Možnost pracovat na dálku, a to nejen z domova, ale i ze zahraničí je pro zaměstnance stále větším lákadlem. Trend, známý jako “remote work” nebo též “digitální nomádství”, přináší řadu výhod jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Jedná se o atraktivní benefit, který může zvýšit spokojenost a produktivitu zaměstnanců. Právě období prosince a ledna, kdy zaměstnanci cestují za svými blízkými a tráví s nimi svátky, je pro práci ze zahraničí často využíváno.
„Firmy, které tuto možnost nabízejí, se stávají atraktivnějšími pro talentované pracovníky z celého světa. Možnost pracovat ze zahraničí nabízejí často například IT společnosti, finanční instituce, centra sdílených služeb nebo obecně nadnárodní společnosti a korporace. Pokud zaměstnanec zvažuje práci na dálku ze zahraničí, je důležité se seznámit s podmínkami jednotlivých zemí a zjistit si u svého zaměstnavatele, zda mu ve vybrané lokalitě pracovat umožní – zde se zohledňují například bezpečnostní rizika, časová pásma a podobně. Je třeba si také zajistit potřebná víza a pojištění, tato povinnost obvykle zůstává v režii zaměstnance,“ uvádí Klára Antošová z personálně poradenské společnosti HAYS.
Podmínky pro práci ze zahraničí se mohou lišit v závislosti na zaměření firmy a destinaci, ze které zaměstnanec pracuje. Obecně platí, že zaměstnanci musí mít jasně definované podmínky práce na dálku. Ty jsou stanoveny ve smlouvě o práci ze zahraničí, jejíž součástí je povinnost zaměstnance platit si cestovní pojištění, zajistit si řádné pracovní podmínky, stabilní internetové připojení, dodržovat bezpečnost práce a podobně.
„U našich zaměstnanců se nejčastěji se jedná o evropské země jako je Chorvatsko, Španělsko, Řecko, ale objevuje se také Indie, Vietnam, Brazílie, Keňa. Společnost NN nabízí tuto možnost od roku 2023. V prvním roce ji využila 2 % zaměstnanců, za letošní rok jsou to přibližně 4 %,“ uvádí Diana Michalčová, People Partners Manager z NN.
Pokud se zaměstnavatel rozhodne nabídnout svým lidem možnost pracovat z domova, stanoví obvykle konkrétní maximální časové období během kalendářního roku. Tato rozmezí mohou být různá, od 5 dní až po 3 měsíce za rok. Některé firmy povolují benefit rozdělit na více časových úseků.
„Délka pobytu se liší, některé společnosti umožní práci ze zahraničí 10 dní v roce, ale jsou i takové, které umožní 3 měsíce. Doba je ale omezena tak aby zaměstnanec nebyl povinen platit daň z příjmu v navštěvované zemi, což je podle současné legislativy 180 dní v roce. Tato delší časová období obvykle využívají zaměstnanci – cizinci, kteří cestují do zemí svého původu, aby měli možnost strávit čas s rodinou a nebyli tak časově omezeni počtem dní dovolené v roce,“ vysvětluje Klára Antošová z Hays.
Práce ze zahraničí není ovšem benefitem, který by využívali jen cizinci, je stále více oblíbený i mezi českými pracovníky, kteří chtějí skloubit cestování s prací. Oblibu získal také mezi externími pracovníky, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru, ale poskytují své služby jako OSVČ a povaha jejich práce umožňuje poskytovat své služby na dálku – ať už jde o IT pracovníky, nebo například správce sociálních sítí nebo copywritery.
Zvažujete-li pracovat ze zahraničí, je dobré mít na paměti, že pokud se v jedné zemi EU zdržuje zaměstnanec déle než 6 měsíců v roce, bude tam považován za daňového rezidenta. To znamená, že mu vznikne povinnost odvádět daň z příjmu, který v této zemi pobírá.