Hlavním přínosem repasovaných telefonů je především obrovská úspora emisí. Když si zákazník koupí repasovaný telefon místo nového, je to, jako by zasadil jeden strom, uvádí finská společnost Swappie. Od června 2023 spouští další kampaň s Benem Cristovao, který ve svém videu říká: „repasuj telefon a ušetříš planetě 61,5 kilogramů skleníkových plynů“.
Ben Cristovao ke klipu uvádí: “Myšlenka repasování telefonů a věcí, které denně užíváme obecně – klidně i starýho kola, skejtu, oblečení – prostě všeho, čemu se dá dát druhý život, mi je blízká. Dnešní moderní společnost nám dává ten komfort, že si můžeme snad cokoliv objednat přes pár kliků na telefonu a často do koše míří věci, u kterých by přitom stačilo jen trochu práce a budou zase skvěle fungovat. Myslím si, že služba, kterou Swappie nabízí, je skvělá a má velký smysl. Proto jsem rád, že jsme tuhle spolupráci prodloužili a nachystali další video.”
Hlavním přínosem repasovaných telefonů je především obrovská úspora emisí. Swappie uvádí, že roce 2021 každý repasovaný telefon díky prodloužení své životnosti ušetřil v průměru 61,5 kg uhlíkových emisí. Odpovídající přínos má život jednoho vysazeného stromu během 10 let. Zjednodušeně lze také říci, že pokud se prodlouží život telefonu o 2 roky, ušetří se tím 2 tuny emisí.
Finská společnost Swappie byla založena v Helsinkách v roce 2016. Nyní působí ve 24 zemích, do Česka přišla v roce 2021. Nabízí uživatelsky jednoduchou a zabezpečenou cestu, jak si repasovaný telefon koupit, na stejném místě svůj starý prodat a ještě tím minimálně zatěžovat planetu. Jen v roce 2021 pomohlo Swappie ušetřit tolik tun oxidu uhličitého, že by to stačilo na vysázení několika kilometrů lesa. Na udržitelnost dbá i samotný chod firmy a Swappie tak začne od roku 2024 využívat pouze elektřinu z obnovitelných zdrojů. Své repasované iPhony navíc doručuje v udržitelných obalech.
Většina spotřebitelů si přesto nikdy nekoupila repasovaný smartphone. Výzkumná agentura Kantar provedla šetření, proč tomu tak je. Více než třetina spotřebitelů (33 %) uvedla jako důvod stav baterie, dále funkční kvalitu nového telefonu (42 %) a absenci známek opotřebení (26 %).
„Výroba nových chytrých telefonů produkuje více než 100 milionů tun CO2 ročně, zatímco elektroodpad je nejrychleji rostoucí formou odpadu na planetě. 83 % emisí spojených s chytrými telefony se uvolňuje během výroby, včetně těžby surovin, přepravy a prvního roku životnosti. Začátkem letošního roku Brusel navrhl právní předpisy na podporu práva spotřebitelů na opravu, což je krok správným směrem. Musíme však jít ještě dál a zajistit, aby byly zakázány veškeré praktiky, které omezují nezávislé opravy prostřednictvím procesů, jako je serializace, omezení distribuce dílů a přístupu k návodům. Spotřebitelé by měli mít možnost vyhledat cenově dostupný a kvalitní servis u poskytovatele, kterého si vyberou, a v žádném případě by nemělo dojít ke zhoršení funkčnosti výrobku, protože oprava byla provedena mimo síť původních výrobců. To je jediný způsob, jak účinně podpořit opravování před výměnou,“ komentoval Jori Ahvonen, CTO společnosti Swappie.
Swappie je přední online platforma pro nákup i prodej repasovaných chytrých telefonů. Posláním společnosti je poskytovat vysoce kvalitní, cenově dostupnější a ekologický způsob pořizování telefonů. V současné době působí ve 24 evropských zemích včetně Česka, Švédska, Itálie nebo Německa. Repasování, tedy odborně provedená oprava telefonu, navrací použité telefony zpět do oběhu. Zákazníci si je pak u Swappie mohou běžně pořídit až o 40 % levněji, ušetřit tak vlastní peníze a hlavně životní prostředí. Technici ve Swappie používají při opravách nejnovější technologie a dokáží z použitého telefonu vytvořit velice odolný model. Celý proces sestává u Swappie z 52 kroků a maximální kontroly.