Ačkoli byl a je spisovatel JOSEF NESVADBA spojován s žánrem sci-fi, on sám se tomu bránil a považoval to za zjednodušující nálepku. V rozhovoru pro Československý rozhlas v roce 1965 to upřesnil: „Já vlastně takovou čistou science-fiction – s výjimkou pár povídek – nepíšu. Původně se tomu žánru říkalo „takové jiné povídky“, takže říkám, že píšu takové jiné povídky. A v těch nesmí chybět dobrý příběh a zvraty v ději.“
Nesvadbovy povídky byly skutečně jiné, a to nejen v rámci sci-fi, ale i obecně české literatury druhé poloviny 20. století. Autora zajímaly především lidské charaktery a bystře analyzoval motivy jejich jednání skryté pod povrchem. Inspirace z praxe měl nepochybně dost, jako diplomovaný psychiatr byl průkopníkem individuální i skupinové terapie u nás a spisovatelství měl takříkajíc na vedlejší úvazek. Přesto napsal úctyhodný počet povídek a několik románů. Ty nejlepší povídky byly zařazeny do více světových antologií sci-fi a vyšly v překladech v USA, Velké Británii, Německu a dalších zemích.
Nesvadbovi patří také jedno prvenství: jako první z východoevropských spisovatelů sci-fi byl přeložen do angličtiny. Počátkem 60. let publikoval jeho povídky americký měsíčník Magazine of Fantasy & Science Fiction a ve Spojených státech se jim nakonec dostalo i knižního vydání. Tím Nesvadba předstihl i slovutného Stanislava Lema.
Nesvadbův prostor fantazie se dobře doplňoval s nehmotným světem rozhlasu. Jeho román Dialog s doktorem Dongem zdramatizovala v roce 1964 Jaroslava Strejčková a režisér Jiří Horčička v ní dal první velkou příležitost herci Eduardu Cupákovi. V období normalizace, kdy měl Nesvadba po jistou dobu potíže, spolupracoval s rozhlasovou redakcí seriálů a v roce 1982 vznikla devítidílná série Ukradené fantazie o psychiatrovi, který dostane do rukou úžasný vynález psychofon, s nímž zachycuje a překládá lidskou řeč do roviny emocí. Jak to, tak u některých vynálezů bývá, i technické možnosti psychofonu se zakrátko obrátí proti smyslu psychoterapie, pro kterou byl původně využit.
Unikátní devítidílný seriál Ukradené fantazie prominentního autora sci-fi Josefa Nesvadby nabízí neobvyklý příběh ve fantastickém hereckém obsazení.
Stárnoucí a už trochu rezignovaný psychiatr dostane do rukou úžasný vynález PSYCHOFON, který zachycuje a překládá lidskou řeč do roviny emocí. Ale i tento vynález se dá zneužít…
Rozhlasová nahrávka z roku 1982 v režii Jiřího Horčičky
UKRADENÉ FANTAZIE
OSOBY A OBSAZENÍ:
vypravěč – JIŘÍ ADAMÍRA
Ing. Kolda – LUDĚK MUNZAR
- Chvojík – VÁCLAV MAREŠ
Věra Králová – JANA HLAVÁČOVÁ
Dagmara, manželka vypravěče – JANA ŠTĚPÁNKOVÁ
Dáša, dcera vypravěče – HANA MACIUCHOVÁ
Babička – JIŘINA ŠTĚPNIČKOVÁ
náměstek Pulver – JOSEF BEK
Pulverová – MIRIAM KANTORKOVÁ
Elza Simli – JAROSLAVA ADAMOVÁ
tchyně Ing. Králové – VLASTA FABIÁNOVÁ
telefonistka – ALENA HEZINOVÁ
matka Koldová – JAROSLAVA DRMLOVÁ
Irenka – JORGA KOTRBOVÁ
mužský hlas Králové – RADISLAV NIKODÉM
primář – MILOŠ ROZHOŇ
Pulverův otec – BEDŘICH PROKOŠ
sousedka Králové – SOŇA DVOŘÁKOVÁ
příslušník v civilu – JAN POHAN
příslušník v uniformě – MILOŠ HLAVICA