
Začátkem minulého století byl světově proslulým orientalistou a cestovatelem. Rodák z jihomoravského Rychtářova je však dnes ve své vlasti téměř neznámý. Dokument Alois Musil – Beduín z Moravy vysílá v premiéře program ČT2 v úterý 22. dubna 2025 ve 20:55. Režie Josef Fišer.
„Bylo pro nás výzvou pátrat po díle a životě Aloise Musila, který byl ve své době skutečnou vědeckou celebritou a jeho poznatky zůstávají dodnes pro badatele nenahraditelným zdrojem informací,“ zamýšlí se kreativní producent z brněnského studia ČT Patrick Diviš. „Našim snímkem alespoň částečně splácíme dluh, který společnost vůči této světové osobnosti geografie, orientalistiky, arabistiky, biblistiky a etnografie má.“ Čtyři roky po Musilově smrti se v Československu dostali k moci komunisté, a on byl duchovním, který se navíc přátelil s Habsburky i T. G. Masarykem. Znamenalo to jediné, režim udělal všechno pro to, aby na něj svět zapomenul.
„Jedná se o mimořádnou osobnost. Při svých cestách se Alois Musil jako katolický kněz dokonce stal náčelníkem beduínů. Objevem pouštního zámečku Amra přepsal dějiny arabského umění, jeho mapy pomohly při přetváření Blízkého východu a z jeho děl dodnes potomci beduínských kmenů čerpají při objevování své zapomenuté historie,“ říká scenárista a autor snímku Josef Fišer.
Tvůrci dokumentu čerpali z archivů Akademické společnosti Aloise Musila, Muzea Vyškovska, Památníku národního písemnictví, ale i z rodinných fotoalb rodiny Musilovy. Vyzpovídali řadu odborníků z České republiky, Rakouska, Jordánska i Saudské Arábie, vědcovy příbuzné i pravnuka šejka Núrího, který mu poskytl ochranu při jeho výzkumech na Arabském poloostrově.
Reprízu pořadu mohou diváci sledovat 23. 4. 2025 v 17:05 na ČT2.