české verze knihy totiž aktuálně přispívají fanoušci v crowdfunfingové kampani na hithit.cz/symarip. Jak se jamajská hudba dostala do Velké Británie a z ní do celého světa? Je pravda, že základy subkultury skinheads tvořili černošští imigranti? Nová, v mnoha směrech netradiční kniha novináře Honzy Vedrala z první ruky přibližuje dosud málo probádané období hudební historie.   

Roy Ellis: The Boss Skinhead je oficiální biografie legendárního jamajského zpěváka a tvůrce žánru skinhead reggae, který se proslavil v šedesátých letech v kapele Symarip. Roy Ellis se narodil v Kingstonu, ale už v útlém mládí musel z Jamajky zmizet, aby neskončil ve vězení pro mladistvé delikventy. V Londýně se učil na trombón od Rico Rodrigueze a se svou první kapelou hrál v doprovodném ansáblu pro všechny jamajské hvězdy své doby, jakými byli Owen Gray, Prince Buster, Laurel Aitken, Toots Hibbert nebo Millie Small.
Až se svou kapelou Symarip a písní Skinhead Moonstomp ale dokázal Roy Ellis prolomit bariéru, která byla nejen mezi černými a bílými muzikanty, ale také mezi černým a bílým publikem.
„Zažil jsem spoustu násilí a zlejch věcí. Jak na Jamajce, tak v Anglii. Hodně lidí, který tě vůbec neznaj, tě hned odsoudí. Myslej si, že jsi nýmand, jenom kvůli barvě tvojí kůže. Změnilo se to až na pódiu. Na pódiu, tam se doopravdy cítíš, jako bys byl někdo. Nikdo ti nenadává. Nikdo se ti neposmívá. A právě proto pro mě pódium znamená radost a hrdost,“ vzpomíná Roy Ellis v knize na první noc, kdy vzal do ruky mikrofon.
A to mu vydrželo až dodnes. Honza Vedral se s Ellisem, který dnes žije ve Švýcarsku, potkal nejprve jako hudebník, saxofonista skupiny The Chancers a později All Mad Here, se kterými mu dělali doprovodnou kapelu na několika evropských turné. „Jeli jsme z vyprodaného koncertu, seděli vzadu v dodávce a Roy mi vyprávěl jednu z mnoha historek o jeho životě I hudební kariéře. V tu chvíli mi došlo, že by se mělo víc lidí dozvědět, o tom, jak jeho hudba vznikla. I o tom, jakým způsobem tehdy museli žít muzikanti, jejichž písně se dodnes hrají po celém světě,“ popisuje Vedral genezi své první anglicky psané knihy, která nakonec vznikala tři roky. „Je to kniha o Royovi. Jeho životě. Ale taky o společnosti. O vykořisťování. O rasismu. A ze všeho nejvíc o hudbě, která ovlivnila tolik lidí různých generací. Roy Ellis byl totiž klíčovou figurou významné kulturní změny, která inspirovala 2 tone i současnou punkovou scénu. Jeho vliv ovšem tyhle subkultury přesahuje,“ říká o knize její autor.
Vzhledem k tomu, že Roy Ellis má publikum roztroušené po celém světě – jeho fanoušci jsou tedy všude a nikde – se Honza Vedral nakonec rozhodl knihu vydat svépomocí. „Žijeme v korporátní době, kdy na všechno existují složité sítě, budgety, struktury, excelové tabulky a algoritmy a vůbec je pohodlnější se spoléhat na ostatní. Royův příběh mě ale inspiroval, abych to naopak zkusil tou nejstarší cestou: udělej si sám,“ vysvětluje Vedral. Knihu proto začal letos v únoru prodávat ve vlastním eshopu, který spustil s pomocí společnosti OPTIO CZ, vydavatele jeho domovského časopisu Headliner, na adrese https://obchod.optio.cz/mrsymarip/.
Kniha vzbudila ohlas na mezinárodní ska a reggae scéně. Nejstarší britský časopis o ska Do The Dog ji označil za „esenciální čtení“ pro každého, kdo se zajímá o jamajskou a britské subkultury. „Českou verzi knihy jsem plánoval od začátku, ale nebyl jsem si jistý, že tak úzce zaměřený příběh u nás najde dost široké publikum. Nakonec jsem se to rozhodnul zjistit a založit crowdfundingovou sbírku na adrese hithit.cz/symarip . Pokud vyberu dostatek peněz, budeme v listopadu křtít i knihu nazvanou Roy Ellis: Šéf skinhead,“ říká Honza Vedral.
Koncert Roye Ellise spojený s křtem se koná 9.11. v Malostranské Besedě. V doprovodné kapele se objeví muzikantí spojení s kapelami The Chancers a All Mad Here. Vstupenky jsou za zvýhodněnou cenu k mání v hithitové kampani, nebo v klasickém předprodeji za 500 korun. Kapacitu sálu je omezena. „Nejen pro fanoušky reggae a ska chystáme výjimečný večer,“ zve do Besedy Honza Vedral. A Roy Ellis přidává svůj vzkaz: „Takže si vyleštěte boty, vyčistěte zuby a začněte si tuhle knížku objednávat. Jah vám všem žehnej. Mír!“
Tags: hudba kultura

Post navigation

Předchozí Kávová sedlina ze Starbucks dostane druhý život v novém materiálu
Další TERIBEAR rozhýbal celou republiku, více než 7,7 milionů korun pomůže dětem v nouzi

Trendy

Starbucks se stává součástí Zlín Film Festivalu. Přiveze příběhy ukryté v kávě Starbucks, káva, Zlín Film Festival 1

Starbucks se stává součástí Zlín Film Festivalu. Přiveze příběhy ukryté v kávě

19. 5. 2026
Nová kniha Ženy slova. Jana Poncarová píše o pozapomenutých českých spisovatelkách Ženy slova, Ženy slova, Jana Poncarová, kniha 2

Nová kniha Ženy slova. Jana Poncarová píše o pozapomenutých českých spisovatelkách

19. 5. 2026
Majer, Hádek, Révai, Hejlík a Vaněk se potkají v Beskydech v rodinné komedii Expedice Galejník o putování pěti kamarádů a šesti dětí bez žen a mobilů Expedice Galejník, film, kulturak 3

Majer, Hádek, Révai, Hejlík a Vaněk se potkají v Beskydech v rodinné komedii Expedice Galejník o putování pěti kamarádů a šesti dětí bez žen a mobilů

19. 5. 2026
Nová vůně Sweet Tooth Lemon Pie od Sabriny Carpenter svádí k letním požitkům Sweet Tooth Lemon Pie od Sabriny Carpenter 4

Nová vůně Sweet Tooth Lemon Pie od Sabriny Carpenter svádí k letním požitkům

19. 5. 2026
Mac & Cheese: Americká nestárnoucí klasika Mac & Cheese: Americká nestárnoucí klasika 5

Mac & Cheese: Americká nestárnoucí klasika

19. 5. 2026
Stellu Artois v Česku nejlépe čepuje Simon Zeqiri ze Semil. Vyhrává cestu na tenisový Wimbledon Stella Artois, pivo, 6

Stellu Artois v Česku nejlépe čepuje Simon Zeqiri ze Semil. Vyhrává cestu na tenisový Wimbledon

19. 5. 2026

Související články

Hudební show ENNIO MORRICONE ORIGINAL CELEBRATION CONCERT pod taktovkou Andrey Morriconeho ENNIO MORRICONE, koncert, hudba, kultura, Praha
3 min čtení
  • HUDBA
  • KULTURA

Hudební show ENNIO MORRICONE ORIGINAL CELEBRATION CONCERT pod taktovkou Andrey Morriconeho

16. 5. 2026
Výjimečný večer Lukáše Sommera ve Vile Volman Lukáš Sommer
2 min čtení
  • HUDBA
  • KULTURA

Výjimečný večer Lukáše Sommera ve Vile Volman

16. 5. 2026
Festival Hrady CZ oznamuje kompletní line-up svých osmi zastávek po celé republice, slibuje hvězdné léto Festival Hrady, festival, hudba
5 min čtení
  • HUDBA
  • KULTURA

Festival Hrady CZ oznamuje kompletní line-up svých osmi zastávek po celé republice, slibuje hvězdné léto

15. 5. 2026
V Praze zazní symfonická pocta Depeche Mode Depeche Note – Symphonic Tribute , kultura, koncert, Praha, Depeche Mode
2 min čtení
  • HUDBA
  • KULTURA

V Praze zazní symfonická pocta Depeche Mode

14. 5. 2026
Lukáš Sommer představí svůj mezinárodně oceňovaný sólový projekt Duše kytary ve Vile Volman! Lukáš Sommer
2 min čtení
  • HUDBA
  • KULTURA

Lukáš Sommer představí svůj mezinárodně oceňovaný sólový projekt Duše kytary ve Vile Volman!

14. 5. 2026
ČEZfest oživí 6 regionálních měst: Létem plným koncertů, sportovních výzev a rodinné zábavy ČEZfest , Ben Cristovao, Sebastian, David Koller, Čechomor, Monkey Business, MIG21, Pokáč, Tata Bojs, Chinaski
3 min čtení
  • HUDBA
  • KULTURA

ČEZfest oživí 6 regionálních měst: Létem plným koncertů, sportovních výzev a rodinné zábavy

13. 5. 2026

Další web life4you.cz

Křižovatka chutíKřižovatka chutí

PODCASTY

REKLAMA

Stavební firma s mnohaletou zkušeností a bohatými referencemi vznikla již v roce 2004. 

30 let vaší důvěry, 30 let naší odbornosti Krása a zdraví jsou naší doménou. Pomůžeme vám cítit se opět sebevědomě díky profesionálním postupům prověřeným časem.

30 let vaší důvěry, 30 let naší odbornosti Krása a zdraví jsou naší doménou. Pomůžeme vám cítit se opět sebevědomě díky profesionálním postupům prověřeným časem.
Hambalek-DESIGN

ARCHIV ČLÁNKŮ

Květen 2026
Po Út St Čt Pá So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
« Dub    

Odběr newsletteru

Chcete mít každý den v emailu denní souhrn všech vydaných článků na webu? Není problém, zaregistrujte se k našemu newsletteru.

registrace 

Možná jste přehlédli

Starbucks se stává součástí Zlín Film Festivalu. Přiveze příběhy ukryté v kávě Starbucks, káva, Zlín Film Festival
2 min čtení
  • LIFESTYLE

Starbucks se stává součástí Zlín Film Festivalu. Přiveze příběhy ukryté v kávě

19. 5. 2026
Nová kniha Ženy slova. Jana Poncarová píše o pozapomenutých českých spisovatelkách Ženy slova, Ženy slova, Jana Poncarová, kniha
3 min čtení
  • KNIHY
  • KULTURA

Nová kniha Ženy slova. Jana Poncarová píše o pozapomenutých českých spisovatelkách

19. 5. 2026
Majer, Hádek, Révai, Hejlík a Vaněk se potkají v Beskydech v rodinné komedii Expedice Galejník o putování pěti kamarádů a šesti dětí bez žen a mobilů Expedice Galejník, film, kulturak
3 min čtení
  • FILM
  • KULTURA

Majer, Hádek, Révai, Hejlík a Vaněk se potkají v Beskydech v rodinné komedii Expedice Galejník o putování pěti kamarádů a šesti dětí bez žen a mobilů

19. 5. 2026
Nová vůně Sweet Tooth Lemon Pie od Sabriny Carpenter svádí k letním požitkům Sweet Tooth Lemon Pie od Sabriny Carpenter
2 min čtení
  • KOSMETIKA
  • LIFESTYLE

Nová vůně Sweet Tooth Lemon Pie od Sabriny Carpenter svádí k letním požitkům

19. 5. 2026
  • Spolupracujeme
  • Nabídka inzerce
  • GDPR
  • Kontakty
  • info@life4you.cz
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify
Copyright © 2021 - 2026 Všechna práva vyhrazena.