Architektka Zuzana Ilinčevová má jeden velký krásný sen. Otevřít vlastní muzeum kabelek. Mnoho žen má slabost pro tento módní doplněk, paní Zuzana tuto zálibu povýšila a kabelky nejen sbírá, ale i vystavuje. V těchto dnech probíhá již čtvrtá výstava s názvem Příběh kabelek významných žen.
Co Vás přivedlo od povolání architektky k pořádání výstav?
Sbírání kabelek a následná práce na chystání výstavy mě baví a realizace má blízký výsledek. Při práci architektky výsledek své činnosti mnohdy vidím až za 4 roky. Když ale udělám výstavu, po 3 měsících chystání, vidím lidí, jak je výstava zajímá, a to je pro mě hrozně hezké.
Příběh kabelek významných žen – jaké ženy Vám kabelky na výstavu zapůjčily?
Nejedná se o slavné dámy, ale o významné svým chováním v životě. Sejdou se zde kabelky a ženy, které by se nikdy společně nesetkaly.
Můžete se s čtenáři podělit o jeden příběh, který Vás zaujal?
Každý z příběhů je pro mě poutavý. Zavzpomínám na jedno setkání s usměvavou blondýnkou, se zářivýma očima a velkým srdcem.
Před 157 lety založil její předek rodinnou firmu. Výrobky vyváželi do celého světa. V době, kdy rodina požadovala vrácení továrny, patřila jim 4 % z celkové části, zbytek 96 % bylo potřeba odkoupit od Československého státu zpět. Obchodní kroky vedly do USA, kde ji čekalo rozhodující jednání.
Po příletu na letiště cítí potřebu se něčím potěšit. Rozjede se do obchodního domu MACY S a koupí si tam drahou kabelku COACH. Prohlíží si ji a vidí, že je ručně šitá a vyrábí ji také rodinná firma. Sebere všechno své odhodlání a odvahu a kabelku si koupí.
Jednání je úspěšné.
Bylo náročné najít vhodný prostor pro výstavu?
Pro tuto výstavu je potřeba opravdu zajímavý prostor, pak vyniknou kabelky i osudy žen. Prostor jsem velmi dlouho hledala. Dobrou volbou je jihočeský vodní Zámek Blatná, který výstavu pořádá.
Jako soukromá vystavovatelka máte již v pořadí čtvrtou výstavu, na jaké téma byly ty předešlé?
První výstava pod názvem Kabelky a milostné dopisy z let 1918 až 1940 se konala v Praze v Trmalově vile. Výstava byla opravdu netradiční. Moje výstavy jsou vždy koncipovány pro širokou veřejnost i pro děti. Po prohlídce výstavy nám mohou návštěvníci napsat co je zaujalo. Krásný vzkaz nám zanechal, žák 5. třídy, který na této výstavě byl se školou. Vzkaz zněl: „jsem rád, že jsem viděl ty kabelky a ty dopisy a ty jsem si všechny přečetl. Mám takový pocit, že až to budu potřebovat, tak budu vědět, jak dopis napsat.“ (smích)
Druhá výstava se jmenovala Kabelky a motorky. Chtěla jsem, aby bavila kluky i holky. Sehnat motorky nebylo ale lehké. Vystavovatelé motorek toto spojení nechápali. Jejich odpověď vždy byla NE. Poslední telefon a poslední naděje a odpověď ANO! Byla to krásná výstava dvou zcela odlišných věcí, které spojovalo období.
Třetí výstava byla opět Kabelky a milostné dopisy na zámku v Sokolově. Hlavní postavou výstavy byl Jaroslav Preiss, který byl český bankéř, národohospodář a ředitel Živnostenské banky a měl druhou největší knihovnu po Masarykovi.
Chystáte do budoucna další výstavu?
Na rok 2022 chystám výstavu s názvem Kabelky a židle. Uvítala bych, kdyby se tato výstava konala v Praze.
Poslední otázka: Výstava byla zahájena již v květnu. Na kdy chystáte vernisáž?
Vernisáž chystáme na 19.6.2021 ve výstavním prostoru v Rejtově paláci na Zámku Blatná a výstava bude probíhat až do konce července 2021.
Life4you děkuje za milý rozhovor
Foto: archiv Zuzana Ilinčevová