Přejít na obsah
29. 4. 2026
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify

Life4you.cz

lifestyle, kultura, cestování …

  • LIFESTYLE
    • DOMÁCÍ MAZLÍČCI
    • KOSMETIKA
    • PRO MUŽE
    • PRO ŽENY
    • PRO DĚTI
    • TECHNOLOGIE
  • CESTOVÁNÍ
    • PO EVROPĚ
    • PO ČECHÁCH
    • S Life4you NA CESTÁCH
    • ZOO, BOTANICKÁ ZAHRADA
  • ZDRAVÍ
  • BYDLENÍ
  • GASTRONOMIE
    • SVĚT PIVA
    • SVĚT VÍNA
    • VAŘENÍ
  • KULTURA
    • FILM
    • DIVADLO
    • HUDBA
    • KNIHY
    • GALERIE, MUZEA, VÝSTAVY
    • TV – ROZHLAS
  • AUTO – MOTO
  • SPORT
  • ZPRÁVY
    • Z DOMOVA
    • ZE SVĚTA
  • TESTY
  • SOUTĚŽE
podcasty
  • Domů
  • Z DOMOVA
  • Zpětný odběr PET lahví a plechovek Čechy oslovil. Za první tři měsíce pilotního testování vrátili přes čtvrt milionu obalů
  • Z DOMOVA

Zpětný odběr PET lahví a plechovek Čechy oslovil. Za první tři měsíce pilotního testování vrátili přes čtvrt milionu obalů

Life4you.cz - MP 16. 6. 2023 4 min čtení
Kaufland a Lidl

Systém zálohování PET lahví a plechovek může úspěšně fungovat i v českém prostředí. Ukázalo to jeho pilotní testování ve třech prodejnách Kaufland a stejném počtu obchodů Lidl. Lidé v nich během tří měsíců výměnou za slevové kupony odevzdali přes 260 tisíc obalů. Projekt zároveň přinesl cenná data o tom, jak systém ještě vylepšit před tím, než bude v České republice zaveden do praxe celoplošně. Lidl a Kaufland budou nyní v testování dál pokračovat. Zálohové automaty nainstalují do vybraných prodejen v dalších městech. Zároveň svými konkrétními poznatky přispějí k přípravě nového právního rámce pro zálohový systém, který už začíná dostávat reálné obrysy.

Pro úspěch systému zálohování PET lahví a plechovek v Česku je klíčová správně nastavená logistika. Vyplývá to z výsledků pilotního testování, které v šesti vybraných prodejnách napříč Českem před třemi měsíci spustily maloobchodní řetězce Kaufland a Lidl. Obavy, že pro zákazníky může být překážkou skladovat doma prázdné obaly a vracet je neznečištěné a nesešlápnuté, se naopak nepotvrdily. Pro dvě třetiny lidí to dle zákaznické ankety není žádný problém – zejména proto, že většinou odevzdávají maximálně 12 obalů naráz. V průměru se v rámci testovacího provozu na každé plně zapojené prodejně vysbíraly přes 4 tisíce obalů týdně. Celkem šlo o 260.693 PET lahví a plechovek za čtvrtletí. „Pilotní testování potvrdilo, co jako maloobchodníci pozorujeme už delší dobu – že je mezi zákazníky vysoká poptávka po rozšíření zálohového sytému ze skleněných lahví i na další jednorázové obaly. Vedle toho jsme ale získali celou řadu dalších cenných dat o tom, jak systém funguje v praxi a jak ho nastavit tak, aby byl maximálně efektivní pro všechny,“ popisuje tisková mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.

Příznivým výstupem pilotního testování je, že pro řadu lidí záloha (v tomto případě slevový kupon) představuje jen jednu z motivací nápojové obaly vracet. Z kuponů vydaných zálohovými automaty lidé uplatnili zatím okolo 25 %, což naznačuje, že PET lahve a plechovky vracejí také z přesvědčení. „Jsem nesmírně ráda, že pilotní projekt na zpětný odběr zaznamenal tak pozitivní zpětnou vazbu, dodává Maierl. Tiskový mluvčí společnosti Lidl, Tomáš Myler doplňuje: „Ze zákaznické ankety jsme navíc zjistili, že většina lidí vrací nápojové obaly proto, že považují zálohový systém z hlediska cirkularity důležitý, slevový kupón pro ně není zásadní. Spuštění pilotního projektu mělo smysl i vzhledem k tomu, že se nyní připravuje právní rámec zálohového systému. Do probíhajícího dialogu s Ministerstvem životního prostředí a dalšími stakeholdery tak můžeme přispět konkrétními zjištěními a daty a napomoci tak k vytvoření optimálního a funkčního systému,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Kaufland a Lidl

Podle Davida Surého, vrchního ředitele sekce ochrany životního prostředí Ministerstva životního prostředí ČR, je vyhodnocení pilotních projektů zpětného odběru nápojových lahví a plechovek vítaným zdrojem informací především o tom, jak jsou zákazníci ochotni akceptovat a využívat systém zálohování nápojových obalů. „Zároveň na Ministerstvu životního prostředí pracujeme na úpravě zákona o obalech, který zavede povinný systém zálohování PET lahví a plechovek. Do konce letošního roku připravíme paragrafové znění, které bude reflektovat jak zkušenosti českých obchodníků, tak ty zahraniční, zejména ze Slovenska a Německa,“ uvedl Surý.

Předáním prvních výsledků testování a projednáváním parametrů celoplošného zálohového systému pro PET lahve a plechovky pilotní projekt řetězců Kaufland a Lidl nekončí. V rámci mezinárodní strategie REset Plastic obchodní skupiny Schwarz, jíž jsou obě značky součástí, naopak dojde k jeho dalšímu rozšíření do dalších měst. K vybraným prodejnám v Praze, Brně, Plzni, Olomouci a Šternberku tak přibudou ještě jednotlivé provozovny v Karlových Varech, Ústí nad Labem, Zlíně, Pardubicích. Kaufland a Lidl tím dále podpoří svoje dlouhodobé úsilí o snížení množství plastu ve všech svých divizích a o opětovnou využitelnost obalových materiálů.

Kaufland a Lidl

Tags: zprávy

Post navigation

Předchozí Tvář HELL ENERGY Bruce Willise nahradí hrdinové všedních dnů
Další Grilování bez kouře a námahy

Trendy

Jarní restart ve Slovinsku Jarní restart ve Slovinsku, cestování 1

Jarní restart ve Slovinsku

29. 4. 2026
Svižná chůze vrací formu. Jen ji většina lidí podceňuje Svižná chůze , naBOSo.cz, 2

Svižná chůze vrací formu. Jen ji většina lidí podceňuje

29. 4. 2026
Hudba mezi vzduchem a napětím Hudba mezi vzduchem a napětím, hrad Beckov, Piano Listening to Itself 3

Hudba mezi vzduchem a napětím

29. 4. 2026
Drobnosti, které umí rozzářit jaro Drobnosti, které umí rozzářit jaro 4

Drobnosti, které umí rozzářit jaro

29. 4. 2026
Poprvé v České republice: K-Pop All Stars míří do Prahy! K-Pop All Stars, kultura, hudba, koncert 5

Poprvé v České republice: K-Pop All Stars míří do Prahy!

29. 4. 2026
Knižní novinka: Čína – Císařova závěť Čína - Císařova závěť, kniha 6

Knižní novinka: Čína – Císařova závěť

29. 4. 2026

Související články

Divadlo Hybernia otevřelo střechu s unikátním výhledem na Prahu Divadlo Hybernia, střecha, unikátní výhled
3 min čtení
  • Z DOMOVA
  • ZPRÁVY

Divadlo Hybernia otevřelo střechu s unikátním výhledem na Prahu

23. 4. 2026
Konec chaosu v legislativě: Portál Mzdy pro lidi přináší revoluci v mzdové agendě 
2 min čtení
  • Z DOMOVA

Konec chaosu v legislativě: Portál Mzdy pro lidi přináší revoluci v mzdové agendě 

23. 4. 2026
Grilovací sezóna v deseti stupních? Čechům stačí slunce a příznivé počasí, ukazuje průzkum BILLY Grilovací sezóna , Billa
3 min čtení
  • Z DOMOVA
  • ZPRÁVY

Grilovací sezóna v deseti stupních? Čechům stačí slunce a příznivé počasí, ukazuje průzkum BILLY

20. 4. 2026
Allwyn uvádí novou loterii 20 Mega. Dvacka může přinést až 20 milionů korun Allwyn
3 min čtení
  • Z DOMOVA
  • ZPRÁVY

Allwyn uvádí novou loterii 20 Mega. Dvacka může přinést až 20 milionů korun

20. 4. 2026
Investice jako nový „vedlejšák“? Češi chtějí, aby jim peníze vydělávaly samy peníze, CEO
4 min čtení
  • Z DOMOVA
  • ZPRÁVY

Investice jako nový „vedlejšák“? Češi chtějí, aby jim peníze vydělávaly samy

13. 4. 2026
Ambiente v Holešovické tržnici otevřelo tři nové podniky Ambiente, Naše maso, Myšák, Holešovická tržnice
5 min čtení
  • Z DOMOVA
  • GASTRONOMIE
  • ZPRÁVY

Ambiente v Holešovické tržnici otevřelo tři nové podniky

11. 4. 2026

Další web life4you.cz

Křižovatka chutíKřižovatka chutí

PODCASTY

REKLAMA

Hambalek-DESIGN

ARCHIV ČLÁNKŮ

Duben 2026
Po Út St Čt Pá So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« Bře    

Odběr newsletteru

Chcete mít každý den v emailu denní souhrn všech vydaných článků na webu? Není problém, zaregistrujte se k našemu newsletteru.

registrace 

Možná jste přehlédli

Jarní restart ve Slovinsku Jarní restart ve Slovinsku, cestování
5 min čtení
  • PO EVROPĚ
  • CESTOVÁNÍ

Jarní restart ve Slovinsku

29. 4. 2026
Svižná chůze vrací formu. Jen ji většina lidí podceňuje Svižná chůze , naBOSo.cz,
4 min čtení
  • LIFESTYLE

Svižná chůze vrací formu. Jen ji většina lidí podceňuje

29. 4. 2026
Hudba mezi vzduchem a napětím Hudba mezi vzduchem a napětím, hrad Beckov, Piano Listening to Itself
3 min čtení
  • PO EVROPĚ
  • CESTOVÁNÍ

Hudba mezi vzduchem a napětím

29. 4. 2026
Drobnosti, které umí rozzářit jaro Drobnosti, které umí rozzářit jaro
3 min čtení
  • LIFESTYLE

Drobnosti, které umí rozzářit jaro

29. 4. 2026
  • Spolupracujeme
  • Nabídka inzerce
  • GDPR
  • Kontakty
  • info@life4you.cz
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify
Copyright © 2021 - 2026 Všechna práva vyhrazena.